scheidingen achter de bebouwing zijn niet te onderzoeken vanaf de openbare weg. In de proef in Zijpe is deze 90%. Het handboek bijhouding geeft voor juistheid 98%. In de juistheid zijn weinig ver schillen gevonden tussen het GBKN-bestand en de situatie in het veld. De genoemde 90% is een schatting. Van de harde topografie voldoet 65% aan de gestelde eis van 20 cm. Het handboek bijhouding geeft voor precisie al leen de relatieve puntprecisie aan voor de bebouwde kom (28 cm) en buiten de bebouwde kom (56 cm). Van de achten tachtig gemeten hoekpunten van gebouwen overschrijden vijfentwintig punten de kwaliteitsnorm van 20 cm. Van de zachte topografie, hoofdzakelijk wegkanten, vol doet 83%. Uit grafische vergelijking van de plots blijkt dat van de gemeten 1750 m 300 m niet voldoet aan de kwali teitsnorm. Conclusies Ten aanzien van de in het handboek GBKN genoemde kwa liteitscriteria kan het volgende worden geconcludeerd. Bij het doorlopen van het proeftraject in Schagerbrug kwam regelmatig de vraag naar voren: moet dit nu wel of niet op de GBKN. Het is van belang dat de productspecifica tie van de inhoudselementen eenduidig is vastgesteld en eenduidig wordt gehanteerd. Tevens dient de referentie- inhoud van de GBKN te zijn afgestemd op in het handboek genoemde inhoudselementen. Vooral over de bijgebouwen en de 'aanbouwen' aan de hoofdbebouwing werd regel matig gediscussieerd. De ontbrekende bebouwing zal in de komende tijd alsnog als mutatie worden gemeld, waardoor de inhoud steeds completer wordt. De mate van de actualiteit is soms moeilijk te onderschei den van de volledigheid van de inhoud. In het proefgebied is de indruk ontstaan dat wijzigingen, verandering in de terreinafscheidingen, vaak niet worden aangemeld bij de gemeente en dus niet door de gemeente als mutatie worden doorgegeven en daardoor niet worden gemeten. Met be hulp van de luchtfoto's kan aanvullende informatie hier over worden verkregen. De precisie is goed te controleren; de HTW geeft duidelijke richtlijnen hiervoor. In het handboek bijhouding wordt niet aangegeven welk percentage van de gemeten punten binnen de norm van 28 respectievelijk 56 cm moet liggen. Het verdient aanbeveling ook hier een referentienorm te formuleren. De juistheid van de bestanden is interactief te beoordelen voorzover het de geslotenheid van de bestandsjuistheid be treft. Een aantal kenmerken is door vergelijking van het bestand en het terrein goed te beoordelen. Tenslotte Het handboek bijhouding biedt door het definiëren van de kwaliteitscrite ria goede aanknopingspunten om de feitelijke kwaliteit van een GBKN te be oordelen. Speciale aandacht vereist de samenhang tussen volledigheid en ac tualiteit die in het proces van bijhou ding niet altijd te scheiden zijn. Daar naast kan een analyse van de feitelijke kwaliteit van (een deel van) de GBKN in verhouding tot de gehanteerde nor men in het handboek bijhouding in derdaad aanleiding geven tot discus sies in de regionale samenwerkings verbanden. Het in Zijpe geconstateer de verschil in vereiste en geconstateer de puntprecisie heeft in Noord- Holland er nog niet toe geleid dat ge bruikers klagen over de kwaliteit. Wel licht geldt ook hier de stelregel: het betere is de vijand van het goede. Literatuur [1] Polman, J. en M.A. Salzman (red.), Handleiding voor de technische werkzaamheden van het Kadaster. Kadaster, Apeldoorn 1996. [2] LSV. Handboek bijhouding versie 1.0. Apeldoorn 2001. [3] Basiskaart Noord-Holland. Product specificatie. Alkmaar 2001. Summary Value for money? The National Foundation for the Large Scale Basemap has made a manual for up dating the large scale basemap in the Netherlands (GBKN). The manual will be a reference for updating the large scale basemap in a uniform way. The manual is tested in a project in the village Zijpe in the province of Noord-Hollland. This article describes the results of this test. surveying, mapping, application landmeetkunde, kaartvervaardiging, praktijk Juistheid Precisie Volledigheid van de inhoud Actualiteit Precisie Juistheid KEYWORDS TREFWOORDEN CEODESIA 2001-9

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 24