Natuurlijke processen Geodetische adviesfunctie keur aan om organisatieveranderin gen via de lijn der geleidelijkheid te la ten verlopen. Mensen zien dan immers zelf al in dat het een goede zaak is en dan hoefje ze niet te overtuigen. Dus dan verloopt het hele proces veel ge makkelijker. Binnen de Meetkundige Dienst bestaat draagvlak voor de ver anderingsprocessen. Ik heb ook niet echt signalen opgevangen dat er iets grondig moest veranderen. We hoeven dus niet hard te gaan schoppen. Boven dien ben ik nogal huiverig om direct te zeggen hoe alles moet gebeuren, als ik van een organisatie nog weinig afweet. Mijn ervaring is dat dat bepaald niet altijd positief werkt." Kanen Ris, freelance redacteur. we proberen toch als eenheid naar buiten te treden, zodat iemand met een vraag niet langs al die loketten met spe cialisten hoeft te gaan. Ik vind dat je open moet staan voor uitwisseling en moet blijven zoeken naar vormen van samenwerking. Laten we proberen over te gaan tot een samenwerking die deze natuurlijke processen onder steunt. Zonder daarbij direct over te gaan tot fusies en over names." Daarbij profiteert Fijnaut wel van het feit dat veel mensen binnen de Meet kundige Dienst positief tegenover ver anderingen staan. De blik meer naar buiten richten is daar één van. "De Meetkundige Dienst was een halfjaar geleden nog erg bezig met de eigen be drijfsvoering en daarom werd er veel geklaagd", vat hij de situatie samen. Dat stadium is wat hem betreft voor bij. "Als ik met mensen praatte, kreeg ik het idee dat de organisatie tamelijk in zichzelf gekeerd was. Ook buiten staanders zeiden dat de Meetkundige Dienst altijd een beetje zijn eigen gang ging zonder goed te luisteren naar de wensen van buitenstaanders. Daar zijn we op dit moment hard aan bezig." Die omwenteling kan veel tijd kosten, be seft Fijnaut. Maar uiteindelijk levert goed luisteren naar de buitenwereld voordelen op. "Wij leveren diensten aan mensen van buiten. Daarom vind ik die externe gerichtheid van zo'n wezenlijk belang." In zijn opvattingen over de verdeling in specialistische diensten binnen de Rijkswaterstaat is de directeur voor zichtiger. De samenwerking tussen de verschillende diensten wordt weer sterker. De Bouwdienst en de Advies dienst Verkeer Vervoer zijn bijvoor beeld hard op weg hun kennis met el kaar te delen. Dat is volgens Fijnaut een belangrijk uitgangspunt. "Natuur lijk heb je specialisten. Dat is binnen elke organisatie het geval. Maar laten Mob«èt6s W«reld-GIS-<iag Die externe oriëntatie moet volgens Fijnaut ook gepaard gaan met een betere inbedding in de maatschappelijke ont wikkelingen. Telkens weer de vraag stellen welke feno menen relevant zijn voor de taken van de Meetkundige Dienst, dat is van essentieel belang. Want pas wanneer be wegingen maatschappelijk verankerd zijn, werken ze door, zo meent Fijnaut. "Kijk, wij staan in de taken bovenaan. Wij geven onze wetenschappers de opdracht zaken te ont wikkelen. De uitvoering van die techniek laten we echter aan anderen over. Wij zijn daar nu permanent mee bezig. Maar de marktprincipes moeten efficiënter werken. Omdat de markt vaak niet geïnteresseerd is in risicovolle zaken, moeten sommige onderzoeken bij de overheid plaatsvin den. Denk maar aan remote sensing. Wij zijn voortdurend bezig aan het front van de ontwikkelingen. En je kunt er dan, zoals wij nu doen, voor kiezen een deel van de activi teiten zelf uit te voeren zodat je feeling blijft houden met de markt. Mijn ideaal is om een dienst te hebben die aan het front van de ontwikkelingen staat. Die zich bezighoudt met de vraag: hoe gaan we om met geo- informatie, met het gebruik van de software? Ik zou dus graag op een geïn tegreerde manier bijdragen aan de ta ken van Rijkswaterstaat. Wij kunnen voor anderen binnen Rijkswaterstaat standaarden ontwikkelen, zodat ze niet elke keer het wiel opnieuw hoe ven uit te vinden." Door de MD uit gegeven intern V&W-vakblad voor geo-informatie. In het Strategisch Bedrijfsplan 2002- 2006 van de Meetkundige Dienst staan de onderwerpen Quantity Surveying en GIS-advies genoemd als speerpun ten. Hoe verandert daardoor de rol van de dienst? "Wij laten het meetwerk aan anderen over. Maar de vraag blijft: is alles volgens afspraak gebeurd? Dat is belangrijk, dat is Quantity Sur veying. De komende jaren wordt dat nog belangrijker. Het kan zelfs zo zijn dat over een tijd niet meer wordt afge rekend op hoeveelheden maar op functionaliteit. Straks zegt een opdrachtgever misschien alleen dat hij een weg wil waar zo veel auto's overheen kunnen en waaraan zo en zo vaak onderhoud wordt gepleegd. Dat zou kunnen, in de toekomst. GIV-advies is het tweede speerpunt, dat aansluit bij de huidige ontwikkelingen. Onze meetdiensten kunnen die ontwikkelingen trouwens nauwelijks bijhouden. Wij GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 37