Weten Ai we wel waar de gemeente grens ligt? Het gat tussen besluiten en registreren De verantwoordelijkheid voor het lokale bestuur in Nederland ligt bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK). De gemeentelijke indeling, en dus de 12.000 km gemeentegrenzen in ons land, zijn daar een onderdeel van. Toch moet je niet bij BZK zijn als je de precieze ligging van een grens wilt weten. Het Kadaster en de Topografische Dienst (TDN) zijn daarvoor de aangewezen plaatsen, maar beide hebben deze grenzen op hun eigen manier vastgelegd. Vaststelling tvr/ ls je meer zou willen weten van een huidige gemeentegrens, .dan loop je tegen drie vragen aan. Wie heeft hem vastgesteld? Hoe is hij omschreven? En tenslotte: is hij er gens systematisch vastgelegd? De ant woorden blijken een nogal divers beeld op te leveren. De eerste systematische vaststelling van gemeentegrenzen vond plaats bij de invoering van het Kadaster in 1832. Omdat dat per gemeente werd inge voerd, werden eerst de grenzen van de gemeenten bepaald. Daartoe is er per gemeente een Proces-Verbaal (PV) van Grensbepaling opgemaakt (fig. 1). De PV's waren weliswaar strikt genomen alleen bedoeld voor de kadastrale werkzaamheden, maar ze hebben toch een officiële status omdat ze zijn gete kend door burgemeesters of andere be voegde personen. Voor ongeveer 20% van de huidige gemeentegrenzen moet nog worden teruggegrepen op deze PV's. In die tijd was 's konings wil nog wet, en veranderingen in gemeentegrenzen werden daarom vastgesteld bij Konink lijk Besluit. Na het roerige jaar 1848 veranderde dat: in 1851 kwam er een Gemeentewet, en die bepaalde dat het veranderen van gemeentegrenzen uit sluitend bij wet kon gebeuren; die wer den ook in het Staatsblad geplaatst (fig. 2). Alleen gedurende de Tweede Wereldoorlog werden dit soort beslui ten in de Staatscourant gepubliceerd. Dat is in principe nog steeds de werk wijze, behalve in het geval van kleine Fig. 1. Gedeelte uit een proces-verbaal van grensbepaling. sj tx>7>y GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 6