Oi Stichtin De Hollandse Cirkel Studiemiddag 'Grondruil als Instrument voor Ruimtelijke Inrichting' Symposium stichting De Hollandse Cirkel Blijdorp-groep: Docentenoverleg Geo-informatie Op 25 september 2001 om 13.30 uur organiseert de afdeling Geodesie van de TU Delft de studiemiddag 'Grondruil als Instrument voor Ruim telijke Inrichting'. De middag wordt gehouden in de Haagse Lobby, Stad huis Den Haag, Spui 68 (ingang biblio theek). Het landelijke gebied is sterk in bewe ging. Natuur, recreatie, waterberging en stedelijke uitloop zijn functies die naast de landbouw ruimte vragen. Landinrichting is (niet alleen in Neder land) een veel toegepast instrument om deze functies een plaats te geven. De laatste jaren wordt echter ook met succes geëxperimenteerd met de toe passing van vrijwillige grondruil in plaats van wettelijke herverkaveling in landinrichtingsprojecten. Deze vrijwil lige kavelruil wordt in het rapport over de herijking van het landinrich tingsinstrumentarium nadrukkelijk aangemerkt als alternatief voor wette lijke hei-verkaveling. In het buitenland, met name in Duits land en in Frankrijk, wordt al dan niet vrijwillige grondruil veelvuldig toege past als instrument voor de inrichting van stadsrandzones. Zou dit ook een mogelijkheid zijn voor stadsrandzones in Nederland? Een beschouwing over deze toepassing van grondruil vormt onderdeel van deze studiemiddag. De studiemiddag beoogt aan te geven dat grondruil een instrument is dat naast de toepassing in de reguliere landinrichting vele andere toepas singsmogelijkheden heeft voor de ruimtelijke inrichting. Daarmee wordt tevens een optimale inzet van dit in strument voor de realisering van on derdelen van de Vijfde Nota Ruimtelij ke Ordening op de verschillende be stuursniveaus bepleit. De studiemiddag wordt geleid door mevr. prof. mr. J. de Jong (TU Delft); sprekers zijn: ir. E.J. van der Meer (Ka daster Landinrichting, Zuid-Holland/ Zeeland), ing. C. van den Berg (Provin cie Noord-Brabant), mr. H.J.W. Leenen (DLG Centrale Directie Utrecht), W. Boers (Kadaster Landinrichting, As sen), ir. J.B. Groot Nibbelink (TU Delft) en R. Jeleniewski (Gemeente Ensche de). De kosten voor deze studiemiddag bedragen 95,- (exclusief lunch) of 120,- (inclusief lunch) per persoon. Te betalen na ontvangst van de fac tuur. Aanmelding; h.verwest@geo.tudelft.nl, met vermelding van naam, adres, tele foon- en faxnummer. Inlichtingen: Hil da Verwest, telefoon (015) 278 50 94, fax (015)278 27 45. kp 23 november 2001 wordt om landse '13.00 uur op de afdeling Geodesie van de TU Delft een symposium gehou den met als onderwerp: 'Nederlands gedachte goed rond de ontwikke ling van geodetisch in strumentarium'. De stichting De Hollandse Cirkel bestond in juni drie jaar en wil dit graag onderstrepen met een bijeen komst met bovengenoemd onderwerp. Ingegaan wordt op de rol die Neder- 01 de Uesrliiedenii der l.eodrsie Op 31 mei 2001 is het 'Docenten- Momenteel telt de Blijdorp Groep overleg Geo-informatie' opgericht, ruim twintig docenten van twaalf on derwijsinstellingen (mbo, hbo en wo). kp 31 mei 2001 is het 'Docenten- overleg Geo-informatie' opgericht, de 'Blijdorp Groep' genaamd, naar de Rotterdamse dierentuin waar de eerste bijeenkomst plaatsvond. De Blijdorp Groep beoogt de samenwerking te ver sterken tussen de verschillende oplei dingen op het gebied van geo-informa tie door docenten in de geo-informatie samen te brengen. Daartoe zullen mi nimaal tweemaal per jaar studiemid dagen worden georganiseerd over bij voorbeeld vakinhoud, profilering rich ting de potentiële instroom, onder wijsvormen of de relatie met de be roepspraktijk. Op 31 mei zijn daartoe de eerste afspraken gemaakt en is een bestuur samengesteld, bestaande uit Marien de Bakker (Van Hall Instituut Groningen), Eric Hagemans (Hoge school Utrecht), Frank Kenselaar (Tech nische Universiteit Delft) en Fred Top pen (Universiteit Utrecht). De groep staat open voor alle docenten in de geo-informatie, een begrip dat ruim mag worden opgevat en zowel de inwinning (landmeten, remote sen sing, hydrografie) als verwerking, op slag, analyse, presentatie en distribu tie van geodata omvat. Lid worden kan eenvoudig door middel van een e-mail naar f.kenselaar@geo.tudelft.nl, met vermelding van naam, onderwijsin stelling, adres en e-mailadres. U komt dan vanzelf op de ledenlijst en ont vangt de uitnodiging voor de eerste studiemiddag die dit najaar wordt ge houden. Thema zal dan zijn de geza menlijke profilering van ons vakge bied richting middelbare scholieren. Frank Kenselaar, TU Delft onderzoekers, ontwerpers en fabrikanten hebben gespeeld bij de ontwikkeling van geodetisch instru mentarium, met name in de periode van plus minus de 19e eeuw tot medio de 20e eeuw met uitstapjes naar de Hol landse Cirkel en naar ontwikkelingen heden ten dage. De Hollandse Cirkel wil met dit symposium een bre dere bekendheid geven aan haar activi teiten. Belangstellenden zijn van harte welkom. Sprekers zijn: prof.dr.ir. Leen Aardoom (tevens voorzitter), Peter de Koningh, drs. Trienke van der Spek en prof.dr.ir. Theo Bogaerts. Om 16.00 uur volgt een bezoek aan de tenstoonstelling, speciaal voor dit thema ingericht, in de practicumzaal, waarbij de rond leiding wordt verzorgd door ing. Joop Gravesteijn, collectiebeheerder van de afdeling Geodesie. Hierbij wordt te vens aandacht besteed aan de resulta ten van de inventarisatie van histo risch instrumentarium door De Hol landse Cirkel. Hierna is er gelegenheid om na te pra ten bij de borrel. U kunt zich als deelnemer opgeven middels de site www.hollandsde cirlcel.nl of een briefje naar het bureau van de stichting: p/a Thijsseweg 11, 2629 JA Delft. De toegang is gratis. Adri den Boer GEODESIA 2001-9

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 43