lossing te moeten worden gevonden. Voor sommige punten zal zelfs een bestuurlijk besluitvormingstraject nodig zijn, omdat dat de enige manier is om de onzekerheid omtrent bepaalde grenzen weg te nemen. Daarom is het op dit mo ment niet zonder meer mogelijk om LKI formeel als 'het' ge- meentegrenzenbestand van Nederland' te gaan gebruiken. Een bestuurlijk traject zal vermoedelijk erg lang gaan du ren, en daardoor zal een basisbestand jaren worden voor uitgeschoven. Ter wille van een efficiënt beheer en ten be hoeve van de gebruikers kan er wel voor een pragmatische oplossing worden gekozen. Die bestaat daaruit dat de ge vonden fouten in LKI worden gecorrigeerd, en dat er een in terim-oplossing voor de onderzoekspunten wordt gezocht die vanuit de historische en huidige registratiepraktijk te onderbouwen zijn (een soort 'de facto'-grenzen). De ratio hierachter is dat er zo een 'voorlopig basisbestand' kan wor den gecreëerd, dat 'het beste' uit beide huidige bestanden bevat. Als dat is gebeurd, kan een gemeentegrenzenbestand worden geëxtraheerd uit LKI, dat kan worden gegenerali seerd ten behoeve van kleinschaligere toepassingen. Dit tra ject is relatief gemakkelijk uit te voeren. De TDN hoeft dan geen tussentijdse wijzigingen aan te brengen in Topgren- zen, maar kan na verwerking van alle mutaties/correcties door het Kadaster in één keer overgaan op het gebruik van digitale grensgegevens uit LKI. Authentieke registratie? Om te komen tot een 'definitief basisbestand' zullen de vol gende acties nodig zijn: een formeel traject voor het vastleggen van de gemeente grenzen die 'onzeker' zijn, inclusief de vraag hoe moet worden omgegaan met riviermiddens en met wijzigin gen van gemeentegrenzen door kaartvernieuwing, ruil verkaveling en redressen. Een interessante vraag is bij voorbeeld of een ambtelijk gewijzigde gemeentegrens door verloop van tijd officieel zou kunnen worden; onderzoeken hoe gemeentegrenzen systematisch zou den moeten worden geregistreerd, en hoe moet worden omgegaan met gemeentegrenzen waarvan geen veldwer ken bestaan; regelmatige aanpassing van variabele gemeentegrenzen in LKI. Hiervoor zullen procedures en afspraken (met on der andere Rijkswaterstaat) nodig zijn; een goede procedure ontwikkelen voor het terugkoppe len naar BZK of provincies voor die gevallen waarin grensbeschrijvingen onvolledig, onjuist of tegenstrijdig zijn; adequate procedures en middelen voor het waarborgen van de kwaliteit en de actualiteit van het LKI-gemeente- grenzenbestand; inventariseren van de consequenties voor LKI als (burger lijke) gemeentegrenzen een aparte status krijgen ten opzichte van 'gewone' perceelsgrenzen. De bovenstaande aanbevelingen raken overigens wel het principiële probleem dat het LKI-bestand (met de kadastrale veldwerken) geen formele status heeft, in ieder geval niet voor de burgerlijke gemeentegrenzen in dat systeem. Zo lang LKI als digitale kadastrale kaart een intern bestand blijft, met een 'indicatief karakter, blijft de kans bestaan dat er revisies of kartografische wijzigingen worden aangebracht op grond van intern-amb telijke overwegingen. Het LKI-gemeen- tegrenzenbestand zou daarom een for mele status moeten krijgen, bijvoor beeld als een authentieke registratie, met de daarvoor benodigde procedu res en middelen. Alleen dan kan het gat worden gedicht tussen het Kadas ter dat grenzen registreert maar er niet voor verantwoordelijk is, en de overheid die voor grenzen verantwoor delijk is maar ze niet registreert. Naschrift De resultaten van het onderzoek zijn aangeboden aan de TDN en het Kadas ter, en aan het herstellen van de fou ten zal worden gewerkt. De beide dien sten zullen in onderling overleg bepa len hoe verder kan worden omgegaan met deze problematiek. Acties daartoe zijn in werking gesteld. Summary Do we know where the municipal boundary lies? The delimitation of the present-day munici pal boundaries in the Netherlands is based on a variety of documents dating from 1830 up till the present day. These boundaries can be found on cadastral and topographi cal maps. For some years both the Cadastre and the Topographic Service have made the boundaries digitally available, and both datasets were compared to check the diffe rences, with an eye to a possible merger in the near future. Aparifrom errors that can be corrected easily, it was concluded that there are many situations in which munici pal boundaries cannot be delimited exactly, due to errors, unclear terminology or vague descriptions in the relevant official deci sions. A practical solution is given to create one dataset, but further discussion with the responsible government bodies (e.g. the Ministry of the Interior) is necessaty. geo-information engineering, cadastre, system analysis geo-informatievoorziening, kadaster, systeemanalyse KEYWORDS TREFWOORDEN GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 12