's-Heer Arendskerke Slotbeschouwing in het kader van de rivierenwet; beheersgebieden kunnen worden gevisualiseerd, en hoogtemodellen vervaardigd voor de vaststelling van het waterbergend vermogen van het winterbed van rivieren. Ook monitoring van bepaalde gebieden of het maken van planstudies zijn leuke toepas singsmogelijkheden. Maatwerk noemt men dit bij Rijks waterstaat en dat klinkt in ieder geval goed. 'Birds eye-foto' van de Maas bij Borgharen. Om aan alle vragen te kunnen voldoen worden de be standen aangeleverd voor gangbare programmatuur (RWS- standaard) als ARC/INFO, ArcView, AutoCAD en MOSS, en voor het gemak wordt voor DTB-Nat de bladindeling gehan teerd van de topografische kaart 110.000 van de TDN. Om de vraag 'voor wie doen jullie het' te completeren is het nog van belang te vermelden dat de hoogte-informatie kan worden geleverd als Digitaal Hoogtemodel (DHM) of als Digitaal Terrein Model (DTM), en dat behalve de bestanden van het DTB-Nat ook fotografische producten beschikbaar komen zoals orthofotomozaïeken die een overzicht geven van een betreffend gebied of als verduidelijkende achter grond kunnen dienen (kaart 3). Ook kunnen er perspectivi sche bestanden worden gemaakt, waarmee bijvoorbeeld een beheersgebied vanaf een te kiezen kijkrichting kan worden weergegeven als 'birds eye'-beeld. Dat alles maakt de klantenkring weer groter. De levering van al die mooie producten loopt via het zogenaamde Geo-lolcet van Rijks waterstaat. Inwinning Extern Verwerking Data Inwinning Extern Analyth Analith Gve (Id-shape arc m lei dwg) Oracle- Database lnfocam- Editor Infocam- Collector Bewerkings schema. Rest ons nog de extra vraag die boven kwam: waarom in 's-Heer Arends kerke? Daarvoor moeten we een stukje terug in de geschiedenis, want deze vestiging bestaat al heel lang. Heel veel Zeeuwen hebben er de basiskennis van de Rijkswaterstaatstaak opgedaan, om dat hier in 1961 de basisopleiding voor kartografen en landmeetkundigen voor de MD van Rijkswaterstaat van start ging, een vergelijkbare opleiding als het Kadaster kende in de vorm van het CTO. Na een tweejarige opleiding vertrokken de afgestudeerden vaak naar de MD in Delft. Maar steeds meer Zeeuwen gaven er de voorkeur aan hun taak in Zeeland te blijven uitoefe nen en gezien de technische ontwikke lingen werd dat ook steeds beter moge lijk. Daarmee groeide er naast de oplei ding in Goes ook een tekenafdeling en die bleef tot op de dag van vandaag be staan, zij het dat zowel in de opleiding als in de uitvoering de fotogrammetrie de boventoon ging voeren. In 1977 werd de huisvesting verplaatst van Goes naar 's-Heer Arendskerke, een zeer rustig dorpje aan de rand van Goes. Daar betrok men het vrijgeko men raadhuis, omdat 's-Heer Arends kerke zelf een paar jaar eerder in de ge meente Goes was opgegaan. Het bevalt de Zeeuwen daar best. De binding met Zeeland is, zeker gezien de gemiddelde leeftijd van de ambtenaren, erg groot en ik kreeg de indruk dat een even tuele overplaatsing naar de drukke randstad (waarover onlangs werd ge sproken) niet zo werd toegejuicht. De MD heeft zich met grote voortva rendheid gestort op de vervaardiging van een landelijk dekkend uniform 3D-bestand voor de gehele natte hoofd infrastructuur zoals die door Rijkswa terstaat wordt beheerd. In vergelijking met een aantal andere landelijke topo grafische producten zoals GBKN (Ka daster e.a.), ToplOVector (TDN) en AHN (Rijkswaterstaat) bevat het product meer uniforme en specifieke informa tie, waarmee de MD invulling geeft aan haar rol als leverancier van topo grafische geo-informatie aan de gehele Rijkswaterstaat en nog een stukje daarbuiten. De uitvoering, die voorna melijk vanuit de vestiging 's-Heer GEODESIA 2001-6

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 38