Omdat je meer weet dan je denkt. Een gek kan meer vragen dan tien wijzen kunnen beantwoorden. Welke onderzoeker, adviseur of beleids medewerker verzucht dat niet af en toe (al dan niet in stilte) als er weer een nieuwe vraag op het bureau valt? Natuurlijk beschikken we over fantastische geografi sche informatiesystemen en andere hulpmiddelen om ons te helpen bij het vinden van een antwoord. GIS-systenien geven het antwoord echter niet, daar zijn gegevens voor nodig. Waar vind je die zo snel? Op zoek naar geschikte gegevens stuit je op een mooie dataset. Dan is direct de vraag wat de gevonden gegevens voorstellen. Welke definities zijn gebruikt? Hoe actueel is de data? Hoe is ze ingewonnen? Denkend het antwoord gevonden te hebben, zitje opeens met een heleboel nieuwe vragen. Een herkenbare situatie die heel goed duidelijk maakt wat het belang is van metadata. Steeds meer organisaties zijn daar van doordrongen en maken werk van het documenteren van informatie. Metadata heeft echter tegelijkertijd de naam 'taaie en saaie' materie te zijn. Of dat zo is? Graag neem ik u mee langs een aantal aspecten van meta- informatie die in elk geval stof tot nadenken geven en het daarmee tot een interessant onderwerp maken. In het bij zonder zal in dit artikel aandacht worden geschonken aan de relatie tussen metadata en kwaliteit van geo-informatie. Wat is meta-informatie? Eerst maar de bekende definitie: 'meta-informatie is infor matie over informatie'. Het gaat dus om beschrijvende ge gevens om relevante kenmerken van een gegevensbestand vast te leggen. Dit kan zijn informatie over de inhoud van een bestand (welke objecten, welke kenmerken), de actuali teit (opnameperiode), de kwaliteit, de beschikbaarheid, de gebruiksmogelijkheden en verwijzingen naar de bronhou der of de beheerder. Voor geografische bestanden komen daar nog specifieke kenmerken als kaartprojectie, beschre ven gebied en opnameschaal bij. Meta-informatie is bedoeld om de geschiktheid en kwaliteit van een dataproduct te kunnen beoordelen en om daarover weloverwogen beslis singen te nemen. Vergelijk het maar met een etiket op de verpakking van voedingsmiddelen, een kaartje in de catalo gus van de bibliotheek of een legenda op een landkaart. Fig. 1. Toenemende hoeveelheid geo-informatie. Laten we eens wat verder inzoomen op de kenmerken van een gegevens bestand. Er zijn diverse kenmerken die direct uit de eigenschappen van de data (of de dataset) zijn af te leiden. Dit betreft bijvoorbeeld de naam van een dataset, de objecttypen en attributen, de projectie, de datum en verder zaken als fileformaat, grootte, aantallen ob jecten en het omsloten gebied in coör dinaten. Men noemt dit wel de 'proper ties' of inherente metadata. Andere eigenschappen moet de be heerder of gebruiker zelf aangegeven. Die eigenschappen zijn niet of minder expliciet uit de data afleidbaar. Deze zogenaamde 'documentatie' omvat een (gedetailleerde) beschrijving van de data, datadefinities, eventueel his torie, kwaliteitskenmerken, gegevens over de opnameschaal en opnamepe riode en dergelijke. Verder behoren contactgegevens over de beheerder en de bronhoudende instantie, en gege vens over de beschikbaarheid zoals prijs, leveringsvoorwaarden, licentie rechten en eventuele gebruiksbeper kingen tot de documentatie. Waarom meta-informatie? Datakosten vormen ongeveer drie kwart van de kosten van een GIS. Mijn stelling is dat het belang dat een orga nisatie hecht aan het bijhouden van metadata, een afgeleide is van het on derkennen van de waarde van infor matie. Vanuit een externe oriëntatie is meta-informatie van nut bij het uitwis selen van gegevens. Het verschaft in formatie over de beschikbare data, 1985 2001 Metadata L. VZ. Vermeij, ESRI Nederland. GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 18