Voor wie? de afdeling Voorbereiding in Delft. Maar dan komt het grote werk: het vol ledig uittekenen van het gebied. Het stereomodel (ontstaan door twee over lappende foto's in het instrument te plaatsen) wordt afgetast met een meet- merlc (in het subprogramma collector) waarbij alle knikpunten van de topo grafische elementen worden vastge legd; het zogenaamde vectoriseren (kaart 1). Vervolgens laten we er 'tobui' op los (het programma topology buil der), om vlakken te vormen, zegt Jan. Daarna doet hij ook nog een controle slag (in editor) om te zien of de vlakken volledig zijn, elkaar soms overlappen of dat er misschien vlakken vergeten zijn. Tegelijkertijd voegt hij wat admi nistratieve gegevens toe, zoals de aard van de grens of lijn, en die van de vlak ken er omheen zoals huis, bouwland, weiland, water, weg, bos, enzovoort. En een wat vaag en onduidelijk struik gewas mag niet met 'boerenkool' wor den getypeerd, want dat staat niet in de lijst. Ook is het niet de bedoeling dat je - om een leukere kaart te krij gen - vliegtuigjes uittekent die op een landingsstrip staan, of bootjes die in een haven liggen. Standaard krijgen de verschillende vlakken een bijpassende kleur, zodat het beeldscherm van Jan al aardig volgroeit met mooie gekleur de vlakken, compleet met de omschrij ving van wat het voorstelt (kaart 2). Het eindresultaat van deze arbeid gaat naar een andere collega die het resul taat, met behulp van het interactief- grafisch werkstation Infocam, verder gaat bewerken. De collega die dat deel voor zijn reke ning neemt, is Barend van Beek. Hij is nu bezig met de verwerking van een bestand dat buitenshuis door een aan nemer is verzorgd. Zijn eerste werk is het laden van het verkregen bestand in een 'work area' (werlcgebiedje) van de database en dan wat zaken te controle ren op volledigheid, of de juiste codes aan de lijnen zijn gegeven, of ellc punt een z-waarde heeft, of alle vlakken zijn gevormd, en of dat goed is gebeurd. Ook hier komen collector, tobui en edi tor weer voorbij. Barend controleert ook de hoogte-informatie. In een 3D- draadmodel zoekt hij naar onwaar schijnlijke uitschieters in hoogten en laagten, waarbij hij het draadmodel laat draaien en tollen. Door wat over dreven vergroting van de terrein- Kaart3. hoogte vallen afwijkingen eerder op. Op deze wijze haalt Orthofoto met hij de fouten eruit. Pas als alles is goed bevonden of ge- daaroverheen de completeerd, wordt het bestand opgenomen in de Oracle- vectordata. database in Delft, met vermelding van de datum van in winning. Dat was de derde vraag en wellicht de belangrijkste. Want het is wel leuk om luchtfoto's uit te werken en op te bergen in een database, maar dat moet wel ergens voor dienen. De opdrachtgever is het hoofdkantoor van Rijkswaterstaat, de gebruikers van al de verzamelde gegevens zijn onder andere de dienstkringen (van de regionale Rijkswaterstaats- directies) die de natte hoofdinfrastructuur beheren en on derhouden, en nog wat specialistische diensten van Rijks waterstaat. Maar ook buiten Rijkswaterstaat is er belang stelling voor gebruik van het DTB-Nat. En voor alle gebrui kers is het van belang dat alles precies op kaart staat en dat de gegevens die eraan hangen, correct zijn en niet ver ouderd. Er wordt veel meer gebruikgemaakt van deze digi tale informatie, voor milieu-effectrapportage bijvoorbeeld. Je kunt met de gekleurde vlakken prachtig zichtbaar ma ken wat de consequenties zijn van bepaalde ingrepen. Er wordt ook in vastgelegd waar vergunningen zijn verleend GEODKSIA 2001-6

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 37