Maatvoeringsplan Meting hoofd- maatvoeringsnet. Geologisch profiel. vinden en daar komt meer bij kijken dan je denkt. Bij de maatvoering zijn betrokken: de aannemerscombinatie KMW, de Bouwdienst en de Meetkun dige Dienst van Rijkswaterstaat, de Geogroep, en nog wat andere belang hebbenden. Een goede overlegstruc tuur is dus strikt noodzakelijk. Daar om is een plan van aanpak gemaakt waarin de communicatie tussen de verschillende medewerkers is gere geld, en zijn er diverse maatvoering plannen ontworpen en beschreven. Doorsnede twee buizen met dwarsverbinding. Bij de opzet van het hoofdmaatvoe- ringsplan is bepaald dat alle tekenin gen in RD aangeleverd moeten wor- kop. Als het hele schild weer een stukje vooruit is, neemt de betonnen ring die functie over. Voor volledige afdichting wordt tussen de betonnen elementen een rubberprofiel ge plaatst. Als je het tunnelbouwgebied bezoekt, is het dan ook geen verrassing als je een treintje met tunnelelementen voorbij ziet komen. Omdat de boor inmiddels al meer dan halver wege de Westerschelde zit wordt ook het personeel met een trein naar voren gebracht, want wandelen daarheen, vaak met een hoop materiaal op je nek, is geen pretje. Op dit moment wordt geboord met een gemiddelde snelheid van 14 m per dag, en dat is een heleboel. Dat kunnen de boor- tanden goed aan, maar het betekent wel dat ze afslijten en dat Sara en Neeltje Suzanne af en toe van nieuwe snij tanden moeten worden voorzien. Om de grond aan het boorfront stabiel te houden wordt vóór de boor bentoniet in de grond gespoten. De afgegraven grond wordt samen met het bentonietmengsel weggepompt naar het begin van de tunnel, waar de vaste stof en de vloeistof weer wor den gescheiden zodat het bentonietmengsel opnieuw kan worden gebruikt. De trein rijdt overigens niet over de holle onderkant van de boorsleuf, want direct achter de boor aan wordt de fundering aangebracht met daarin een 2 m brede betonnen kabelgoot. Ter wille van de veiligheid worden om de 250 m dwarsverbindingen tussen de tunnels aangebracht van ruim 2 m hoog en 12 m lang. Deze dwarsverbindingen spelen ook een belangrijke rol bij de maatvoering. Een veilige tunnel Voor landmeetkundigen is het natuurlijk erg interessant te weten hoe bereikt wordt dat de boorkop straks precies op de goede plek aan de oever van Zuid-Beveland boven komt. "De juiste weg naar de overkant", noemen de landmeters het systeem waarmee ze het tracé meten, berekenen en be waken. Jan Witte, rayonhoofd bij de Grontmij/Geogroep vertelt dat dit bedrijf de eer heeft gekregen om het hoofd- Schets hoofd- maatvoeringsplan te mogen schrijven en uit te voeren. Dat grondslagnet plan is de rode draad om de juiste weg naar de overkant te (fig. 1). Everingen teboorde tunnel Boomse klei Middelplaat klelhoudend zand met zand glauconiet |ong zeezand Zuid Beveland zanden van Berg Zeeuws Vlaanderen HAVEN GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 28