Samenwerking tussen onderwijs en beroepspraktijk Verslag Op 31 mei 2001 werd in Blijdorp, Rotterdam, de studiemiddag 'Succesvolle samenwerking in de geodetische kennisindustrie' ge houden. Als onderdeel van die middag organiseerde de werkgroep Onderwijs Praktijk van NVG en VVL een work shop over de samenwerking tussen het onderwijs en de beroepspraktijk in de geodesie. Indachtig de titel van de studiemid dag, en om in slechts drie kwartier zo wel de werkgroep als de ongeveer veer tig deelnemers van zoveel mogelijk in spiratie te voorzien, was gekozen voor een snelle, positieve brainstorm: 'Geef zoveel mogelijk concrete voorbeelden van goede samenwerking en ideeën voor verbetering!' Dat leverde in korte tijd best een aardige lijst op van soms schijnbaar triviale, maar ook wel origi nele suggesties. Er was zelfs nog tijd voor de vraag: 'Wat kunnen beroeps praktijk en opleidingen samen doen aan vergroting van de instroom?' Zowel ter verslaglegging voor de deel nemers, als om er ruimere versprei ding aan te geven, is gekozen voor pu blicatie van de brainstormresultaten in dit tijdschrift. Afgezien van een wat vollediger formulering dan op de flip- over vellen, worden de ideeën hier zonder bewerking of commentaar weergegeven. De werkgroep hoopt dat zowel de opleidingen, als bedrijven en diensten hier inspiratie uit kunnen putten. Concrete voorbeelden van goede samenwerking tussen onderwijs en beroepspraktijk (laten) verzorgen van gastcolleges door deskundigen uit de praktijk; stagecoördinator bij het bedrijf; aanbieden van praktijkvraagstuk ken als cases in het onderwijs; afstuderen in de praktijk; vanuit de beroepspraktijk bijdragen leveren aan de vormgeving van de nieuwe mbo-opleidingen; Frank Kenselaar, NVG/VVL- werkgroep Onderwijs Praktijk. samen onderzoek doen; samen in werkgroepen zitten; excursies naar bedrijven organiseren; een dag voor het bedrijfsleven bij de opleidingen; projectonderwijs (deels) in het bedrijf laten plaatsvin den; gecombineerde functies in het onderwijs en het bedrijfs leven. Concrete ideeën voor verbetering van de samenwerking deelnemen van zogenaamde 'duale opleidingen' (bijv. 60% praktijk, 40% school); tweemaal per jaar een brainstormsessie houden tussen opleidingen en beroepspraktijk; goede informatie geven over wat er gebeurt bij de oplei dingen (bijv. via internet); wederzijds contactpersonen aanstellen; bij de VNBG een contactpersoon onderwijs aanstellen; (meer) beschikbaar stellen van instrumentarium en soft ware aan het onderwijs; vakantiewerk voor studenten bij bedrijven; een rol voor gepensioneerden uit het bedrijfsleven in het onderwijs; docenten die bedrijven bezoeken of er stage lopen. Wat kunnen beroepspraktijk en opleidingen samen doen aan vergroting van de instroom? contactpersonen in bedrijven voor de lokale scholen (van vmbo tot havo/vwo); meedoen aan de GIS-dag; voorlichting geven in de Wetenschap- en Techniekweek; verstrekken van nuttig promotiemateriaal aan scholen (bijv. luchtfoto's of handheld GPS-ontvangers, met een verwijzing naar opleidingen); de samenwerking met de Go-infracampagne verder uit bouwen; het studiehuis op scholen faciliteren met aanbod voor werkstukken; bij de PR van het bedrijf in de media refereren aan op leidingen waar dat vak kan worden geleerd; advertentiecampagne in landelijke kranten; vakgebied zichtbaar maken in het lesmateriaal van vmbo tot havo/vwo; in plaats van 'Geodesie' weer de naam 'Landmeten' han teren; als bedrijf meedoen bij de beroepsvoorlichting voor de profielkeuze op scholen; opleidingen en bedrijfsleven samen aanwezig zijn op beurzen voor studiekeuze; scholen uitnodigen voor projecten in uitvoering; samen een boeiend, positief beeld van het vakgebied uit dragen. GEODESIA 2001*9

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 15