T voeren. Sommige organisaties hebben dit opgelost door het aanstellen van een meta-informatiebeheerder, andere inte greren het bijhouden van metadata in de kernprocessen. Als het invoeren en beheren van metadata zijn geregeld, kan worden nagedacht over de volgende fase. Op welke wijze moeten de medewerkers de metadata kunnen ge bruiken? Veelal volstaat het simpelweg kunnen bekijken van de metadata bij een dataset, in andere situaties wil de gebruiker ook kunnen zoeken. De mogelijkheden hangen sterk samen met het gebruikte meta-informatiesysteem. Een meta-informatiesysteem dat is geïntegreerd in de GIS- software, is veruit de beste oplossing. Pas daarna zijn het publiceren en gedistribueerd ontsluiten van de metadata via bijvoorbeeld een clearinghouse aan de orde. Helaas zijn verschillende metadata-projecten minder succesvol ge weest, omdat te veel aandacht is geschonken aan 'fancy' technologie voor geavanceerde, gedistribueerde zoekmoge lijkheden zonder dat de basis, het vastleggen en bijhouden van de metadata, goed geregeld was. Een planmatige aanpak voor de imple mentatie van meta-informatie is nood zakelijk. In een gedegen plan wordt het gehele traject opgeknipt in han teerbare stukken, waarvan het gewens te eindresultaat en de verantwoorde lijkheid voor de realisatie vooraf dui delijk zijn. Een beperkt pilotproject kan inzicht geven in de verschillende haken en ogen, en helpen het draag vlak te vergroten. De juiste hulpmidde len, dus een goed meta-informatiesys teem, maken de implementatie van meta-informatie eenvoudiger en verge makkelijken het gebruik (zie kader). Valkuilen Zonder ontmoedigend te willen zijn, wijs ik op een paar valkuilen waar te Meta-informatiesysteem Waaraan moet een meta-informatie systeem voldoen? In de eerste plaats moet het systeem functioneel bieden wat nodig is. Verder kan een meta-in formatiesysteem het soms saaie werk van het documenteren van gegevens een stuk verlichten en verlevendigen. Omdat metadata onlosmakelijk ver bonden is met de feitelijke data, zal een meta-informatiesysteem een ge ïntegreerd onderdeel van de geo-IT infrastructuur moeten vormen. Een voorbeeld van een dergelijke opzet is ArcCatalog van ESRI. Gebruikers van Arclnfo en ArcView hebben direct een volledig geïntegreerde metadata-op lossing tot hun beschikking. Principe van stylesheets. De functies van een meta-informatie systeem zijn het vastleggen en behe ren van metadata, het zoeken van da ta en het publiceren van metadata. Een goed meta-informatiesysteem is in staat de metadata-'properties' vol ledig automatisch uit de data te oog sten en bij te houden. Voor het invul len van de 'documentatie' bieden in vulschermen met pick lists, wizards en dergelijke de gebruiker uitkomst. Vervolgens houdt een goed meta-in formatiesysteem data en metadata synchroon. Het systeem slaat de meta data op bij de data, en houdt data en metadata bij elkaar. Als de data wijzi gen, past het systeem de properties aan. Ook als de data verplaatst, geko pieerd of van het netwerk wordt ver wijderd, reist de metadata mee. Van zelfsprekend ondersteunt het meta- informatiesysteem alle datatypen die in een omgeving waar met geo-infor- matie wordt gewerkt, worden toege past. ArcCatalog bijvoorbeeld docu menteert dus niet alleen data in het ESRI-GIS-formaat, maar ook alle gang bare imageformaten, CAD-formaten als DWG, DGN en DXF, databases, spreadsheets, tekstfiles, enzovoort. Verder is het, vanuit de aard van de materie absoluut noodzakelijk dat de metadata systeemonafhankelijk in een open formaat is opgeslagen. Een snel opkomend en zeer bruikbaar for maat is XML (extended Markup Lan guage). XML wordt veel toegepast voor data-uitwisseling op internet, maar ook als uitwisselingsformaat tussen verschillende legacy-plat forms. Het is open, hiërarchisch ge structureerd en aanpasbaar. Met elke willekeurige browser is een XML-fïle te lezen. Er is dus geen specifieke soft ware voor nodig om metadata te kun nen bekijken! Voor metadata is de openheid en daarmee de aanpasbaar heid van XML een heel groot voordeel. Dit maakt het voor een organisatie mogelijk om vrij eenvoudig een geko zen content-standaard aan te passen voor eigen behoeften door organisa tie- of taakspecifieke velden toe te voegen. Voorbeeld stylesheet metadata 'De Maas werken'. Metadata in XML worden bekeken via zogenaamde stylesheets. Een style sheet definieert welke metadata-vel den uit de XML-metadata record wor den getoond. Ook de presentatie wordt door de stylesheet bepaald. Met dit principe kan dus worden inge speeld op de verschillende behoeften aan metadata bij verschillende ge bruikers. Een simpele stylesheet voor eindgebruikers en een zeer gedetail leerde stylesheet, met alle metadata- elementen voor gegevensbeheerders. Metadata moet vooral leuk zijn. Een goed meta-informatiesysteem helpt daarbij. Stylesheet Stylesheet Stylesheet Metadata In XML country Shapetile landen van Europa Sesctirfjvlng Samenvatting: Een uitgebreide beschrijving van de dataset Dataset producent: ESRI NEdedand Doel van vervaardiging: Voor demodoeleinder. Beschrijving ruimtelijke component: Volledige topologie (Gl> Toepesslngsschael: 1:100.000 Dimensie: 20 Invoerdatum: 2 11-04-23 09:40: SI U'.ü://wew.e5nnl.com GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 22