3aarn vaart blind op baeiekaartkoeten drie ton In Nederland bestaat er zoiets als een basiskaart. Daarop zijn min of meer alle wegen van ons land ingetekend. Makkelijk als een gemeente straten wil herinrichten. Moeilijker wordt het echter als de basiskaart niet hele maal klopt. De gemeente Baarn kan daarover meepraten. Omdat de we gen op de luchtfoto's meer afwijken dan de gebruikelijke twintig centi meter aan weerszijden van de weg, gaat Baarn voor meer dan drie ton het schip in. Begin 2000 besloot de gemeenteraad van Baarn tot het duurzaam veilig herinrichten van de Geerenweg en de Drakenburgerweg. Behalve de her inrichting zou ook het riool worden vervangen. Het ging dan ook 0111 een miljoenenproject. Bij de uitwerking van de plannen bleek dat de groot schalige basiskaart, door het Kadas ter gemaakt op basis van luchtfoto's, veel meer afweek dan verwacht. En plots was er dus geen ruimte meer voor de zes verkeersremmende weg- uitbuigingen bij gevaarlijke kruisin gen. De gemeente zag zich dan ook gecon fronteerd met een niet verwacht pro bleem. Want zoals het plaatje er toen uitzag, was dat het wegdek boven de tussen het fietspad en de weg gelegde kabels en leidingen kwam te liggen. En dat wilde Baarn niet. Want als er eens wat kapot zou gaan, moet de hele weg worden opengebroken. Het verleggen van de kabels en leidin gen bleek nodig. De extra niet ge raamde kosten daarvoor bedroegen ƒ155.000,-. En dan het andere probleem. Het fietspad moest bij de zes uitbuigin gen ook worden verlegd. Omdat er anders te weinig ruimte zou ont staan. Die lclus kostte de gemeente nog eens anderhalve ton. Een bijko mend nadelig effect was dat er nu ook bomen moesten worden gekapt. Al met al een dure inschattingsfout. Baarn trekt dan ook lering uit de meetfouten van het Kadaster. Want de extra kosten waren voor de ge meente een heel onplezierige verras sing. Op punten waar het in de toe komst nauw komt, zal de gemeente de situatie voortaan exact inmeten. Dat lijkt evengoed altijd wel een goe de optie. Want de kaart heeft volgens het Kadaster doorgaans een precisie van enkele decimeters. Het dient dan ook uitsluitend als een basis voor de inrichting van nieuwe terreinsitua ties, zegt het Kadaster. Doorgaans en als basis. Woorden die toch duidelijk genoeg zijn. Het is dus een kaart waarop je niet blind kunt varen. Een beetje meer inspanning is wel ver eist. Dat kost wat tijd, maar bespaart wel een hoop financiële ellende. (Uit: Zwartboek overheidsverspilling 2000, uitgegeven door de Nederlandse Vereniging Personal Finance) Autodesk Map 5. Voor precisie-mapping en GIS-analyse. autodesk Onverwacht probleem Leermoment Autodesk® Map is speciaal ontwikkeld voor het nauwkeurig in kaart brengen van ingewikkelde geografische gebieden. De nieuwste versie, Autodesk Map 5, is gebouwd op AutoCAD® 2002 en beschikt dus over dezelfde kracht, snelheid en flexibiliteit. Autodesk Map 5 biedt veel nieuwe mogelijkheden aan ingenieurs, planologen, utility-managers en technici. Zo heeft Map 5 een nieuwe, gemakkelijkere gebruikersinterface voor thematische cartografie, terwijl de verbeterde databasekoppeiing meer intelligentie aan uw projecten toevoegt. Nieuwe Oracle Spatial-integratie stroomlijnt de uitwisseling van de grafische en de daarbij behorende attribuutgegevens. Daarnaast kunt u dankzij ondersteuning voor extra, gecomprimeerde raster- formaten profiteren van de meest gebruikte satelliet- en luchtbeelden met georeferentie. Neem contact op met het Autodesk Info Center voor meer informatie: Voor Nederland Voor België Tel.: 010-288 50 31 Tel.: 02-478 72 27 Fax:010-288 50 54 Fax:02-476 12 70 E-mail: info-nl®autodesk.com E-mail: info-be@autodesk.com Kijk ook op onze websites: www.autodesk.nl www.autodesk.be www.autodesk.com/map ©2001 Autodesk, Inc. Autodesk, the Autodesk logo and AutoCAD are registered trademarks of Autodesk, Inc. in the United States and/or other countries. GEODESIA 2001*9

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 32