Fonteinen van stadsplattegronden m if ïf« ^BERGEN OP ZOOM ia Het Gouvernementsplein in het centrum van Bergen op Zoom is ontstaan toen enkele tientallen jaren geleden de oude tuin achter de gouverneurswoning en het militair hospitaal waren opgeruimd. De vrij gekomen ruimte werd bestraat, en de gemeente probeerde om hier een uit breiding van het winkelgebied in de binnenstad te realiseren. Het pleintje is namelijk een soort verbreding van de Wouwsestraat, die Ad van der Meer, redacteur. VfVBOUWE Z STRAAT - '">dt op de route van de Grote Markt naar het NS-station ligt en waar al veel winkels te vinden zijn. Dat wilde niet echt lukken; op een of andere manier kwam het pleintje net niet in de loop te liggen voor het winkelende publiek, en het bleef een ruimte met weinig uitstraling. De gemeente had inmiddels besloten om te beginnen met een algehele her inrichting van de bin nenstad, ai»"" I7S5 om de aantrekkelijkheid en de economische positie daar van te vergroten. Eén van de elementen daaruit was het ge bruiken van natuurstenen bestrating. Voor ons pleintje ont stond het plan om een natuurstenen bestrating te combine ren met vijf fonteinen. Omdat de plek enkele hoogtever schillen kende, zou hiermee een leuke inrichting kunnen worden gecreëerd. Voor de afvoer van het fonteinwater zijn grote bakconstructies met roosters nodig, en daar voor is de ge meente gaan in formeren bij di verse constructie bedrijven. Bij toe val ontdekte men dat deze construc ties ook in roestvrij- staal konden wor den uitgevoerd (nor maal is dat gegalva niseerd ijzer). Het grote voordeel van staal is dat het meer mogelijkheden biedt voor vormgeving, omdat het met een laser precies te snijden is. In de documentatie die het bedrijf van de ge meente kreeg, zat onder meer een historische plattegrond, wat het bedrijf op het idee bracht om het stratenpatroon van de historische kern als mal te gaan gebruiken. Uitein delijk is besloten om een stuk of zes plattegronden van Ber gen op Zoom gedurende de eeuwen te gebruiken: de oudste is van 1200, de recentste van 1938. En als de structuurvisie 2030 door de gemeente eenmaal is vastgesteld, zal ook de visionaire plattegrond nog worden toegevoegd. Al met al heeft het plein hiermee een bijzondere aankleding gekre gen. GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 39