Langs lijnen van geleidelijkheid Interview met dr. H.M. Fijnaut Omwenteling Sinds anderhalf jaar als hoofdingenieur-directeur ver bonden aan de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat heeft Fijnaut een duidelijke eigen management stijl. Hij tast rustig de bedrijfscultuur af en probeert dan voorzichtig bij te sturen. Doelgericht zet Fijnaut stap voor stap, want hij heeft de toekomst van de Meetkundige Dienst scherp in het vizier. "Mensen zijn zeker bereid tot veranderen, maar dat moet allemaal niet te snel gaan. Als ik zeg dat de beuk erin moet, maak ik het mijzelf en de medewerkers erg lastig." Na zijn studie bestudeerde hij eerst vier jaar fluctuatieverschijnselen bij de FOM, de Stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie. Negen jaar lang heeft hij zich daarna beziggehou den met lasertechnieken bij de Facul teit Scheikunde te Utrecht. Maar toen hij voor de keuze stond de weten- schaps- óf de beleidskant op te gaan, koos hij zonder aarzeling voor het laatste. Zo kwam Fijnaut terecht als adjunct-directeur bij het Nederlands Forensisch Instituut, het toenmalige gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Toen hij na drie jaar bij het KNMI kon werken, was dat direct in de positie van hoofddirecteur. Zelf zegt hij daar over: "Op een gegeven moment zat ik daar zo lang. Ik heb toen mijn voorkeur uitgesproken voor de Rijkswaterstaat, want dat vind ik een leuke operationele club. Ik zei tegen de secretaris-generaal dat ik er heel serieus naar zou kijken als hij daar een leuke klus had." Hij was er zelf nauwelijks ver baasd over dat hij enkele maanden later als directeur aan de Rijkswaterstaat verbonden was. "Nooit bezig geweest met loopbaanplanning" had Fijnaut kennelijk toch een duidelijk doel en een sterke wil. Talloze ideeën passeren de revue tijdens een interview van nog geen uur. De mogelijkheden van ICT, het beschikbaar stellen van informatie en een bredere externe oriëntatie zijn daarin terugkerende thema's. "ICT is spannend. Het is de wereld drastisch aan het veranderen. Het wordt steeds makkelijker informatie publiekelijk beschikbaar te maken. Binnen RWS werken we met veel bestanden waarvan veel organisaties best leuk gebruik kunnen maken. ICT kan or ganisaties heel creatief maken bij het bedenken van zinnige bestemmingen voor hun gegevens. Dingen waar zij wellicht nooit eerder aan hadden gedacht", vertelt Fijnaut luchtig. "Het is best mogelijk dat de informatie van de Meetkundige Dienst van groot nut kan zijn voor de maatschappij. Dat geldt voor bestanden, maar ook voor rapporten en publica- Dr. H.M. Fijnaut. ties, want we hebben natuurlijk ont zettend veel technische kennis in huis. Het lijkt mij fantastisch om onze kas ten open te stellen voor publiek." Uiteraard is Fijnaut zich terdege be wust van de haken en ogen die met een dergelijke openstelling gepaard kunnen gaan. Met gevoelige informa tie moet zorgvuldig worden omgegaan en bovendien moet een afweging wor den gemaakt met de belangen van de private sector. Maar dat besef staat zijn enthousiasme voor maatschappelijke ontwikkelingen op lange termijn geenszins in de weg. "Met het ter be schikking stellen van informatie kan ook nieuwe bedrijvigheid ontstaan", vervolgt hij. Ook binnen de Meet kundige Dienst ziet de directeur een groot aantal mogelijkheden. "ICT is een prachtig hulpmiddel en het is erg handig dat wij hier ICT en GIV (Geo grafische Informatie Voorziening) heb ben. Ik weet nog niet wanneer dat alle maal moet gebeuren, maar dat die be weging in gang wordt gezet, vind ik als directeur van dit instituut wel erg be langrijk. Dat is het leuke van RWS. We moeten de samenwerking aangaan met allerlei vertakkingen naar com merciële elementen, maar ik kan niet zeggen wanneer alles voor buiten staanders inzichtelijk is. Dit soort be wegingen zijn ingewikkelde processen waarvoor je eerst de handen op elkaar moet zien te krijgen." En dan komen zijn managementkwa liteiten aan de orde. Want om alle han den op elkaar te krijgen, zijn inzicht en goed leiderschap gewenst. 'De beuk erin' is niet bepaald zijn manier van werken. "Dat moetje alleen doen als er echt reden toe is. Als je je in een crisis situatie bevindt bijvoorbeeld. Of wan neer sprake is van een trendbreuk in het beleid. Dan moetje misschien har der zijn. Maar dat is hier helemaal niet aan de orde. Wanneer sprake is van een stabiele situatie geef ik er de voor- GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 36