1 Tl 1 ai I I Resultaten twee deelgebieden (fig. 1). De keuze voor twee gebieden werd enerzijds in gegeven door de behoefte om zowel de bebouwde kom (Gebied A) als de lint bebouwing (Gebied B) te onderzoeken, anderzijds door de ontstaansgeschie denis van de GBKN in Zijpe. Fig. 2. Locatie van de zeven stermetingen. met de overeenkomstige coördinaten uit het GBKN-bestand. De toetsing is gebaseerd op het model van de kleinste kwadratenaansluiting. dr. H. van Dijk, directeur, en J. de Vries, projectleider Basiskaart Noord-Holland v.o.f. Het gedeelte ten oosten van de Groote Sloot is vervaardigd in 1992 uit een fotovlucht 16200 van 1989. De bijhou ding is tot 1996 uitgevoerd door het Kadaster, daarna door de ingenieurs bureaus Van Steenis en Fugro Inpark. Het gedeelte ten westen van de Groote Sloot is vervaardigd in 1998 uit een fotovlucht van 1996, schaal 16200. De bij houding van dit gedeelte is uitge voerd door Fugro Inpark. De drie waar nemers verrichtten elk apart hun werk en vergeleken naderhand hun resul taten. Op zeven locaties, verdeeld over het ge hele dorp Schagerbrug zijn stermetin gen uitgevoerd (fig. 2). De beoordeling van de kwaliteit gebeurt door de resul taten van de metingen te vergelijken Fig. 3. Aantal gemeten punten dat binnen een bepaalde marge afwijkt van de punten in de GBKN. l a n ta 1 punten j 1 - - l-5tm film 1115cm li 2«cm 21 25«m 24 JQcm )1 35cm 34 40cm 41 45cm 44 50c Afwijking in centimeters Bij de beoordeling van de eerdergenoemde kwaliteitscri teria is het volgende van belang: 1. De volledigheid van de inhoud. Deze is, op basis van de productspecificatie van Noord-Holland, in het terrein be oordeeld. 2. Actualiteit. Deze is gelijktijdig met de inhoud in hetzelf de gebied onderzocht. Een topografisch element kan in de GBKN ontbreken doordat: het in het verleden bij de vervaardiging niet is geleverd; het element in de bijhouding niet is verwerkt; het element wel is gemeld, maar nog niet gemeten. 3. Juistheid: niet-precisiegerelateerde gegevens; vlakgeslotenheid; meta-informatie. De attributen van de elementen zijn beoordeeld en waar mogelijk met het terrein vergele ken. 4. Precisie. In Schagerbrug is door zeven stermetingen (fig. 2) de relatieve precisie onderzocht op basis van het systeem kaartverificatie (SKV). In eerste instantie zullen de gegevens over de precisie worden gepresenteerd. Vervolgens komen de drie andere kwaliteitscriteria aan de orde voor de twee onderscheiden gebieden. Precisie In het histogram (fig. 3) wordt een overzicht gegeven van de achtentachtig punten die betrekking hebben op de gebou wen. Binnen de productspecificatie van Basiskaart Noord- Holland geldt dat de hoeken van gebouwen een maximale afwijking mogen hebben van 20 cm. Naast de vergelijking van de resultaten voor de bebouwing is eveneens onderzocht in hoeverre de punten van de wegen voldoen aan de gestelde eisen. Uit grafische verge lijking van de plots (fig. 4) blijkt dat van de gemeten 1750 m 300 m niet voldoet aan de kwaliteitsnorm. GEODESIA 2001-9

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 21