De (foute) gemeentegrens tussen Ter neuzen en Ellewoutsdijk 01 Plaatsbepaling bij de Westerscheldetunnel Met enig feestgedruis overschreed begin 2001 de eerste boormachine, bijna dertig meter onder de bodem van de Westerschelde, de gemeentegrens tussen Terneuzen en het voormalige Ellewoutsdijk (thans deel uitmakend van de gemeente Borsele). Op de Middel plaat, een zandplaat middenin de Westerschelde, over handigde burgemeester Barbé van Terneuzen de tunnel ambtsketen aan zijn collega Mandos van Borsele. Reden voor een feestje in de tunneldachten de bouwers. Helaas stale de Arbodienst een spaakje in het boorwiel. Een feestje zo diep onder water en bijna onbereikbaar in noodsituaties is onaanvaardbaar. Vóór in de tunnel mocht het wel. Daar vloeide dus de champagne en de regionale pers had zijn lezers weer wat nieuws te melden over de Westerschelde tunnel. Theo Scheele, redacteur. Overhandiging van de tunnelambtsketen door burgemeester Barbé ITerneuzen) aan burgemeester Mandos van Borsele (rechts) Een (wantrouwende) lezer vroeg zich af hoe ze zo diep onder water konden bepalen dat ze echt over de gemeente grens trokken en... was het dan wel de juiste gemeente grens? Hoezo? Die wantrouwende lezer, P.W. Stuy, her innerde zich dat er ooit iets mis was met die grens. Hij had er eens het artikel 'Terneuzen, van klein naar groot' over ge schreven in een heemkundig blad, en het ging juist om die grens. Ze zullen nu toch wel de goede grens hebben aange houden? Stuy toog naar de landmeters van de gemeente Terneuzen en die konden hem vertellen dat de grens uit het proces-verbaal van grensbeschrijving (uit 1880) was aange- Grensoverschrijding (uit: blad Tunnel uitzicht no. 8). houden: een rechte lijn van de molen van het dorp Borssele naar de toren van de R.K.-lcerk in Terneuzen. "De hui dige kerk of die van 1880?", vroeg Stuy, en dat konden de landmeters hem ook precies vertellen: de R.K. St. Willibror- duskerk. Dat was koren op de molen van Stuy, die wist dat die kerk pas in 1915 is ge bouwd en dat het oorspronkelijke to rentje van de oude kerk uit 1849 in de Tweede Wereldoorlog is gesloopt. Als de gemeentegrens nu dus naar de nieuwe R.K.-lcerk loopt moet er wat fout zijn, want die staat vijftien meter verderop. De gemeentelijke landmeters gingen aan het rekenen en moesten Stuy uit eindelijk gelijk geven. De coördinaten van de oude toren werden berekend op 46136,65 - 373157,30, terwijl die van de nieuwe kerk luiden: 46137,71 - 373138,58. De grens staat verkeerd op de kadastrale kaart. Omdat de grens in 1880 is ontstaan en toen wellicht voor het eerst op de kaart is gezet, is het onbegrijpelijk dat die nu verkeerd op de kaart kan staat, want in 1880 kan er niet op de toren zijn gericht die pas in 1915 werd ge bouwd. De gemeente haastte zich om het Kadaster te vragen om de fout te herstellen en de betrokken perceels grootten te redresseren. Wie weet wordt de gemeente Terneuzen nu nog groter. Tot op dit moment heeft het Kadaster nog niet weten te achterhalen hoe de fout kan zijn ontstaan, misschien ooit bij een hermeting of herlcartering? Dat wordt dan nog een vervolgverhaal. Of ficieel weet niemand nu dus nog of de champagne bij de grensoverschrijding op het juiste moment heeft gevloeid. In het gunstigste geval moet die cere monie dus nog een keer worden her haald, maar daar wordt niet al te vast op gerekend. GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 14