Archiefwet 1995 II MER UK DONGE. ook bleek de herkomst van veel kaar ten niet te achterhalen. De bijna vijf duizend bladen van het tekeningen- archief waren in de loop van de tijd door elkaar geraakt. Pas gaandeweg ontstond een beeld van de samenhang. Daar kwam nog bij dat sommige kaar ten verwijzingen bleken te bevatten naar correspondentie. Hoewel het drie tal op papier het verband tussen het correspondentiearchief en het teke ningenarchief tot stand wilde bren gen, werd daar uiteindelijk toch van afgezien. Fineke te Raa: "Het tekeningenarchief is altijd ge scheiden bewaard geweest van het correspondentiearchief. Inhoudelijk horen de twee bij elkaar, omdat ze samen de weerslag vormen van de werkzaamheden van de Rijks waterstaat. Vanwege de talloze herordeningen bleek het echter ondoenlijk alle kaarten in samenhang met de cor respondentie te beschrijven. De hoeveelheid werk die dat met zich mee zou hebben gebracht, woog niet op tegen het resultaat." Over dat resultaat zijn zowel Henslcens en Stelcetee als Te Raa zeer te spreken. De administratieve opleiding en er varing van Henskens combineerde goed met de technische kennis van Bram Stelcetee. De eerste had ervaring met orde nen, de laatste met techniek. Detailtekeningen en bestek ken waren voor Stelcetee daarom makkelijker te interprete ren. Met zijn jarenlange werkervaring wist Henskens veel over de geschiedenis van de Rijkswaterstaat. Anders had hij de kaarten naar eigen zeggen ook nooit kunnen ordenen. "Je moet toch inzicht hebben in de verschillende periodes. En dan kun je aan de namen van oud-medewerlcers weer houvast hebben. Als de herkomst van een kaart bijna niet te De nieuwe Archiefwet verkort de overbrengingstermijn van archieven van diensten naar het Rijksarchief van vijftig naar twintig jaar. De neerslag van dertig jaar over heidshandelen zou bij de invoering van de nieuwe wet ineens moeten worden overgebracht naar de depots van de archiefdiensten. Voor de centrale rijksorganen werd de omvang geschat op zeshonderd kilometer over de periode 1943-1973 en een vergelijkbare hoeveelheid over de periode 1973-1990. Tijdens het project PIVOT (Project Invoering Verkorting OvergangsTermijn), in 1991 in het leven geroepen door de Algemene Rijksarchi varis, werd een nieuw selectieinstrument ontworpen. Bij de Rijksarchiefdienst verscheen zo PIVOT-rapport no. 28 over het 'institutioneel overheidshandelen van de Wa terstaat' 1945-1994, 436 p„ Den Haag 1995. Dit rapport geeft aan welke Rijkswaterstaatsdienst bij welk over heidshandelen is betrokken. De Meetkundige Dienst komt alleen voor onder 'meten en registreren' en het oud-archief daarvan gaat naar het Algemeen Rijks archief. De archieven van de regionale directies met ook veel kaartmateriaal gaan naar de Rijksarchieven in de provincies. AA.VSIWAh <exme. em tjtwbc Cl>t tdj IU11 17/ oosrimto, eb Ïïifn SHM.~ rff Opname van de Donge, schaal 1 2.500, 1890-1892. (Kaartenarchief Rijkswaterstaat, inventarisnummer 274.6). (Foto Rijksarchief in Noord-Brabant). achterhalen is, kun je die daar weer uit afleiden." Daarnaast werkte de samen werking inspirerend, aldus Stelcetee. "Het was elke keer weer spannend om te ontdekken wat er tevoorschijn kwam. Op een gegeven moment begon zich een compleet beeld van het ar chief af te tekenen. We zagen dat alle tekeningen van een belangrijk werk als de verlegging van de Maasmond be waard waren. En oolc was een set ne- gentiende-eeuwse situatielcaarten van alle gemeenten van Noord-Brabant be waard. Helaas hadden die ernstig te lij den gehad van wateroverlast. Maar ver der was het prachtig." "Voor mij heeft het allemaal te lang ge duurd", verzucht Henskens. "Ik heb me regelmatig afgevraagd of we de he le boel niet in een paar jaar hadden kunnen afronden. Met meer mensen, gewoon elke dag doorwerken." Over het resultaat hoeft Henskens echter niet te klagen. Sinds april kunnen be zoekers de kaarten en tekeningen bij het Rijksarchief inzien. Met het geau tomatiseerde zoeksysteem kunnen zij dan in één oogopslag kaartnummers bij een bepaald trefwoord vinden. En daarnaast zijn de kaarten op microfi ches opgeslagen. In de mooie citadel in hartje Den Bosch komen de kaarten en tekeningen van soms wel meer dan twee eeuwen oud uitstekend tot hun recht. GEODESIA 2001-6

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 42