Geografische selectie uit de Atlas Van ötoik 'Nederland op de kaart gezet' De tentoonstelling 'Nederland op de kaart gezet' biedt t/m 14 oktober 2001 een selectie uit de Atlas Van Stolk van diverse nationale kaarten die in de laatste eeuwen zijn gete kend: van een historiserende lcaart van Nederland in de Romeinse tijd tot een editie met de McDonald's. De Atlas Van Stolk in het Rotterdamse Historisch Museum Het Schielandshuis is een unieke gigan tische verzameling van historiepren ten, opgezet dooi de verzamelaar Abraham van Stolk (1814-1896) en in tussen in bruikleen bij de gemeente Rotterdam. 'Neder land op de kaart ge zet' is de eenenze- ventigste tentoon stelling uit de col lectie en bevat een envijftig stukken. Gestart wordt met kaarten uit 1584 en 1624 met Neder land in de Romein se tijd (Belgii Vete ris). De Atlas Major van Blaeu uit 1664 ligt opengeslagen bij een kaart van uiteraard de Neder landen. Ook is een hele traditie van leeuwenkaarten te bewonderen: staand, zittend of lopend omvatten deze kaarten in de vorm van de 'Leo Belgicus' de Nederlanden of alleen Holland. Aan de hand van kaartgra- vures uit 1674 wordt het hergebruik van koperplaten getoond. Aan de bo venkant van dezelfde kaart van de ze ventien provinciën staan eerst Neder lands zeetriomfen, vervolgens het vuurwerk bij de vrede en tenslotte plattegronden van op de Fransen ver overde steden. Van 1795 is weer te zien hoe de Franse troepen marcheer den en vervolgens wat dat voor ande re regionale indelingen en namen tot gevolg had. In de 19e eeuw komen er ook kaarten in de vorm van bordspel len. Een 'Parlementaire kaart' van 1891 herinnert aan het districtenstel sel en politieke kleuren. De expositie eindigt met prenten over de vervaardiging, de verkoop en het gebruik van kaarten. Het vouw blad van de tentoonstelling: "Aller eerst moesten landmeters en cartografen aan het werk. Veiyolgens werd het papier geschept en konden de kaarten gegraveerd en gedrukt worden. Deze werden dan ver spreid door rondtrekkende prentenkoop- mannen of verkocht in boeken- en prenten winkels. Voorbeeldig is het tafereel op een kinderprent van een jongetje dat, na vol doende geld te hebben gespaard, overgaat tot de aanschaf van een landkaart". Ook te zien is met wellc doel de kaarten werden aangeschaft: voor les op scho len, opsieren van koffiehuizen of mi litair gebruik. "En niet te vergeten voor thuis, zoals de trotse vader in een achttien de eeuws Vaderlandsch A-B Boek ons toont", aldus weer het vouwblad. Por tretgravures zijn er van beroemde geografen als J.A. Colom en G. Merca tor. Om anonieme landmeters en kar- tografen aan het werk te zien wordt de sierlijke opvulling van de bekende Tirion-kaart van Walcheren uit 1753 benut. Het papieren mate riaal uit de Atlas is nu aangevuld met bruiklenen uit het Maritiem Mu seum: een passer van 1650 van een VOC-schip, een 18e eeuwse zak-zonne- wijzer met kompas en een 17e eeuws kwadrant, gemerkt Jacobus Robijn. Bezoek aan deze tentoonstelling over kleinschalige geografische infor matieproducten uit vier eeuwen wordt van harte aanbevo len. De titel van de expositie is kenne lijk ontleend aan de eigentijdse trend onder politici om hun regio verbaal 'op de kaart te zetten'. Hier blijkt dat dit werk in letterlijke zin door de eeuwen heen toch vakwerk was. Van sommige beroemde kaarten kan men de kopie die thuis aan de wand hangt, vergelijken met de scherpere originele afdruk van de koperplaat. Het adres van het Schielandshuis en dus de Atlas Van Stolk is Korte Hoog straat 31, Rotterdam. De openingstij den zijn dinsdag t/m vrijdag 10-17 uur, zaterdag en zondag 11-17 uur. Adri den Boer, redacteur ■MiiihiAf \XjwoL Interieur met kaart van Nederland aan de wand. Letter 'N' uit Vaderlandsch A-B Boek voor de Nederlandsche jeugd, 1781, met als onderschrift 'Nederland is uw Vaderland. Veilig woont ge' er in. Als gy groot zyt, hebt gy daar ook uw huisgezin'. GEODESIA 2001-9

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 35