Implementatie en beheer van metadata Over metadata voor geo-informatie be staan internationaal - zoals op elk terrein - verschillende standaards. Be kend is de standaard die in de Verenig de Staten door de Federal Geographic Data Committee (FGDC) is geformu leerd. Overheidsorganisaties in de VS zijn verplicht om geodata conform deze standaard te documenteren. De ervaring heeft geleerd dat deze stan daard door het hoge detailniveau moeilijk te implementeren is. In Euro pa is door CEN, het Europese norma lisatie-instituut, een standaard voor metadata opgesteld. Inmiddels is deze standaard in Nederland geaccepteerd en door het Nederlands Normalisatie Instituut als officiële voornorm (NVN - ENV 12657) vastgesteld. Deze norm moet worden gezien als richtlijn voor het beschrijven van geografische gege vens met metadata. Deze norm bevat ruim tweehonderd elementen om een geografische dataset te beschrijven. Metadata publiceren Ook bij de bevordering van de interoperabiliteit van geogra fische informatiesystemen door het OpenGIS-Consortium (OGC) krijgt metadata aandacht. In deze 'jungle' van stan daards, normen en open specificaties is de belangrijkste ontwikkeling echter te vinden bij ISO. Deze organisatie werkt aan een wereldwijde, internationale standaard voor geografische metadata waarin alle andere standaards uit eindelijk zullen convergeren. Naar verwachting wordt de ISO-standaard voor geografische metadata in juli 2001 vast gesteld. Hoewel het relatief eenvoudig is het belang van meta-infor- matie duidelijk te maken, vergt de daadwerkelijke imple mentatie serieuze inspanningen en dus een gedegen aan pak, met een mix van bottom-up en top-down elementen. Hoe dat exact wordt aangepakt, zal per organisatie ver schillen. Er is echter één overeenkomst tussen alle imple mentaties. Uiteindelijk gaat het erom tot een structurele oplossing te komen, waarbij het beheer van de metadata duurzaam is geregeld. De gebruikers moeten volledig kun nen vertrouwen op de gegevens in het meta-informatie- systeem. Alle beschikbare (gemeenschappelijke) bestanden moeten gedocumenteerd zijn en de beschrijvingen moeten kloppen, volledig en actueel zijn. Een enkele misser kan al snel de indruk wekken dat het hele metasysteem niet klopt en voor gebruikers aanleiding zijn weer zelf op zoek te gaan. En dat is het begin van het eind. Metadata bekijken en zoeken Metadata opbouwen en beheren Bewustworden belang metadata De invoering van meta-informatie doorloopt een aantal fasen (fig. 4). Het begint met bewustwording. Gebruikers (de werkvloer) zullen de behoefte concreet moeten voelen, bijvoorbeeld omdat gegevens slechts moeizaam gevonden kunnen worden. Kwaliteitsaspecten tellen daarbij zwaar. Het management zal het nut van meta-informatie uit oog punt van efficiency, duurzaamheid van gegevens en ge gevensuitwisseling moeten onderkennen. In de praktijk blijkt het bijhouden van metadata volgens deze norm een zware wissel op de beheerder te trekken. Suc cesvolle implementatie van metadata vergt een meer pragmatische benade ring. Een goed voorbeeld van een der gelijke aanpak is te vinden bij het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat. Door de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat is een richtlijn opge steld voor de implementatie van de CEN-standaard. Het aantal velden is teruggebracht tot enkele tientallen, en er zijn goed beschreven richtlijnen op gesteld voor het invullen van de velden. Doordat de invulling van V&W past bin nen de Europese en Nederlandse norm, kan meta-informatie worden uitgewis seld met andere organisaties, bijvoor beeld via het Nationale Clearinghouse voor Geo-Informatie (NCGI). Vervolgens is het zaak vast te stellen welke databestanden Fig. 4. de organisatie wenst te documenteren en met welke meta- Invoering meta- data. Ga na wat het is dat gedocumenteerd wordt en wat informatie. de doelgroep is. Er is een wezenlijk verschil of het gaat om gedrukt kaartmateriaal, commercieel te verkopen data bestanden of intern gebruikte analysegegevens. In overleg kiezen gebruikers en beheerders een geschikt meta-infor- matiesysteem, waarbij de eis van integratie van data en metadata de meest relevante en zwaarwegende is. Het in voeren en bijhouden van de metadata is een arbeids intensieve, tijdrovende en soms ook vervelende klus. Begin daarom met het documenteren van de essentiële data en bouw vervolgens stap voor stap de metadata verder op. Het is handig daarbij 'werk met werk' te maken, dus die bestan den te documenteren die op dat moment voor een actuele vraag worden gebruikt of opgebouwd, of die het resultaat zijn van een actueel project. Veelal is het vastleggen van metadata terug te brengen tot een capaciteitsprobleem. De eerste (eenmalige) aanmaak is met externe ondersteuning op te lossen. Lastiger is het bijhouden van de metadata. Zon der een goede oplossing voor de bijhouding is het echter be trekkelijk zinloos meta-informatie in een organisatie in te GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 21