STAATSBLAD Omschrijvingen Vastlegging: het Kadaster KONINKRIJK DER NEDERLANDEN No. 358 wet van 10 Augustus 1951 tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Groningen en Noordelijk. grenswijzigingen: daarvoor kwam in 1991 de Wet Algemene Regels Herinde ling (ARHI), die bepaalde dat gemeen ten en provincies dat zelf (onderling) kunnen regelen. Sommige van deze be sluiten zijn in een provinciaal blad ge plaatst, maar het grootste deel is hele maal niet gepubliceerd. De PV's en de grenswijzigingsbesluiten geven aan hoe een gemeentegrens moet (komen te) lopen. Als je daarmee een gemeentegrens in het terrein wilt terugzoeken, blijken daar de nodige haken en ogen aan te zitten. In de PV's en in wijzigingsbesluiten tot halverwe ge de 19e eeuw zijn grenzen meestal beschrijvend ("...loopt langs het boschje van Klaas de Haan naar den boom op het land van Egbert Hoekstra..."), meestal met een schets- tekening erbij. Na die tijd zijn er voor al kadastrale grensomschrijvingen ge maakt ("...volgt de grens tussen per ceel Waaldrecht C 1234 en 4321..."), soms ook zijn het omschrijvingen in coördinaten of topografische aandui dingen ('kant weg', 'midden sloot'), en af en toe worden zelfs ruilverkave lingsaanduidingen gebruikt. Een ruwe schatting is dat van alle tegenwoordi ge grenzen ongeveer 65% met kadas trale kenmerken is beschreven, 5% in coördinaten is gedefinieerd, voor 20% de oorspronkelijke PV-beschrijving nog geldt, en bij 10% in een grenswijzi- gingsbesluit een topografische om schrijving is gebruikt. Op basis van deze stukken is het echter praktisch onmogelijk om een gemeen tegrens goed te reconstrueren. Vele omschrijvingen zijn achterhaald door topografische veranderingen (de loop van de grensdijlc is gewijzigd, of de oude sloten zijn bij ruilverkaveling verdwenen, of de boom van Egbert Hoekstra is gekapt), en kadastrale om schrijvingen zijn zonder kadastrale kaarten en veldwerken niet bruikbaar. Opmerkelijk is dat grenswijzigingsbe sluiten tot 1990 - op een verdwaald ge val na - altijd zonder kaarten zijn ge publiceerd. Sinds de wijziging van de wet-ARHI in 1991 worden er wel altijd kaarten in een grenswijzigingsbesluit ing. A.J. van der Meer, onderzoeker gemeente grenzen. Fig. 2. Een staatsblad waarin een gemeentegrens wijziging wordt vastgesteld. opgenomen. Die kaart is echter 'toelichtend'; er wordt aan sluitend altijd een gedetailleerde grensbeschrijving ge maakt door Gedeputeerde Staten van de desbetreffende provincie. In de praktijk lijkt het Kadaster de instantie die gemeente grenzen vastlegt. Dat lijkt zo, omdat het Kadaster gemeen ten nu eenmaal als indelingsmethode voor zijn registratie hanteert. De kadastrale PV's en de grootschalige kadastrale kaarten zijn natuurlijk altijd een goede bron geweest voor informatie over de ligging van een gemeentegrens. Boven dien heeft het veelvuldig gebruik van kadastrale gegevens in grens wijzigingswetten tot gevolg datje voor het traceren van zulke grenzen niet om het Kadaster heen kunt. Het Kadaster heeft echter geen formele taak om gemeente grenzen te registreren. Daarbij komt dat er een principieel probleem is bij een kadastrale kaart: hij is alleen een visuele toegang tot de kadastrale registratie. Voor de exacte ligging van grenzen moeten veldwerken worden gebruikt. Het Kadaster heeft echter pas sinds 1880 de veldwerken van metingen be- VAN HET Wij JULIANA, bij de oratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Allen, die deze zullen zien of horen lezen, saluut! doen te weten: Alzo Wij in overweging genomen hebben, dat het wenselijk is, de grens tussen de gemeenten Groningen en Noorddijk te wijzigen; Zo is het, dat Wij, de Raad van State gehoord, en met gemeen overleg der Staten-Generaal, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: Artikel 1 Met ingang van 1 October 1951 wordt aan de gemeente Groitingen toegevoegd het grondgebied, gevormd door de percelen, kadastraal bekend gemeente Noorddijk, sectie E nrs. 767, 768, 970, 971, 972, 974 en 975 en sectie F nrs. 420 en 421 en door de zuidoostelijke gedeelten groot onderscheidenlijk ongeveer 1 en 2.07 ha van de percelen, kadastraal bekend gemeente Noorddijk, sectie F nrs. 459 en 460, en wel deze gedeelten over de volle breedte van gemelde nrs. 459 en 460 tot de lijn, die het verlengde vormt in noordwaartse richting van de westelijke kadastrale grens der percelen sectie F nrs. 421 en 420, zodat de twee nieuwe gedeelten der grens tussen de gemeenten Groningen en Noorddijk zullen worden gevormd door: a. de noordoostelijke grens van het perceel, kadastraal bekend gemeente Noorddijk, sectie E nr. 767; b. de noordoostelijke grens van het perceel kadastraal bekend gemeente Noorddijk, sectie F nr. 460, van het punt, waar deze grens de bestaande grens tussen de gemeenten Groningen en Noorddijk snijdt, in noordwestelijke richting tot het punt, waar deze grens de in noordwaartse richting verlengde westelijke kadastrale grens van de percelen, kadastraal bekend gemeente Noorddijk, sectie F nrs. 421 Zie voor de behandeling in de Staten-Generaal: o> Bijl. Hand. II 50/51, 2191; Hand. II 50/51, bladz. 2520; Bijl. Hand. I 50/51, 2191; Hand. I 50/51, bladz. 833. GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 7