De 'genus world' Urbain Muikers: van kartografisch kunstenaar gestolde onrust Verslag Hij had er weer een mooie plaats voor uitgezocht: de riante re ceptiehal van galerie Mercator van de algemene verzekeringsmaat schappij Mercator en Noordstar in Ant werpen. Hij had ook nogal wat ruimte nodig, want het hoofdonderwerp 'col lage landkaarten van hout op steen' bestond uit 208 kartografisch ingepak te bloempotten waaruit als bloeiende objecten evenveel 'plantaardige' ge wassen ontsproten. Geen twee daarvan waren identiek. Soms leek het een den achtige struik, dan weer een cactus achtig smal ding of een grillig woe- stijnachtig monster. De aandachtige kijker probeert natuurlijk aan de kaar ten te ontleden welk gebied is afge beeld, maar om het niet al te gemakke lijk te maken had Urbain de meeste kaarten ondersteboven opgeplakt. Zo bijna op je kop staand kon je dan een pot uit Nepal ontdekken waaruit een plant ontsproot met de afbeelding van Goeree-Overflakkee, en de pot er naast (die uit Salt Lake City kwam) droeg een plant met de kaart van een Theo Scheele, redacteur. stukje Duitsland aan de ene kant, en een stuk Veluwe aan de andere kant. Het geheel vulde het centrale deel van de imposante hal. Daarachter was een hoge bamboewand op getrokken, die de titel droeg: WOCKXS ARMADA, nog steeds een inspiratiebron voor Mullcers. Door de keuze van land kaartensoort ademde dit achterscherm een verraderlijke rust uit, geheel overeenkomstig de WOCKXS-gedachte dat grenzen verdwijnen waardoor harmonie wordt uitge straald - die in werkelijkheid niet meer is dan gestolde on rust. Bij het bekijken van de achterkant van de bamboe wand betrapte ik Urbain op een Nederlandse zuinigheidde bamboestokken waren in de lengte doormidden gezaagd. Maar er moet worden bij verteld dat ook al die achterkan ten even netjes waren beplakt als de voorzijden, en dus de zelfde harmonische uitstraling hadden. Leuk was het daar twee oude bekenden tegen te komen: de twee kartografi- sche dames, waarvan we dachten dat de ene mevrouw op het laatste Geodesiacongres naar de VNBG was overgelopen. Kennelijk had ze nog een zusje. Muikers heeft sindsdien niet stilgezeten. Een drietal stren ge heren, respectievelijk met bril, baard en vlinderdas, hiel den constant de bloempottengalerij in de gaten en net om de hoelc werd het beeld bepaald door 'De Hoge Raad van Cartografen', een collage van vijf stuks op gips en hout. Dat lcartografen in velerlei schakeringen voorkomen en bij el kaar gezet dus wat minder eenheid uitstralen, werd hier ge kenmerkt door een duidelijk kleurverloop van oranjebruin via geel naar groen. Misschien om de mogelijkheid aan te geven dat ze liever aan de wandel zouden willen gaan, was hier een kistje met schoenen neergezet onder de veelzeg gende naam 'sta en wandel', een collage van landkaarten op hout en veren. Door de gekozen turkoise kleur was echter duidelijk afstand genomen van de gipsen heren van de Hoge Raad. Er waren nog meer oude bekenden, zoals het labyrint op een kartografisch tafeltje, een zelfportret en een oude Romein se straatweg, weergegeven door een rijtje oude Belgische kasseien, die ditmaal waren omgedoopt tot 'Belgische por fieren'. Aan de wand ernaast hing de verzameling van hon derdvijftig tekstbordjes met de titel: 'de Flags van Borges'. Een heel mooie aanwinst tenslotte was de kartografische vogel die het hele plafond van de voorhal vulde en even te rug was komen vliegen van het Brusselse vliegveld Zaven- tem, zijn vaste standplaats, of misschien liever hangplek. Om een indruk te geven van de prestaties van onze karto grafische vriend is van zijn werk hiernaast een impressie weergegeven in een 'Collage van landkaarten op hout, steen, gips, aluminium, bamboe en veren'. GEODESIA 2001-6

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 27