Geografische spreiding Talloze herordeningen huidige opslag is koel, droog, ruim en brandvrij, zodat deze mijns inziens aan de primaire eisen voor een opslag plaats van archief zeker voldoet." Groot was uiteraard de schok toen een archivaris van de Rijkswaterstaat in 1974 de kelder betrad. Hij kon zijn ogen niet geloven toen hij de hoop be schimmelde, soms onherstelbaar be schadigde kaarten ontdekte. Daarna kwam er schot in de zaak. De brugkelder werd leeggehaald en de kaarten kregen een nieuwe bestem ming in het Rijksarchief. Volgens Fine- ke te Raa, als beheerder beeldmate riaal van het Rijksarchief betrokken bij het hele proces, kwam het inventa riseren van de kaarten en tekeningen daarna op gang. Het was een lastige klus, want het was niet alleen van be lang de bestaande kaarten te beschrij ven, maar ook een compleet beeld van het archief te krijgen. Steketee: "In het begin van de twintigste eeuw werden veel veilingen gehouden waar gemeen ten en particulieren tekeningen kon den kopen. We hebben kunnen achter halen dat er op een veiling in 1906 zesendertig tekeningen van de Zuid- Willemsvaart werden aangeboden. Vier jaar daarvoor was er ook een grote veiling, waardoor het materiaal erg verspreid is geraakt." De kaarten to nen een grote geografische spreiding. Zo zijn er kaarten gevonden van de Waddeneilanden en zelfs een kaart van Nantes. Ze beslaan een periode van ruim twee eeuwen, waarbij de oudste kaart dateert uit 1719 en de jongste uit 1976. Toch betreft het gros kaarten en teke ningen van de provincie Noord-Bra bant tussen 1811 en 1953. Nadat een redelijk overzicht bestond van de di versiteit en de totale hoeveelheid kaar ten, werkte Henskens samen met Te Raa van het Rijksarchief aan een werk plan voor de inventarisatie. Vast stond in ieder geval dat alle kaarten die tot het archief behoorden, in Noord- Brabant zouden blijven, ongeacht het onderwerp. Steketee: "We ontdekten zelfs een kaart van de riolering van de Hoge Raad in Den Haag van honderd veertig jaar geleden! Dan vraag je je af hoe die hier terecht is gekomen." Karien Ris, freelance redacteur. Terwijl andere Rijkswaterstaatdirecties vaak besloten het inventariseren over te laten aan de CAS, de Centrale Archief Selectiedienst, wilde de Rijkswaterstaat, directie Noord- Brabant de taak graag zelf uitvoeren. Daartoe raadpleegde Henskens onder meer andere inventarissen, zodat hij later samen met beide collega's een opzet voor de uiteindelijke vormgeving van de inventaris kon formuleren. Een van de eerste stappen werd het opstellen van een brief aan andere diensten. Peter Henskens: "Na die oproep dook bij de Dienstlcring Zuid-Willemsvaart een portefeuille op met vierentwintig prachtig gekleurde kaarten, vrijwel zeker re visietekeningen van het kanaal direct na aanleg. Dat was een bijzondere verrassing, vooral omdat de bladen in een uitmuntende conditie zijn." Steketee vult aan: "We merk ten wel dat collega's hun kaarten niet graag afstonden. Logisch, want daar zou ik zelf ook moeite mee hebben. Toen hebben we een ochtend in het Rijksarchief Noord-Brabant georganiseerd, waarbij mensen konden zien wat wij met de kaarten gingen doen. Hier liggen immers de archieven van organisaties waarmee de Rijkswaterstaat contacten onder hield, zoals het Provinciaal Bestuur, de Provinciale Water staat en de Dienst der Genie. En doordat al die archieven zich nu op dezelfde plaats bevinden, wordt het makkelijker ze te vergelijken. De mensen begrepen toen waarom het materiaal in het Rijksarchief goed tot zijn recht zou komen. Ook merkten zij dat het Rijksarchief de spullen uiterst zorg vuldig behandelt. Daarna kwamen opeens uit alle hoeken en gaten kaarten tevoorschijn. Terwijl ze daarvoor achter kasten hingen, op zolders en in bergingen." Nadat alle kaarten waren beschreven, werden ze door een extern bedrijf geconserveerd en gereinigd. Daarna konden Steketee en Henskens beginnen met de afronding van de in ventarisatie. Dat leverde nogal wat problemen op. De oor spronkelijke ordening kon niet worden aangehouden en Het kaartendepot waar ook de tekeningen van Rijkswaterstaat nu droog en veilig zijn opgeborgen. (Foto Rijksarchief in Noord-Brabant). GEODESIA 2001-6

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 41