Oratie Paul van der Molen Promotie Harry Uitermark de verdere ontwikkeling van de geo detische vakorganisaties; waaruit tenslotte de door de CLGE ge definieerde 'Europese geodetische in genieur' moet ontstaan. Het strategieconcept zal in de komen de periode door de verschillende werk groepen verder worden ontwikkeld en op de CLGE-bijeenkomst in Malaga in de komende herfst aan de leden ter discussie worden voorgelegd. Vice-president Klaus Rürop ging in zijn bericht in op de noodzaak van kwali teitszorg binnen de Europese geodeti sche markt. Ook besteedde hij aan dacht aan de vertegenwoordiging van de CLGE binnen de CEPLIS (de vrije be roepsbeoefenaars in het algemeen in Europa). De interesse uit de Europese geodeti sche beroepswereld manifesteerde zich weer duidelijk door het feit dat steeds meer landen zich aanmelden om te mogen participeren in de CLGE. Slovenië sprak nog steeds haar grote interesse aan deelname uit. Malta en Bulgarije konden als geassocieerd lid, respectievelijk lid van de CLGE, wor den opgenomen. Zaterdag 7 april werd voornamelijk ge vuld door een presentatie van de Fran se afgevaardigde Bernard Bour, die een uitvoerige voordracht hield over de geodetische opleidingen van de Franse geomètres, hun rechten, plichten en verantwoordelijkheden. Hierbij werd temeer duidelijk hoe groot de verschil len tussen de verschillende Europese landen zijn binnen ons geodetisch be roep; niet alleen in de uitoefening van het vak, maar ook in de vooropleidin gen, exameneisen, praktijkervaring en noodzakelijke lidmaatschappen van beroepsorganisaties zoals de Ordre des Geomètres Experts (OGE). Als tweede punt van de voordracht werd een uitleg gegeven over de Fran se geodetische markt die op te delen is in twee verschillende segmenten: de monopolistische geodetische markt rondom de vastgoedregistra tie. Binnen deze markt (kadastrale zaken, taxaties, beschrijving van rechten, landinrichting) kunnen de werkzaamheden alleen worden uit gevoerd door leden van de OGE en de landmeters van de publieke ka dasterbureaus; de zogenaamde 'vrije' markt, die zich bezighoudt met alle geodeti sche werkzaamheden, exclusief vastgoedregistratie, zoals topografi sche metingen, fotogrammetrische karteringen, planologische en ste denbouwkundige metingen, leidin genregistratie, GIS e.d. Deze werk zaamheden worden voor het groot ste deel uitgevoerd door drie grote Franse bedrijven. De volgende CLGE-bijeenkomst zal plaatsvinden in Malaga, in de week vóór het Geodesia-congres in Utrecht Op 26 april 2001 hield prof. ir. Paul van der Molen (voormalig voor zitter van de Stichting Geodesia) zijn inaugurele rede als hoogleraar aan het ITC. De titel van zijn rede luidde: 'Cadastre revisited: the promised land of land administration'. Van der Molen gaf een overzicht over de betekenis die het overheidsbeleid ten aanzien van landregistratie heeft voor de maatschappij-ontwikkeling, in het bijzonder in ontwikkelingslanden. De landregistratie (of-administratie) is een onontbeerlijke basis voor de suc cesvolle implementatie van de beleids instrumenten zoals regulering van de grondmarkt, planning van de ruimte lijke inrichting, verbetering van de pachtwetgeving, waardebepaling, en zovoort. Vervolgens gaf Van der Molen zijn vi sie op de rol die het ITC moet vervul len: haar (buitenlandse) studenten zo opleiden dat zij een scherp bewustzijn meekrijgen over de wettelijke en insti tutionele context van hun werkgebied, Op 6 september 2001 om 13.00 uur vindt bij de Universiteit Twente de verdediging plaats van het proefschrift 'Ontology-Based Geographic Data Set Integration'. Promovendus is de geo deet Harry Uitermark, werkzaam voor het Kadaster te Apeldoorn. Het proef schrift behandelt een raamwerk voor het integreren van geo-databestanden. Onder integreren wordt verstaan: het opsporen van geo-objecten uit verschil lende bestanden, die eenzelfde terrein situatie representeren. Voor dit op- in oktober, waarbij het boven reeds ge noemde CLGE-strategiedocument uit voerig verder zal worden besproken. Vanzelfsprekend hopen de beide afge vaardigden weer van de partij te zijn om de belangen en interessen van de Nederlandse geodeten te behartigen. Voor vragen, opmerkingen en sugges ties met betrekking tot de CLGE: Jos Anneveld, Fugro Inparlc, telefoon (070) 317 07 05, e-mail j.anneveld@fugro- inpark.nl, en Mark Wijngaarde, Hansa Luftbild, telefoon (020) 648 04 60, e- mail: mrwijngaarde@compuserve.com. zodat zij in hun land van herkomst het voortouw kunnen nemen bij de ontwikkeling van wetgeving en orga nisatie. Herman Quee sporen is het noodzakelijk de beteke nis te kennen van geo-objecten. Deze betekenis wordt ontleend aan een 'ontologie', een verzameling van on dubbelzinnig gedefinieerde begrippen (het Terreinmodel Vastgoed is daar een voorbeeld van). Voorts wordt het 'ontologie-raamwerk' getoetst op twee bestanden: GBKN en ToplOvector. Wie hier meer over wil lezen, kan het proefschrift aanvragen via email: harry.uitermarlc@kadaster.nl. GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 49