Conclusies Summary gemakkelijk wordt ingetrapt. Primair gaat het bij metadata om het docu menteren van gegevens. Zoeken met geavanceerde software, publiceren van metadata en gedistribueerd zoeken via internet, inclusief een stukje 'web- mapping', zijn allemaal erg leuk, maar alles staat of valt bij een goede vast legging. Concentreer daar de eerste aandacht en inspanningen op. Te vaak wordt metadata gezien als iets wat achteraf nog even gedaan wordt. Meta data is een integraal onderdeel van het proces van data-inwinning, verwer king, analyse en presentatie. Geduren de de levenscyclus moet data op de geëigende momenten worden beschre ven. Meta-informatievoorziening is niet het implementeren van een rneta- informatiesysteem. Een systeem helpt slechts. De deskundigheid van de ge bruiker of beheerder is nodig om data adequaat te beschrijven. Goede proce dures en werkinstructies zijn nodig om het documenteren van gegevens te verankeren in het werkproces. De grootste fout die kan worden gemaakt, is om helemaal geen metadata, in welke vorm dan ook, bij te houden. Soms stelt men dat de inspanningen of de kosten van metadata te hoog zijn. Vergeleken met de kosten of waarde van geografische datasets is dat meest al maar een schijntje. En wat te den ken van de kosten van het zoekraken van informatie, dubbele data, verkeerd gebruik en foutieve interpretaties? Geografie heeft één bijzonder krachtig en onderscheidend aspect, namelijk dat op basis van de locatie verbanden tussen allerlei verschijnselen worden gelegd. Op deze wijze speelt geografi sche informatievoorziening een be langrijke rol bij de integrale en multi disciplinaire aanpak van ruimtelijk ge relateerde problemen als de planning van grootschalige woningbouwloca ties, de aanpak van de mobiliteitspro- blematiek, milieubescherming, water beleid en natuurbeheer. Maar voor het gemeenschappelijk gebruik van gege vens is vóór alles van belang dat be kend is wat door de gegevens wordt be schreven. Daar is metadata voor nodig. Eigenlijk zal er geen data meer mogen zijn zonder bijbehorende beschrijving in metadata. Metadata en feitelijke data zijn dus onlosmakelijk met el kaar verbonden om gegevens te kunnen vinden, adequaat te beheren en om ze op een verantwoorde manier te ge bruiken. Door organisaties als Rijkswaterstaat, DLG, ver schillende provincies, gemeenten en waterschappen wordt metadata dan ook aangemerkt als een integraal en strate gisch onderdeel van de informatievoorziening. Vanuit de aard van metadata zelf gelden voor een succes volle en duurzame meta-informatievoorziening altijd vier eisen: 1. meta-informatie moet open zijn; 2. metadata moet een integraal onderdeel van het ge bruikte geografische informatiesysteem zijn; 3. metadata moet onlosmakelijk verbonden zijn met de data; 4. metadata moet een vigerende standaard volgen. Doordachte en gerichte investeringen in meta-informatie zijn duurzame investeringen. Onafhankelijk van de IT- infrastructuur van een organisatie is het van strategisch belang om gegevens goed te documenteren. Daarmee wil ik zeker niet stellen dat elk bestand moet worden voorzien van volledige metadata. Wanneer metadata lean worden be schouwd als interface tussen de gebruiker, de operationele systemen en de data, is tegelijkertijd gesteld dat het ge bruik van een gegevensverzameling sterk bepalend is voor de vast te leggen meta-informatie. Gegevens uit een schets ontwerp hebben een andere status, andere gebruiksdoelein den dan een topografisch basisbestand of een adresregister. Welke keuzen daarbij gemaakt worden, is per organisatie verschillend en afhankelijk van de specifieke eisen, om standigheden en doelstellingen vanuit de kernprocessen. Metadata - because you know more than you think For GIS, adequate data is necessary. But in order to find the right data for a specific purpose, datasets must be accompanied by a good description of contents, quality, etcetera - in short: metadata. The author discusses the following topics: what is metadata, why is it needed and for which users, what should be described in meta data, and what standards are available. A strong warning is given that organizations should take metadata very seriously: 'no data without metadata'. Also, metadata should be implemented and up dated very accurately, because it is of strategic importance to have data sets well documented. KEYWORDS GIS-technology, databases, survey TREFWOORDEN GIS-technologie, gegevensbestanden, overzicht GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 23