Toekenning OGT-prijs 2001 Cor van der Vecht neemt afscheid de budgetten lijkt niet gedicteerd te worden door een meetdichtheid of meetfrequentie die gebaseerd is op de te verwachten deformatie in plaats en tijd, maar veeleer door het maatschap pelijk belang van het deformatieob ject. Kortom, door de hoeveelheid beschik bare gelden lijken kosten-baten ratio nalisaties suboptimaal. Tezamen met de constatering dat deformatieanalyse internationaal als een groeimarkt wordt gezien, roept dit de vraag op of dit vakgebied een potentiële 'enter- ging market' is voor Nederlandse inge nieursbureaus. Feit is dat in Nederland een grote hoeveelheid kunstwerken aanwezig is en dat er een aantal forse infrastructurele werken zijn opge start. Op basis van de monitoringspro- gramma's die in de VS werden gepre senteerd, durf ik wel de stelling aan De vereniging Overlegplatform Ge bruikers TOPvector (OGT) behar tigt de belangen van de gebruikers van de TOPvector-producten van de Topo grafische Dienst Nederland (TDN). Het OGT is hierbij het platform voor een gestructureerd overleg van gebruikers en TDN, en van gebruikers onderling. Verder stimuleert het OGT het gebruik en de kwaliteit van TOPvector c.q. het geografisch kernbestand. Vanuit deze doelstelling heeft het OGT-bestuur een prijs ingesteld, die bestaat uit een oor konde en een geldbedrag. Met ingang van dit jaar wordt deze prijs jaarlijks toegekend aan een persoon of een or ganisatie, die een innovatieve bijdrage heeft geleverd aan de gebruiksmoge lijkheden of de ontwikkeling van het product. Voor de toekenning van de OGT-prijs is een commissie ingesteld, die bestaat uit de adjunct-directeur van de TDN, Hans van der Linde, de se cretaris-directeur van de Ravi, Bas Kok, en de voorzitter van de vereniging OGT, Ko van Raamsdonk. De commissie heeft de OGT-prijs 2001 toegekend aan Merlijn Simonse uit Delft op grond van zijn afstudeerscrip tie over de integratie van TOPlOvector en het Actueel Hoogtebestand van Ne derland. Met deze integratie van topo grafische geometrie en hoogte in het zogenaamde 3DTOP10 ontstaat een nieuwe methode voor modellering van dat enig analysewerk kan leiden tot aanzienlijke besparingen van meetkos- ten. Een interessante vraag is echter of dit het belang van het ingenieursbu reau dient. Meten is weten. Als dit gezegde op iemand van toepassing is, dan zeker op onze gewaardeerde collega Cor van der Vecht, docent landmeetkunde/geodesie. Na drieëntwintig jaren op leiden van landmeetkundi gen, achtereenvolgens bij de mts Albertus Magnus, later bij het Spectrum College Breda en thans bij het Baronie College, gaat Cor gebruikmaken van de regeling flexi bele pensionering. I Merlijn Simonse winnaar OGT-prijs 2001. een 3D-topografisch basisbestand. De ze werkwijze heeft een grote meer waarde ten opzichte van de op dit mo ment veel gebruikte methode van het draperen van TOPlOvector over de hoogtepunten. Uit de scriptie blijkt dat de gebruikte algoritmen in de praktijk goed hanteerbaar zijn. De commissie is van mening dat de door Merlijn Simonse beschreven methode een doorbraak kan betekenen in het 3D-gebruik van TOPlOvector. De on derzoeker verdient een warme aanbe veling vanuit het geo-vakgebied en on dersteuning door de gebruikers van TOPlOvector. Het is aan de producent en het bedrijfsleven de door de prijs winnaar neergelegde handschoen op te nemen. Verder heeft de commissie eervolle vermeldingen gegeven aan Synoptics te Wageningen en Bridgis te Tiel. Sy noptics heeft als één van de eerste be drijven op basis van TOPlOvector een De proceedings van het 10e FIG-sympo- sium over deformatieanalyse zijn op te vragen via www.fig.net. Raoul Quadvlieg We nemen op 7 september 2001 afscheid van hem met een receptie in de aula van onze locatie Terheijdense- weg 350 te Breda van 15.00 tot 17.00 uur. Voormalige leerlingen van Cor en zijn bedrijfsrelaties zijn van har te welkom om hem samen met ons uit te zwaaien. Namens de unit Techniek van het Baronie College, Wil van Dijk, directeur afgeleid product gemaakt, het zoge naamde PiriReis. PiriReis geeft infor matie over de gewastypen per perceel over het afgelopen groeiseizoen. De kaart wordt samengesteld aan de hand van optische en radarsatellietbeelden in combinatie met gericht veldwerk. Door het gebruik van remote sensing- technieken op basis van een infrastruc tureel bestand is een waardevol instru ment ontstaan voor onder andere landbouwkundige en cultuurtechni sche toepassingen. Bridgis heeft op basis van TOPlOvector een GIS-bestand ontwikkeld, waarin adreskoppelingen zijn gelegd met bouwvlakken. Met deze koppeling wordt de gebouwenlaag binnen TOP lOvector intelligent, waardoor de ge bruiksmogelijkheden aanzienlijk kun nen toenemen. Het bestand dient als basis voor analyses, beheeractiviteiten en presentaties. Ondanks de grote vraag naar koppeling van adressen aan topografische objecten is er veel moed nodig voor een bedrijf om in een om geving van groten zoals KPN en Kadas ter met een dergelijk product op de markt te komen. Ko van Raamsdonk, voorzitter vereniging Overlegplatform Gebruikers TOPvector GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 51