TU Delft Digitale beelden van openbare omgeving vallen soms onder privacywetgeving (uitspraak Registratiekamer 16-2-2001) SCRIPTIES Spectrale filtering en overbemonstering voor radarinterferometrie rgg Geo-informatie in de vorm van digi tale 'rondkijkbeelden' van open bare ruimten valt voor een deel onder de Wet persoonsregistraties en de ko mende Wet bescherming persoonsge gevens. Dit geldt in elk geval als die beelden worden gebruikt voor de be oordeling van individuele objecten waarvan eigenaren of bewoners direc te gevolgen ondervinden, zoals bij taxatie en belastingheffing. Bij het ver zamelen en verder verwerken van deze beelden moet dan ook rekening wor den gehouden met de bepalingen van privacywetgeving. Een bedrijf maakt op diverse plaatsen in Nederland digitale opnamen van openbare ruimten met een beeld van driehonderdzestig graden. Op gemeen te, plaats, straat en huisnummer, ge koppeld aan kadastrale coördinatoren - red.), kunnen de drie dichtstbijzijn de opnamen met betrekking tot een bepaald object geleverd worden. Beel den van een bepaald object geven een buitenaanzicht, met algemene infor matie over de aard van het object en het gebruik daarvan. Afnemers van het bedrijf zijn o.a. woningcorporaties, nutsbedrijven, gemeentelijke en pro vinciale overheden. Daarbij gaat het mede 0111 toepassingen waarvan eige naren of bewoners directe gevolgen kunnen ondervinden. Het is de bedoe ling uiteindelijk te komen tot een opti sche basisregistratie van Nederland, die periodiek zal worden geactuali seerd en de bron vormt voor uiteen lopende toepassingen. Een aantal ge meenten heeft inmiddels met steun van het bedrijf een eigen optische ba sisregistratie aangelegd. R eg is tra ti eka mer Alle gegevens die informatie kunnen verschaffen over een identificeerbare natuurlijke persoon, moeten als per soonsgegevens worden beschouwd. De vorm waarin de informatie is vervat doet hierbij niet terzake. Een herken bare videoafbeelding van een persoon is dus een persoonsgegeven. Ook ge gevens over objecten zijn soms per soonsgegevens. Dit is het geval als het gegeven mede bepalend kan zijn voor de wijze waarop een bepaalde persoon in het maatschappelijk verkeer wordt beoordeeld of behandeld. De eigenaren en bewoners van de be trokken panden kunnen in de regel zonder onevenredige moeite worden geïdentificeerd. In elk geval die toepas singen waarbij digitale beelden wor den gebruikt voor de beoordeling van individuele objecten waarvan de be trokken eigenaren of bewoners directe De afstudeerscripties van de TU Delft, afde ling Geodesie, zijn te verkrijgen bij de bi bliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, tele foon (015) 278 25 60 of278 25 68. De publi caties zijn ook aan te vragen via: www.geo. tudeljt.nl/bibliotheek. L. M. Th. Swart (Afstudeerdatum: 18 mei 2001) In de afgelopen jaren is een nieuwe remote-sensingtechnielc voor de be paling van een hoogte- of deformatie model van het aardoppervlak operatio neel geworden: radarinterferometrie of interferometrische apertuursyn- gevolgen zullen ondervinden (zoals bij taxatie en belastingen), zullen dan ook leiden tot het 'verwerken' van per soonsgegevens. De betrokken afne mers zullen onder de Wbp in zoverre als 'verantwoordelijke' voor de verwer king van persoonsgegevens moeten worden aangemerkt. Het is daarnaast niet uitgesloten dat het maken en me de met het oog op dergelijke toepassin gen beschikbaar houden van digitale rondkijkbeelden, zal kunnen worden beschouwd als het 'verzamelen' van persoonsgegevens. De digitale beelden dragen immers vanaf het begin de mo gelijkheid van een dergelijk gebruik in zich, terwijl de activiteiten van het be drijf er uitdrukkelijk mede op gericht zijn te bevorderen dat een dergelijk ge bruik plaatsvindt. (Bron en verdere gegevens: www.registratiekamer.nl/bis/ top_l_6_2_69.html) theseradar (InSAR). Deze techniek ge bruikt beelden gemaakt met een radar- instrument aan boord van een satelliet of vliegtuig. Uit twee beelden kunnen interferogranunen worden berekend, wat feitelijk faseverschilbeelden zijn. Om een interferogram te verkrijgen met een kwaliteit die hoog genoeg is om er een digitaal hoogte- of deforma tiemodel uit te kunnen afleiden, moe ten de eigenschappen van de terugver strooiing van het radarsignaal door het terrein gedurende de opname van bei de SAR-beelden zo vergelijkbaar moge lijk zijn. Alleen dan bezitten de beelden genoeg correlatie om in staat te zijn het faseverschil nauwkeurig te bereke nen. Een oorzaak van decorrelatie tus sen SAR-beelden is de opnamegeome- trie. Doordat het opgenomen stuk ter rein wordt waargenomen vanaf twee posities gescheiden door een zekere af stand (de basislijn) en de invalshoeken Bijgaand afbeeldingen van de fase van een deel van een interferogram voor en na filtering in azimut en range. Defaseruis is duidelijk verminderd. IHofnarttraat 25 Hoevelaken fKÏ234 I J.H. van Dijk 1650.000 GEODESIA 2001-6

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 46