'The 5th element' Snellius Lustrumboek 2000 Boekbespreking Ter gelegenheid van haar twaalfde lustrum in november 2000 heeft Snellius, de traditie getrouw, een lustrumboek uitgebracht. Ondergete kende heeft het boek met groot genoe gen gelezen, in de eerste plaats als geo deet, maar ook als ex-Snelliuslid (en voorzitter) in lang vervlogen tijden (1964-1971). Element Het boek is gestructureerd volgens een volstrekt origineel idee, dat ook in de titel terugkomt: de wetenschappelijke bijdragen (achttien stuks!) zijn inge deeld volgens de vier elementen van de Griekse klassieken (aarde, water, lucht en vuur), waarna het vereni gingsleven van Snellius in de lustrum periode 1995-2000 als '5e element' op treedt, dat op zijn beurt weer een fraaie structuur heeft op basis van plaatsbepaling: algemeen, Europa (de excursies), Nederland (de zomerkam pen), Delft (de eerstejaars-weekeinden) en Thijsseweg 11 (onder meer bestu ren, 'afstudeerders', het personeel van de faculteit). Herman Quee, ex-Snelliuslid en hoofdredacteur Geodesia. Het boek begint met in memoria van erelid prof. Witt en Henk de Heus, en voorwoorden van Snelliusoprichter Homan, decaan CTG prof. Verbeek, en de Lustrumboek- commissie. De achttien hoofdartikelen geven een uitste kend panorama van de actuele stand van zaken in weten schap en onderzoek over de gehele (onbegrijpelijk brede) scope van het vakgebied. De groepering in de vier elemen ten, die alle worden ingeleid met een betekenisgeving dooi de Lustrumboelccommissie, gaat dwars door de gebruike lijke disciplinaire indeling van het vakgebied heen, waar door (bien étonné...) bijvoorbeeld het zwaartekrachtsveld en de landinrichting elkaar in één groep treffen (aarde), maar ook grondbeleid, SAR-interferometrie en GPS-bepa- ling van aardkorstdeformatie (vuur). Naast de wetenschap pelijke ontwikkelingen komen in elke groep ook praktische en maatschappelijke toepassingen aan bod, bijvoorbeeld de bodemdaling door gaswinning, commercialisering van geo grafische overheidsgegevens, en 'GIS en geluid'. De auteurs komen deels van buiten de Thijsseweg. De arti kelen zijn in het Nederlands op één na, het fascinerende artikel van Klees/Koop/Schrama over de permanente karte ring van het aardse zwaartekrachtsveld vanuit satellieten. Als redactie van het lustrumboek zou ik de moeite geno men hebben om juist dit artikel, over een voor in de prak tijk werkende geodeet relatief onbekende subdiscipline, in het Nederlands te vertalen. Het 'vijfde-element', Snellius dus, biedt voor het ex-lid en ieder die zich bij de Delftse geodesie-opleiding betrokken voelt, een kostelijke duik in de huidige studentencultuur en -mores, met veel verandering ten goede, en zeer veel herkenbaars ook over drie a vier decennia afstand. Dit deel wordt geïllustreerd met onder meer staafdiagrammen over de vijf bestuursjaren over serieuze (aantallen eerstejaars en afstudeerders) en speelse thema's (aantallen versleten panties, de baromzet in guldens), en groepsfoto's van wetenschappelijke staf en personeel van de faculteit. Het sprookje van slipwitje roept direct het onsterfelijke strip verhaal uit de jaren '70 met de faculteitsfiguren Bokkema, Vogel, Bogel en Texeira de Mattos in herinnering. Toch een paar punten van kritiek. De foto's zijn vaak te klein afgedrukt, en een gemiste leans is de grote mate van afwezigheid op de groepsfoto's van het faculteitspersoneel. Ook zijn nogal wat gezichten daarop niet goed belicht. Ver der zouden er, bij een drukproefcorrectie door de redactie van dit tijdschrift, nogal wat spelfouten in de werkwoords vormen gesneuveld zijn - ook een bekend generatiefeno meen Maar: van harte aanbevolen, vooral aan belangstel lenden in de ontwikkeling van het vakgebied 'The 5th element' is een uitgave van het Landmeetkundig Gezelschap Snellius te Delft, 2000. ISBN 90-90142657, en is verkrijgbaar voor 30,- via e-mail: bestuur@snellius.tudelft.nl. GEODESIA 2001-9

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 33