Onderzoeksresultaten Veel onduidelijkheden Het totaal aantal gevonden en geanalyseerde verschillen is ongeveer 2350 stuks. Dat komt neer op gemiddeld één ver schil op de 5,5 km gemeentegrens. Omgeslagen over de 504 huidige gemeenten zijn er negen verschillen per gemeente (elk verschil komt - op de rijksgrenzen na - bij twee ge meenten voor). Er is maar één gemeente, Ameland, 'ver- schilvrij'. Er zijn enkele tientallen gevallen waarbij het verschil tus sen de LKI-gemeentegrens en de topografische gemeente grens 10 ha of groter is. Die blijken in de meeste gevallen een gevolg te zijn van niet of niet volledig toegepaste ge meentegrenswijzigingen (zowel in LKI als Topgrenzen). De overige grote verschillen liggen alle op het water, zoals een coördinaatfout in LKI, een verschil in dieptelijn-gemeente- grenzen in Zeeland, en een onjuist getrokken grens in het IJsselmeer (beide laatste in zowel LKI als Topgrenzen). De verschillen kleiner dan 10 ha komen in allerlei vormen voor: als compact gebied (bij een foutief ingedeeld perceel) of als lange smalle strook (waar het verschil uit parallelle lijnen bestaat). Bedenk daarbij dat de grenzen in beide be standen minstens enkele tientallen meters uit elkaar lig gen. Verschillen als gevolg van een fout in LKI hebben - be houdens niet-toegepaste gemeentegrenswijzigingen - ner gens betrekking op bewoonde gebieden. In Topgrenzen ligt de gemeentegrens op een paar plekken onjuist, waardoor enkele woningen in de verkeerde gemeente lijken te zijn in gedeeld. De 2350 verschillen kunnen worden gegroepeerd in vijf ca tegorieën (met tussen haakjes het aandeel in het totale aan tal): 1. Kadaster heeft een grenswijziging onjuist in de registra tie of in LKI verwerkt (3%); 2. TDN heeft een grenswijziging onjuist op de kaart of in Topgrenzen verwerkt (17%); 3. gemeentegrens is binnen de kadastrale registratie veran derd (4%); 4. gemeentegrens is op de topografische kaart of in Top grenzen veranderd (70%). Fig. 5. De thalweg (de doorlopende streep- lijn in de rivier) valt meestal niet samen met het geometrische midden van de rivier. In het kader op p. 343 zijn voor deze categorieën de voor naamste foutenbronnen genoemd. De vijfde categorie be staat uit verschillen waarvoor meer onderzoek nodig is (6%); dit wordt in de volgende paragraaf verder besproken. Er blijkt een aantal situaties te bestaan waarin de ligging van een gemeente grens, gezien vanuit een formeel-juri disch standpunt, niet zo eenduidig is vast te stellen. Te noemen zijn de vol gende. a. Variabele grenzen langs dieptelijnen Diverse gemeentegrenzen in de Zeeuwse stromen volgen een diepte- lijn. Zo'n grens verandert in feite dage lijks, en door de jaren kunnen sommi ge tot een kilometer verschuiven. Het Kadaster heeft ze in de jaren zeventig eenmaal overgenomen van Rijkswater- staatslcaarten, maar daarna geen ver anderingen meer aangebracht. Voor de TDN is er het probleem dat de diep telijnen op de topografische kaarten sinds 1950 op een andere hoogte datum zijn gebaseerd dan de dieptelij nen die in de 19e eeuw als gemeente grens zijn aangewezen. b. Riviermiddens De processen-verbaal gebruiken vaak een omschrijving als 'het midden' of 'ter halver diepte' van een rivier. De kwestie is wat onder een 'riviermid den' moet worden verstaan (fig. 5). In de kadastrale voorschriften staat dat in zo'n geval de 'thalweg' diepste geul) als grens moet worden gehanteerd. In de gevallen dat het Kadaster na 1832 de grens in een rivier opnieuw heeft be paald, is doorgaans 'het midden' vanaf kaarten van Rijkswaterstaat overgeno men. Daarbij is door het Kadaster ech ter niet de thalweg aangehouden (die zou in rivierbochten een excen trisch grensverloop hebben opgele verd), maar het geometrische midden. Verder is de vraag of het grensverloop in de rivier volgens de minuutplans nog van toepassing is, of volgt de grens het tegenwoordige midden van de ri vier? Er is een analogie in het interna tionale recht, die aangeeft dat bij wij zigingen van de loop van een grens rivier door natuurlijke oorzaken de grens in die rivier mee-wijzigt. Het is echter twijfelachtig of er in Nederland vaak sprake is geweest van natuurlijke oor zaken voor het veranderen van de ri vierloop. In de analogie zouden dan de minuut-riviermiddens nog steeds als grens moeten worden gehanteerd. Ver der heeft het Kadaster al ver vóór LKI GEODBSIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 10