Kroese zelf: 'alweer geen geodeet' Kroese in zijn Koekjesfabrieken In de bijna driejaar dat Kroese nu het Kadaster mee bestuurt, blijkt hij al heel wat kennis te hebben opgedaan en ook flink te hebben gestuurd. Toen de chemicus van origine met een Shell- achtergrond gevraagd werd de Kadas- tertop te komen versterken, was die kennis nog minimaal. Hij werd ook niet om zijn chemische achtergrond gevraagd, maar meer om de ervaring in het managen die hij bij Shell en an dere professionele organisaties had op gedaan. Daarnaast heeft hij veel ge werkt aan de relatie tussen onderwijs en bedrijfsleven, met name aan de pro blematiek van de instroom in de tech nische opleidingen. Toen Kroese zich lang geleden aanmeldde bij de Leidse Universiteit voor een studie chemie, waren er nog honderdtwintig ande ren. Nu is die instroom teruggelopen tot twintig man. Dat is dus niet alleen een probleem bij geodesie. Een alge meen technisch probleem, zegt Kroe se, in een tijd waar velen meer belang stelling tonen voor levenswetenschap achtige studies. De reden is niet vast te stellen, maar het beeld van de beroeps groep is veranderd, ook bij de geodeet. Vroeger was het de man die ging me ten, nu doet hij veel andere dingen. Kroese is bezig in zijn hoedanigheid van bestuurslid van de chemische ver eniging een boekje te schrijven over beroepsmogelijkheden en de huidige perspectieven daarin voor de chemi cus. Want ook daar blijkt het beeld ver ouderd. Onze ingenieurs in de landinrichting hebben al helemaal niets meer met meten van doen, maar meer met het managen van processen. Het is jam mer dat het onderwijs daarin zelf niet genoeg meegaat. De docenten staan te ver af van de praktijk en zijn weinig aanwezig bij praktijkbijeenkomsten, zoals de studiedag over de Geodetische Kennisindustrie in Rotterdam op 31 mei 2001. Bij geodesie is er ook weinig gezamenlijke aanpak vanuit het vak gebied. Het Kadaster doet er naar de mening van Kroese wel wat aan. Men praat regelmatig met de TU Delft, het ITC en in de NCG, en de hoogleraren Van der Molen en Van Oosterom leveren vanuit het be roepenveld ook een bijdrage. Het Kadaster wil best zijn steentje bijdragen, maar zou graag meer gezamenlijkheid zien, want er ligt wel een fors probleem als er te weinig vak krachten zijn. werkkamer in Apeldoorn. Of de werkelijkheid anders was dan het beeld dat hij van het Kadaster had, kregen we niet boven tafel, zeker niet in de orde van mee- of tegenvallers. Kroese zag parallellen met de Shell, ook een grote organisatie, traagheid van besluit vorming en dergelijke, maar ook met gelijke ambitie wat betreft klantgerichtheid. Het viel hem op dat het Kadaster al een belangrijke veranderingsslag had gemaakt, maar dat die nog niet in de hele organisatie was doorgedrongen. Dat is ook normaal, het implementeren van verandering kost tijd en de gemiddelde leeftijd van de medewerkers speelt daarin ook een rol. Je moet dus zorgen dat men meekomt en zelf niet te ver voor de muziek uitlopen zonder om te kij ken. Bij het Kadaster is men over het algemeen erg intern gericht, niet alleen op het Kadaster maar zelfs 'standplaats- gericht'. In Middelburg weet men niet hoe ze het in Breda doen. "We waren net een bedrijf met vijftien koekjesfabrie ken die allemaal dezelfde koekjes maakten, maar allemaal op een andere manier". Dat is niet gezond, kost tijd en geld, en is verspilling. De gemiddelde leeftijd bij het Kadaster is relatief hoog en we hebben de laatste jaren in de productie weinig jongeren aangenomen, hoeveel druk er ook was om daar gemakkelijker in te zijn. Gezien de ontwikkelingen in de markt die nu zichtbaar worden, is dat maar gelukkig ook, anders zouden we nu veel mensen over hebben. De laatste tijd komt een aantal projecten gereed. Na het ge noemde Kadaster-on-line staat er een grote concentratie slag te wachten. De tijd van decentrale ontwikkeling is voorbij. Dat bleek te leiden tot extra hoge kosten, en meer kans op fouten en uit elkaar groeien. We gaan als het ware GEODESIA 2001-9

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 17