Geodesia-congres en de GIS-confe intie van ESRI zijn complementair Open avond TU-Geodesie Zomerkt ïp 2001 in Teteringen Als de TDN op de bovengenoemde wij ze niet alleen een natuurlijk maar ook nog een wettelijk monopolie krijgt, terwijl de producten tegen verwaar loosbare prijzen aangeleverd zullen worden, zal er in de toekomst geen enkele economische of management- discipline zijn die: 1. de overheid een overtuigend argu ment kan geven om de hoogte van de financiering te rechtvaardigen; 2. de doelmatigheid van de TDN op re delijk directe wijze lean beoordelen. Beide gevolgen zijn slecht voor de te ontwikkelen nationale geo-informatie- infrastructuur. Ieder land wordt nu geconfronteerd met deze problematiek. Het is duidelijk dat er een gegeneraliseerd model be schikbaar moet zijn om deze zaken in tegraal en niet ad hoe op te lossen. Het gaat uiteindelijk om het publiek ver trouwen in een dienstverlening van de overheid aan de burgers. De reden dat het een dienstverlening moet blijven, moet zeer duidelijk gemaakt worden want dat is het uitgangspunt van de hele rest van de discussie. De UN Regio nal Cartographic Conferences hebben dat nu erkend en zetten deze economi sche aspecten van de geoinformatie in frastructuur hoog op de agenda van hun volgende vergaderingen. STICHTING GEODESIA Overigens ontmoette ik op de confe rentie in januari slechts één ex-collega uit de VS met wie ik de conferenties van begin jaren '80 heb bijgewoond. Het was zijn laatste en zo zal het naar alle waarschijnlijkheid ook voor mij zijn. Het Geodesia-congres 'Geo tussen de oren' en de GIS-conferentie van ESR1 'Zicht op de ruimte' liggen qua tijd ruim een maand uit elkaar. Bezoe kers aan beide congressen hoeven ech ter niet bang te zijn voor dubbelingen: volgens de organisatoren zijn beide congressen complementair. Bij het Geodesia-congres staan de eer ste dag de ontwikkelingen binnen het vakgebied centraal onder het thema 'De ontzuiling van het vakgebied'. De tweede dag staat de taakverdeling in het werkveld centraal onder het the ma 'Wie doet wat'. Op de derde dag van het Geodesia-congres (met als titel "De Geo-info-impuls') raakt dit con gres aan dat van ESRI. Met betrekking tot de vraag 'hoe je ruimtelijke gege vens in beeld brengt' zal ervaring opge daan bij de GIS-conferentie meegeno men worden. INFORMATIE Boekbespreking Snellius, de geschiedenis van de persoon en de vereniging Auteurs: L. Dorst en B. van Loenen. Een leuke verrassing was de ont vangst van een door twee leden ge schreven boekje over de geschiedenis van Snellius. Zoals de titel al aangeeft, bevat dit boekje een hoofdstuk over de levensloop van de naamgever (7 pagi na's) en een overzicht over de geschie denis van de vereniging (circa 50 pagi na's). De levensloop van Snellius (1580- 1626) is reeds beschreven in de beken de biografie van Haasbroek, en deze publicatie valt daarop terug. Snellius komt voor het voetlicht als zo'n typi sche laat-16e eeuwse duizendkunste naar (rechten, wiskunde, astronomie, optica en geodesie). Het deel dat over de vereniging gaat, heeft een ori ginele structuur met een 'ereledenga- lerijtelkens op de linkerpagina een korte schets (met foto) van de 19 ere leden, en rechts een reeks tekstblokjes over periodes, trends en tradities, de gebouwen, en Snelliusparafernalia als de stamcafés, het lied en het vereni gingssymbool. Een chronologische ta bel, en lijsten van zomerkampen en buitenlandexcursies completeren het boek. Er komen wel wat foutjes in voor. Zo toont de foto op p. 39 nu juist niet 'het G-kafee op de Thijsseweg' maar 'Het Anker', kwam de eerste vrouwelijke student niet aan in 1965 maar in 1963 (p. 35 en 62), was er in die tijd in alle Dit jaar zal het zomerkamp van Geodesie plaatsvinden in Teterin- gen (bij Breda). Zoals ellc jaar zullen de studenten in op dracht van de gemeente een aantal gebieden in kaart brengen en experimenten doen voor het Kadaster. Het zomerkamp bestaat uiteraard niet al leen uit practica. Ook dit jaar zijn er oneven jaren een buitenlandexcursie (dus ook in 1963 en 1965, p. 65: Zwit serland respectievelijk Engeland). De 'democratisering' van het wetenschap pelijk onderwijs startte niet in 1976 maar circa 10 jaar eerder (p. 43). Des ondanks: veel lof voor dit initiatief, en veel leesgenoegen voor de ex-student. Het boelc is op aanvraag verkrijgbaar via snellius@geo.tudelft.nl of tel. (015) 278 32 95. Herman Quee (Snelliuslid 1964-1971) weer verscheidene activiteiten, waar onder ook de Open Avond. Deze zal zijn op donderdag 21 juni. Graag nodigen wij, de zomer kampcommissie 2001, u al len, (ex-)Snelliusleden, uit de ze altijd gezellige avond bij te wonen. Meer informatie kunt u vinden op www.snellius.tudelft.nl/zomerkamp. GEODESIA 2001-6

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 45