Gebruikers van metadata Metadata en kwaliteit van gegevens over de voorwaarden waaronder ande ren erover kunnen beschikken en over de wijze van uitwisseling. De hoeveel heid beschikbare geodata neemt ex ponentieel toe (fig. 1). En met de toe name van de hoeveelheid geografische bestanden wordt meta-informatie be langrijker. Metadata helpt bij het ze kerstellen van de investeringen die or ganisaties doen in data. Er zijn steeds meer gebruikers van geo-informatie, en informatie wordt steeds meer uitge wisseld. Bronhouders en beheerders van informatie willen weten over welke informatie zij nu daadwerkelijk beschikken, maar ook wat collega's hebben. Gebruikers willen weten waar geschikte informatie te vinden is. Of data geschikt is voor een toepassing, heeft alles te maken met de kwaliteit van de data. Daarover verderop in dit artikel meer. Meta-informatie voorziet in de behoefte van gebruikers die op zoek zijn naar gegevens. Meta-informatie heeft dus een aantal complementaire doeleinden naar ge lang het perspectief dat men kiest. Bin nen een organisatie dient meta-infor matie om gegevens te documenteren, een functie die vooral voor de gege- vensbeheerders van belang is. Meta data geeft aan wanneer gegevens ver verst moeten worden; het voorkomt onnodig dupliceren en vermindert de kans op zoekraken van bestanden. Voor gebruikers biedt de meta-infor matie een helder en systematisch over zicht van de beschikbare data. Er gaat minder tijd verloren met het zoeken naar gegevens. Een goede beschrijving helpt gebruikers niet alleen om gege vens te kunnen vinden, ook de kans op onnodig dubbel werk of het onnodig dubbel aanschaffen van bestanden neemt af. Meta-informatie geeft ook inzicht in de aard van de gegevens. Kan een bestand worden gebruikt voor een bepaalde vraagstelling? Al met al bespaart een organisatie met meta- informatie tijd en geld, omdat het be heer van gegevens in verschillende op zichten verbetert. Verschillende groepen gebruikers heb ben verschillende behoeften aan meta- Metadata behoefte (aantal elementen, detail) ten. Jf Gebruikers data. De meeste gebruikers zijn op zoek naar gegevens en willen weten waar een dataset over een bepaald onderwerp te vinden is. Zij willen weten onder welke condities een be stand lean worden verkregen en of de gebruiksmogelijk heden aansluiten bij hun vraagstelling. De metadata die voor het beantwoorden van deze vragen nodig is, zouden we de 'verkennende metadata' kunnen noemen. Het omvat een korte be schrijving, even tueel een voor beeld, en infor matie over de le verancier en de kosten. Slechts een kleine groep Fig. 2. gebruikers is tot in detail geïnteresseerd in de inhoud, op- Gebruik van bouw, definities, kwaliteitskenmerken en structuur van metadata en een bestand. Dergelijke gedetailleerde metadata vertegen- metadata- woordigt ook een zekere toegevoegde waarde. Er is een om- behoefte. gekeerd evenredig verband (fig. 2). Een hele grote groep gebruikers van metadata heeft primair belangstelling voor de 'verkennende metadata'. De gege- vensbeheerders, een kleine en selecte groep, hebben vanuit hun taak en verantwoordelijkheid behoefte aan de gede tailleerde metadata, het niveau van de 'data dictionary'. Dit gegeven moet een belangrijke leidraad zijn bij de im plementatie. Bij de toepassing van geo-informatie is altijd aan de orde of de betreffende gegevens geschikt zijn voor de vraagstelling. Daarbij gaat het niet alleen om de inhoud van een bestand, maar ook om de kwaliteit. Kwaliteit is toepassingsgerela- teerd. Een bestand dat perfect voldoet voor toepassing A, kan volkomen ongeschikt zijn voor toepassing B. Om dat goed te kunnen beoordelen is van belang dat de kenmerken van een bestand en de kwaliteit van een bestand bekend zijn. Hoe nu is de kwaliteit bepaald? Daarvoor moeten we ons realiseren dat gegevens slechts een model zijn van (een deel van) de werkelijkheid. Om de kwaliteit van gegevens - de bruikbaarheid voor een bepaalde toepassing - te kunnen bepalen moet dus worden gedocumenteerd hoe de werke lijkheid door die gegevens wordt vastgelegd. Dit gebeurt in een aantal stappen. Van de werkelijkheid wordt een model gemaakt in de vorm van een conceptueel schema dat aangeeft welke objecten uit de werkelijkheid we vastleggen en met welke kenmer ken. De opbouw van het schema wordt vastgelegd in de ge- gevensspecificatie, ook wel nominale grondslag genoemd. Het gebruiksdoel van de gegevensverzameling is daarbij de invalshoek en dat doel bepaalt dus ook de gegevensspecifi- catie. Een voorbeeld kan dit verduidelijken. Een weg vanuit het perspectief van een wegbeheerder vereist andere ge- GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 19