Complete archief Rij ks waterstaatsdirectie overgebracht naar Rijksarchief Noord-Brabant Oude kaarten digitaal opvraagbaar In mei 2000 droeg de Rijkswaterstaat in Noord-Brabant het hele kaarten- en tekeningenarchief over aan het Rijksarchief in Noord-Brabant. Keurig geïnventariseerd en geconserveerd, want daartoe waren de medewerkers volgens de archiefwet verplicht. Twee deskundigen hadden tien jaar lang de handen vol aan de verzameling kaarten en tekeningen. Vroegere opslag in de Diezebrugkelder: koel, droog, ruim en brandvrij..." Het Rijksarchief Noord-Brabant, onderdeel van de Rijks archiefdienst, bezat al langer kaarten uit het archief van de Brabantse Rijkswaterstaat. Jarenlang waren de medewer kers in hetzelfde gebouw gevestigd en in 1956 ontving de toenmalige rijksarchivaris de eerste documenten uit de periode 1850-1900. Tekeningen van vóór 1850 en van na 1900 ontbraken echter. Tot de Rijkswaterstaat als gevolg van ruimtegebrek besloot het depot leeg te halen en alle kaarten overdroeg aan het Rijksarchief. Daardoor bezit het Archief nu niet alleen duizenden kaarten van het Kadaster, de Domeinen en Defensie, maar beheert zij ook de volledige collectie van de regionale Rijkswaterstaatsdienst uit de periode 1811-1953. De totale Rijksarchiefdienst, bestaande uit het Algemeen Rijksarchief in Den Haag en de provincia le Rijksarchieven, bevatte enkele jaren geleden al honderd zestig strekkende kilometer openbare archieven en 460.000 kaarten en tekeningen. Sinds kort wordt alles bewaard on der goede condities - de juiste lucht vochtigheid en een constante tempera tuur van achttien graden - in speciaal daarvoor bestemde archiefkasten. Helaas dateert deze zorg voor oude kaarten en tekeningen pas uit de late jaren zestig. Vóór die tijd werd bijzon der weinig waarde aan het materiaal gehecht, zo constateerde archiefmede werker van de Rijkswaterstaat Peter Henskens tot zijn spijt. De sporen die de jarenlange verwaarlozing heeft ach tergelaten, stonden een snelle inventa risatie soms behoorlijk in de weg. Henskens: "Het was een vreselijk grote klus waar we vanaf 1992 elke donder dagochtend aan hebben gewerkt. Je kwam van alles tegen: honderden teke ningen van wegen en wateren, maar ook van bruggen, viaducten en tolhui zen. Soms waren de kaarten zo ver gaan, dat ze niet eens meer te herken nen waren. En dat doet pijn, als je om kaarten geeft." Ook de gepensioneerde Rijkswaterstaatman Bram Steketee die Henskens assisteerde, denkt er zo over. Doodzonde vindt hij het, dat een groot deel van het archief in de oorlog uitge rekend in een brugkelder opgeslagen heeft gelegen. "In de oorlog kwamen de kaarten terecht in de kelder van de Diezebrug. Niet erg handig, vanwege de vochtigheid, maar vooral omdat juist bruggen erg kwetsbaar zijn in een oorlog", vertelt hij. Toch maakte de Rijkswaterstaat zich nauwelijks zorgen over de bergplaats. Op een brief uit 1959, waarin de Bra bantse Rijksarchivaris zijn bezorgd heid uitte, ontving hij een vriendelijk bericht terug van dienstkringhoofd, P. H. Bakker. "Het gebruik van de brug- pijlerkelder moet elders ruimtebespa- rend werken, terwijl deze ruimte nog lang niet overvol is. Ik zie geen reden in Rijkswaterstaatsbelang waaronder de voorkeur gegeven zou moeten wor den aan het onderbrengen van het archief in een ander gebouw." Een maand later probeerde een andere col lega de archivaris te overtuigen van de veiligheid van de brugkelder. "Met de mening van de Rijksarchivaris in Noord-Brabant, dat de bewaarplaats niet geschikt is voor het opbergen van archieven, lean ik niet instemmen. De GEODES1A 2001-6

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 40