Als een ring is geplaatst, kan de boor zich daar met vijzels tegen afzetten en graaft zich dan weer (samen met het schild) opnieuw een stuk van 2,0 m vooruit. Daarmee drukt hij tevens de vorige ring strak tegen zijn voorgangers aan. Omdat er op een diepte van soms 60 m wordt geboord, ont staat er een enorme druk omlaag. Die druk wordt tijdens het boren opgenomen door het stalen schild van de boor- Pas in 1986 werden de plannen wat Interieur van de serieuzer. Na de suggesties voor een tunnel. brug-tunnel bij Kruiningen, een dito met hangbrug bij Ellewoutsdijk, werd tenslotte gekozen voor een geboorde tunnel tussen Terneuzen en Ellewouts dijk. Het Rijk nam de taak als op drachtgever op zich en in 1996 werd een overeenkomst gesloten met de aannemerscombinatie KMW (Kombi- natie Middelplaat Westerschelde) om echt van start te gaan. In november 1997 is met de bouw begonnen, in no vember 2003 moet het werk gereed zijn. Ondanks de nodige tegenslagen in de beginperiode geloven de aanne mers er nog steeds in. Het boren zelf is een indrukwekkend systeem. De beide boormachines zijn geen kleine jongens, zegt Michel, en dat klopt want het zijn meisjes. De ma chines hebben een lengte van 195 m en ze houden zes dagen in de week, vierentwintig uur per dag, per machi ne ploegen van dertig man aan het werk. Aan de voorzijde van de machi ne is het boorschild gebouwd, een sta len cilinder met een diameter van 11,30 m, een soort conservenblik zon der deksel dat horizontaal in de boor- sleuf ligt. Aan de voorkant (de dichte kant) doet de boormachine zijn werk, aan de achterkant (de open kant) worden binnen het schild de betonelementen van de definitieve tunnelwand geplaatst. Die elementen worden gefabriceerd in de speciaal daartoe gebouwde be- tonfabriek naast de tunnelingang, en worden met een treintje de tunnel ingevoerd. Een volle ring bestaat uit ze ven elementen van 2 m breed en een wigvormig sluitstuk. In totaal moeten voor de beide boorsleuven bijna 53.000 betonelementen worden gemaakt. Er werd aan de zuidkant gestart van wege de bodemopbouw en omdat daar meer ruimte was om een bouwplaats aan te leggen. In de daar aanwezige hooggelegen en moeilijk door water doordringbare plaat Boomse klei werd een soort badkuip gebouwd, waarin gestart kon worden. Je kon daaruit het water wegpompen zonder dat dit ge volgen had voor de omliggende kavels, en verzakkingen bij de buren konden worden voorkomen. Het boorprincipe Het boren gebeurt met de zogenaamde hydroschildmethode, die ontwikkeld Trein met is door de Duitse firma Herrenknecht segmenten. uit Schwanau. Michel Brouwer, uitvoe ringsbegeleider van het boorproces, legt de aanpak uit. Het gaat niet alleen om de tunnel zelf, maar ook om de toe voerwegen aan de noord- en zuidzijde. En daar hoort de aanleg van een aantal kunstwerken (bruggen, viaducten, en het tolplein bij Borssele) bij. GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 27