Kees Kroese: Eerste stuurman bij de automatisering van het Kadaster Interview Een interview met Kees Kroese hou je niet zo gemakke lijk in de hand. Om het gesprek wat te sturen hadden we enkele vragen opgesteld, maar degene die stuurde was Kroese zelf. Dat ziet hij ook als zijn taak, begrepen we later. Uiteraard had hij zich goed voorbereid op het gesprek en wist precies wie we waren en wat we wilden: de lezer van Geodesia, en daarmee het vakgebied, kennis laten maken met de nieuwe Kadastertopman Kroese. Al voordat we iets konden vragen, begon Kroese ons te ver tellen dat het Kadaster op een constructieve manier met zijn klanten behoort om te gaan en samen te werken. We moeten ze vooral niet als lastpakken beschouwen, maar proberen aan hun wensen te voldoen. Het probleem is ech ter dat de klant niet bestaat, maar wel een veelvoud van klanten, grote gemeenten, kleine gemeenten, waterschap pen, notariaat, makelaars, elk met hun eigen methodieken, systemen en takenpakketten, en allemaal in een ander sta dium van automatisering. Daarvoor moet een soort gemid delde worden opgebouwd. Een voorbeeld is de GBKN met het Brabantse model als afwijking. De sterkte van de GBKN is haar uniformiteit en daardoor de uitwisselbaarheid over de provinciegrenzen heen, maar het kost veel inspanning om dat te bereiken. Toch hebben we daarin de laatste tijd al wat slagen weten te maken. Hoe doe je dat? In dialoog gaan met de klanten en de maatschappij, goed luisteren en dan kijken wat haalbaar is. We geven veel geld j( l uit aan automatisering, maar de vraag ligt nog veel hoger. Het Kadaster is al heel lang met veel automatiseringsprojec ten bezig en er wordt al jaren geroepen: we krijgen maar niets, er komt maar niets. Maar nu komt er toch ineens het een en ander gereed. Onder andere de elektronische aan levering van akten is technisch al mogelijk, maar dat moet wettelijk nog worden geregeld. Het project Kadaster-on-line is pas de lucht in gegaan en zo zijn er nog meer pro jecten bijna klaar. Maar we kunnen niet alles tegelijk. Het dagelijkse werk gaat gewoon door, dat kunnen we niet even stilleggen. Ook de maatschappij gaat gewoon door. We zitten krap in ons personeel en dat moet regelmatig worden opgeleid. Klantgericht bezig zijn betekent ook niet alles doen wat de klant roept, dat kan niet altijd. Er moet ook veranderd worden in be staande zaken. Het AKR bijvoorbeeld is alweer jaren oud en we staan nu voor de discussie AKR-Hyp te vervangen door wat nieuws. Een veelgestelde vraag is: waar blijft een geïntegreerde levering van AKR en LKI? Daar zijn we nog niet helemaal mee klaar. Dat is een product waar hard aan wordt ge werkt, maar dat heel complex is. Ge meenten koppelen nu zelf de beide be standen aan elkaar en dat gaat goed, maar voor heel Nederland betekent dat toch wel wat meer. En zo moeten we prioriteiten stellen. Irwin van Hunen en Theo Scheele, redacteuren. \S GEODIiSIA 2001-9

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 16