1 43ejaargang 2001-7/8 T De ligging van gemeentegrenzen in Nederland is vastgelegd in verschillende bronnen. De verantwoordelijltheid ligt bij de rijksoverheid en de provincies, maar de registratie van de grenzen vindt plaats door het Kadaster en de Topografische Dienst. Beide diensten hebben gemeentegrenzen inmiddels digitaal beschikbaar, en er is een vergelijking uitgevoerd tussen beide datasets. Naast een aantal te corrigeren onjuistheden blijken er nogal wat situaties te zijn waarbij de ligging van de gemeentegrens onzeker is. Voor het vinden van de juiste dataset voor een GIS-toepassing is het nood zakelijk dat datasets goed worden beschreven. Wat zit erin, welke kwaliteit hebben de gegevens, hoe is de dataset opgebouwd - kortom: metadata. Ook voor uitwisseling met derde partijen is dat van wezenlijk belang. Het toepassen van standaards zal een belangrijke stimulans vormen voor het gebruik van meta data. Implementatie en beheer van metadata vereisen serieuze inspanning: als ze niet nauwkeurig worden vastgelegd en niet zorgvuldig worden beheerd, verliest metadata al snel haar waarde. Een goed opgezet meta-informatie- systeem werpt z'n vruchten af, waarmee metadata zelfs leuk wordt! 360 Onder de Westerschelde wordt met man en macht gewerkt aan een verbinding tussen Zeeuws -Vlaanderen en Zuid-Beveland. Daarbij wordt een voor Nederland unieke boormethode toegepast. Twee speciaal gebouwde boormachines met een diameter van 11,30 m koersen sinds begin 1998 met een snelheid van 14 m per dag richting Zuid-Beveland, een afstand van 6,6 km. Een speciaal meetsysteem waarborgt dat ze op precies de goede plek aan de overkant terechtkomen. De auteur kroop een dagje onder de grond (of beter: onder het water) en beschrijft de toegepaste meettechniek. 339 339 348 351 359 366 370 373 374 381 382 386 388 389 391 391 Kwaliteitfje) Agenda De (foute) gemeentegrens tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk De geodatabase als spin in het web - oratie prof. dr. ir. Peter van Oosterom Voldoende bestaansrecht voor de GBKN in 2015- reactie Geodesia-congres 2001 Langs lijnen van geleidelijkheid - interview met dr. H. M. Fijnaut Fonteinen van stadsplattegronden XML in de open geo-informatiestandaarden Stichting Geodesia Informatie Scripties Bedrijven en diensten Techniek/producten Personalia eoc J esi ia IJDSCHRIFT VOOR GEODE s 1 E EN GE0-InFC 1 R M A T 1 E 340 Weten we wel waar de gemeentegrens ligt? ing. A. J. van der Meer 352 Metadata L. W. Vermeij Een dagje... Met landmeters onder de Westerschelde- bodem Theo Scheele GEODESIA komt ELF maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd). ISSN: 1385-7517 Stichting Geodesia www.geodesia.nl GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 3