Foutenbronnen in LKI en Topgre Om die laatste reden heb ik tussen 1998 en 2001, met medewerking van TDN en Kadaster, een onderzoek uitge voerd naar de verschillen tussen LKI en Topgrenzen, en een verkenning ge daan naar de mogelijkheden en moei lijkheden van één 'basisbestand ge meentegrenzen'. Dat onderzoek is in grote lijnen als volgt uitgevoerd. LKI en Topgrenzen zijn per Kadas tervestiging met elkaar vergeleken, en de op 150.000 zichtbare ver schillen (groter dan 0,2 mm 10 m) zijn geïnventariseerd; verder zijn de grenswijzigingen nagelopen die na 1832 in het gebied hebben plaatsgevonden; daaruit zijn moge lijke vraagpunten verzameld: in het archief van de desbetreffende Kadastervestiging is onderzoek verricht naar de mogelijke achtergrond van de verschillen en vraagpunten; daarna zijn de verschillen en vraagpunten geanalyseerd op basis van de verzamelde gegevens, wetten en beslui ten, en topografische kaarten, en zijn er conclusies aan verbonden. Het woord 'verschil' wordt in dit artikel overigens ook ge bruikt voor die situaties waarin het vermoeden bestond dat de vastlegging door zowel LKI als Topgrenzen, hoewel iden tiek, mogelijk incorrect was. 1. Kadaster heeft een grenswijziging onjuist in de registratie of in LKI verwerkt grenscorrecties die op de actuali teitsdatum van het LKI-bestand nog niet waren toegepast (elf stuks); bij sommige dateert het grenswijzigingsbesluit al van jaren her; Het verschil tussen de feitelijke kant weg (gele lijn) en de kadastrale kant weg (paarse lijn). een grenswijziging binnen een ge meentelijke herindeling die over het hoofd is gezien; grenzen die in wet/besluit met coördinaten zijn vastgelegd, maar waarvan die coördinaten niet (pre cies) in LKI voorkomen; onjuiste interpretatie van een grensomschrijving; grenzen die langs 'toekomstige' si tuaties zijn gelegd (bijv. een 'nog aan te leggen fietspad'), waarvoor het Kadaster een oplossing heeft gekozen die later niet in overeen stemming is gebracht met de ge realiseerde (en bedoelde) situatie; foutief overgebrachte (deel)perce- len. 2. TDN heeft een grenswijziging on juist op de kaart of in Topgrenzen verwerkt grenscorrecties die in het gebruik te Topgrenzenbestand nog niet wa ren verwerkt (zeven stuks); een grenswijziging binnen een ge meentelijke herindeling die over het hoofd is gezien; TDN heeft kaartmateriaal gebruikt dat niet was gebaseerd op de kadas trale kenmerken die voor de defini tieve grensbeschrijvingen zijn ge bruikt. Zo komt het regelmatig voor dat op de ontwerpkaart van een grenswijziging een 'kant weg' langs de feitelijke kant is getekend, terwijl de kadastrale omschrijving in het uiteindelijke besluit een an dere grens oplevert, bijvoorbeeld bij overhoelcen en viaducten; vergissingen bij het overbrengen van nieuwe gemeentegrenzen op de topografische kaarten; coördinaten uit grensbesluit niet juist overgenomen; een nieuwe grens die geen herken bare terreinelementen volgt, waar door de TDN die niet goed op de topografische ondergrond heeft kunnen intekenen. 3. Gemeen tegrens is binnen de kadas trale registratie veranderd Het Kadaster heeft een gemeente grens aangepast zonder dat daar een formele grondslag voor bestond ('re dres'). Dat komt vooral voor na een ruilverkaveling of na een hermeting. Voorts blijken er enkele fouten te zijn gemaakt bij het digitaliseren van de kadastrale kaarten. 4. Gemeentegrens is op de topogra fische kaart of in Topgrenzen ver anderd Het gaat hier om gemeentegrenzen die vroeger langs zichtbare topografi sche objecten liepen, maar waarbij die elementen óf zijn veranderd (bij voorbeeld een verbreding van een weg of waterloop) óf zijn verdwenen (normalisatie waterloop, ruilverkave ling, enz.). Op de topografische kaar ten is er dan een afwijkend grensbe- loop ontstaan ter wille van de karto- grafische duidelijkheid, of de grens is Tos' komen te hangen. Verder is op een aantal plaatsen een digitaliseer- fout in Topgrenzen gevonden. En er zijn ook veel gevallen waar gemeente grenzen van oudsher dwars door to pografische situaties heen lopen, wat - vanwege het ontbreken van aankno pingspunten - nogal eens ertoe heeft geleid dat ze op de topografische kaart zijn gaan 'schuiven'. Proef boerderii Een grensverschuiving als gevolg van een ruilverkaveling (geel de oude grens, rood de nieuwe). GEODESIA 2001-7/8

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 9