EXCLUSIEF OF INTEGRAAL Het ziet ernaar uit dat de beroepsverenigingen nog meer gaan samen werken, of zelfs opgaan in één nieuwe vereniging. Er wordt druk over legd over samenwerking tussen verschillende tijdschriften en uitga ven. De diverse congressen die traditioneel in het najaar plaatsvinden, worden op elkaar afgestemd qua tijd en inhoud. "Ha, het gaat goed", denk ik dan, goed met de samenwerking en dat is goed voor het vakgebied. Tot ik met stijgende verbazing (en irritatie) een oproep van de Hogeschool van Utrecht lees in Geodesia nummer 6 van dit jaar. Een oproep om relatiebeheerder te worden. Nou blinkt de Hogeschool in het algemeen niet uit door een geweldige PR, ter wijl ze toch goed opgeleide studenten afleveren, die zich in de praktijk meer dan waarmaken. Zo schijnt het niet mogelijk te zijn om een samenvatting van de afstudeeronderzoeken in Geodesia gepubliceerd te krijgen, terwijl de af studeerders deze samenvatting wel moeten schrijven. De Technische Univer siteit Delft en, vanaf binnenkort, de Landbouw Universiteit Wageningen hebben dat beter geregeld. Ook had de Hogeschool moeite om aangenaam te communiceren over hun verhuizing, niet zo lang geleden. Mij hebben ze in ieder geval nooit laten weten waar ze naartoe zijn gegaan. Terwijl ik toch op drie manieren een band met ze heb: als oud-student, omdat ik regelmatig voor een stageplaats zorg, en als redactielid van Geodesia. Tenslotte zitten we, als redactie, al een hele tijd te wachten op een bijdrage over het nieuwe studieprogramma van de Hogeschool. Al met al geen situatie waar ik als oud student van dit illustere opleidingsinstituut trots van word of een warm ge voel door krijg. Maar, er is dan wel die oproep voor relatiebeheerders, dat is toch mooi. Die relatiebeheerders werken dan echter wel exclusief voor de Hogeschool, ten minste voorlopig. Leg ik dus een aardig contactje met een groep die zegt "doe mij maar een leuke praktische opleiding", dan sta ik daar voor niks, want niet voor de mbo-opleidingen. En heeft iemand hoge cijfers op het gymnasium, dan moet ik hem toch maar naar de Hogeschool praten, want de leerlingaan tallen in Utrecht moeten omhoog. En als de interesse meer naar hydrografie uitgaat, jammer maar tevergeefs. Helaas, opleiding geodesie/geo-informatie van de Hogeschool van Utrecht, ik zal mij niet aanmelden als relatiebeheerder. Op het moment dat jullie je relatie met de andere geo-opleidingen verbeterd hebben (van hydrografie in Amsterdam tot en met het ITC in Enschede) mogen jullie - terecht - een be roep op mij doen. Het docentenoverleg, recentelijk in Rotterdam gehouden en passend de 'Blijdorp-groep' gedoopt, lijkt me daar een goed forum voor. En dat succesvolle opleidingsinitiatieven in ons vakgebied wel degelijk mogelijk zijn, bewijst Wageningen. Dus als de traditionele instituten, TU Delft en Hogeschool van Utrecht, stoppen met naar elkaar te wijzen en elkaar de schuld te geven van de problemen, dan liggen er volgens mij nog veel kansen. En als de verschillende opleidingsinstituten dan toch aan het samenwerken slaan, dan moet het mogelijk zijn op termijn één Nederlandse geo-opleidings- infrastructuur te creëren. Nederland is zo klein, dat Delft, Amsterdam, Utrecht, Wageningen en Enschede (en de rest, die ik misschien over het hoofd zie) dicht genoeg bij ellcaar liggen om elkaar makkelijk te vinden. Zodat oplei ding, doorstroming en uitstroom verbeterd worden. En de praktijk (het werk veld) die geschoolde geo-medewerkers krijgt, waar deze om zit te springen. Omgekeerd mogen de gezamenlijke opleidingen dan ook een beroep doen op ons, de geodetische bedrijven en instellingen, om een substantiële bijdrage te leveren aan deze opleidingen. Irwin van Hunen Elke maand schrijft één van de redacteuren van Geodesia op deze plaats een stukje over een actuele gebeurtenis of situatie. AGENDA BINNENLAND T/m 14 oktober 2001 'Nederland op de kaart gezet'. Tentoon stelling met een selectie uit de Atlas Van Stolk. Zie p. 433 van dit nummer. 17 en 18 september 2001 ESRI-GIS-conferentie 2001, De Doelen, Rotterdam. B www.gisconferentie.nl; e-mail: gisconferentie@esrinl.com. 25 september 2001 Studiemiddag 'Grondruil als Instrument voor Ruimtelijke Inrichting'. Zie p. 441 van dit nummer. 11 oktober 2001 KvAG-themamiddag 'Digitale luchtcamera's'. Zie bericht op p. 439 van dit nummer. 24 t/m 26 oktober 2001 21e Geodesia-congres, jaarbeurs, Utrecht. Zie bericht op p. 366 en 367 van het juli/ augustusnummer. B www.geodesia.nl. 14 november 2001 3e Wereld GIS-dag. B www.gisday.com/ gisday. 14 november 2001 Themamiddag 'Geo-DMBS, de basis van GIS- toepassingen', TU Delft. Zie p. 442 van dit nummer. 20 november 2001 POLIS-expertmeeting 'Water in land- en stadsinrichting' te Utrecht. 23 november 2001 Symposium De Hollandse Cirkel, TU Delft. Zie p. 441 van dit nummer. 28 t/m 30 november 2001 3D-Kadaster Workshop bij de TU Delft. B www.gdmc.nl/3DCadastres/index.html. Zie p. 210 van het aprilnummer. 15 februari 2002 Geo-Informatiedag Nederland (initiatief van VGVI, KvAG, NVK, NexpRI en NVG). BUITENLAND 19 t/m 21 september 2001 Intergeo, Deutscher Geodiitentag, Keulen. B www.intergeo.de. 24 t/m 28 september 2001 48e Photogrammetrische Woche, Stuttgart (D). B www.ifp.uni-stuttgart.de. 1 t/m 4 oktober 2001 5e Conference on Optical 3D-ineasurement techniques, Wenen (O). 1 t/m 6 oktober 2001 50e Deutscher Kartografentag: Kartographie alpiner Regionen, Berchtesgaden (D). WWW.GEODESIA.NL/AGENDA GEODESIA 2001-9

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 5