KWALITEIT (JE) Het zal de lezer inmiddels duidelijk zijn dat elke maand een redacteur van Geodesia hier zijn visie geeft op een actuele gebeurtenis of situatie. Dat wordt door onze hoofdredacteur telkens voor een heel jaar gepland, je weet dus al heel lang van tevoren wanneer je aan de beurt bent. Dat geldt echter niet voor de actuele gebeurtenissen zelf, want die weten dat niet. Zo is mij oolc deze keer geen bruikbaar voorval meegeleverd, dus neem ik mijn toevlucht tot een methode die ik van een andere pagina heb afgekeken: op reis gaan naar het buitenland. Maar gezien mijn beperkte budget kan het maar een klein stukje buitenland worden; België bijvoorbeeld. Dat moet voldoende stof opleveren, want daar is momenteel genoeg te bele ven op geodetisch gebied; een kartografische expositie in Antwerpen, een dito van oude landmeetkundige instrumenten in Gent en een nog immer voort woekerende strijd tussen gezworen en 'vrije' landmeters. Aldus geschiedt. Ergens in de Ardennen ontwaren we langs de weg wat meetkundige arbeid: een landmeetploeg die op een helling van de Maas doende is boskavels in te meten met het doel de hoeveelheid kubieke meters naaldhout daarin vast te stellen. In de stad Dinant is de doorgang geblokkeerd door twee grote leger trucks waaruit een handvol militairen in camouflagekleren (toch hebben we ze gezien) moderne waterpastoestellen laden om een doorgaande water passing uit te voeren naar de honderd meter hoger gelegen Citadel. Aangezien in ons gezelschap meerdere Nederlandse vakgenoten meereisden, werd de vraag opgeworpen of onze Belgische vakbroeders net zo nauwkeurig zouden werken als wij. En zo kwamen we al gauw op het voortreffelijke voor nemen van het Nederlandse Kadaster om wat te gaan doen aan kwaliteitsver betering. Geen overbodige luxe, gezien de kwalijke berichten over het grote aantal fouten dat daar wordt gemaakt. Moeilijk verteerbaar voor medewer kers die zijn grootgebracht met een sterk ontwikkeld gevoel voor controles, waarbij alles wat niet driemaal is gecontroleerd als verdacht wordt be schouwd. Een principe dat het loodje moest leggen voor de efFiciencygedach- te. Maar nu mag er weer gecontroleerd worden, sterker nog, de ISO-normen worden omarmd om de kwaliteit weer op peil te brengen. Of dit zal helpen is nog maar de vraag, want als we de voorzitter van de bond voor Kadasterperso- neel (bvK) mogen geloven, is jarenlang een beleid gevoerd waarbij kwaliteit ondergeschikt werd gemaakt aan prestaties, is er te weinig kwalitatief ge schoold vast personeel, zijn er naar zijn mening te weinig mensen om kwali teit te kunnen beoordelen en te weinig managers die verstand hebben van het (geodetisch) vak. Medewerkers worden door de dienstleiding ook niet (meer) gestimuleerd deel te nemen aan vaktechnische activiteiten zoals die door de Stichting Geodesia worden georganiseerd. Het is daarom goed dat de bvK oolc aandacht schenkt aan vaktechnische zaken, want als de bond, die aan de wieg van de Stichting Geodesia heeft gestaan, ja zelfs voor de bevruchting ervan heeft gezorgd, alle aandacht schenkt aan haar vakbondsactiviteiten maar de 'vakkennispoot' ver geet, onthoudt zij haar leden een groot goed. Nu er grote veranderingen bij de Stichting voor de deur staan, is het tijd om de discussie daarover aan te gaan, waarbij niet de vraag of, maar wel hoe de bvK daarin moet participeren, de hamvraag mag zijn. En daar kijken velen met belangstelling naar uit. Waar een reisje naar België al niet goed voor is. Theo Scheele Elke maand schrijft één van de redacteuren van Geodesia op deze plaats een stukje over een actuele gebeurtenis of situatie. AGENDA BINNENLAND lOt/m 13 juli 2001 Challenges of a changing Earth, Global Change Open Science Conference, Amster dam. B www.sciconf.igbp.kva.se. 17 en 18 september 2001 ESRI-GIS-conferentie 2001, De Doelen, Rotterdam. B www.gisconferentie.nl; e-mail: gisconferentie@esrinl.com. 25 September 2001 Studiemiddag 'Grondruil als Instrument voor Ruimtelijke Inrichting', De Haagse Lobby, Den Haag. B h.verwest@geo.tudelft.nl. 3 en 4 oktober 2001 2e GITA-Ravi jaarcongres. GEANNULEERD. 24 t/m 26 oktober 2001 21e Geodesia-congres, Jaarbeurs, Utrecht. Zie bericht op p. 366 en 367 van dit nummer. 14 november 2001 3e Wereld GIS-dag. B www.gisday.com/ gisday. 20 november 2001 POLIS-expertmeeting 'Water in land- en stadsinrichting' te Utrecht. 28 t/m 30 november 2001 3D-Kadaster Workshop bij de TU Delft. Bwww.gdmc.nl/3DCadastres/index.html. Zie p. 210 van het aprilnummer. 15 februari 2002 Geo-Informatiedag Nederland (initiatief van VGVI, KvAG, NVK, NexpRI en NVG). BUITENLAND T/m 31 juli 2001 Expositie '150 jaar Landmeetkunde en Cartografie', Museum voor de Geschiedenis van de Wetenschappen, Gent (België). B tel. ++32-(0)9/264.49.30. Zie p. 234 van het meinummer. 6 t/m 10 augustus 2001 20th International Cartographic Conference, Beijing (China). B www.sbsm.gov.cn/icc2001. 2 t/m 8 september 2001 IAG 2001 Scientific Assembly, Boedapest (Hongarije). B www.sztaki.hu/conferences/ iag2001. 11 t/m 14 september 2001 ION GPS 2001 Convention, Salt Palace Con vention Center, Salt Lake City, Utah (VS). B www.ion.org/meetings.html#gps. 19 t/m 21 September 2001 Intergeo, Deutscher Geodatentag, Keulen. B www.intergeo.de. www.geodesia.nl/agenda GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 5