Overzicht van het bachelor programma derscheiding en profilering is het daarom goed de geode tische benadering van geoinformatie helder te maken en haar toepassingsdomeinen te benoemen. Sterke punten van de geodetische benadering van geoinformatie zijn: overzicht over het hele geoinformatieproces; aandacht voor de bestuurlijk-juridische randvoorwaar den van geoinformatie; grote kennis van inwinningsmethoden en de combinatie daarvan; goed gevoel voor georeferencing en de kwaliteit van geoinformatie; de ingenieurshouding, een model- en systeembenade ring en oplossingsgericht. Geodesie ziet als haar eigen toepassingsdomeinen van geoinformatie: grootschalige topografie en per ceelsniveau; inrichting en ontwerp, ook weer op grootschalig en perceelsniveau; vastlegging van geometrie en moni toring van deformatie; intelligente en nauwkeurige navi gatie. Na de bachelor klaar voor een nieuwe keuze Het lijkt wel of bij deze onderwijsver nieuwing de feitelijke vakinhoud van het studieprogramma nauwelijks ter discussie heeft gestaan. Bij externe evaluaties werden de vakinhoud en het niveau van het onderwijs inder daad ruimschoots in orde bevonden. Intern hebben er echter wel degelijk discussies plaatsgehad over de te vol gen koers. Enerzijds gingen er stem men op om zich in de bachelorfase te concentreren op een algemene, exacte basis voor toekom stig ingenieurs. Anderzijds waren er voorstellen om meer aandacht te besteden aan grondbeleid (landmanagement), een werkterrein voor relatief veel afgestudeerden. Uiteinde lijk is gekozen voor de beschreven focus op het geoinforma tieproces, met meer aandacht voor geoinformatievoorzie- ning. Wel is ingespeeld op de bachelor-masterstructuur door met de bacheloropleiding veel meer dan voorheen een afgerond programma aan te bieden. De inhoud van de vakken in de oude basisstudie werd sterk bepaald door de benodigde voorkennis van de eigen afstudeerrichtingen. Integratie en toepassing kwamen veelal pas in de eindstudie aan bod. Het bachelorprogramma gaat daarentegen uit van de kennis van het geoinformatieproces die, ongeacht de keuze van een masteropleiding, nodig is voor een functie in de geode tische beroepspraktijk. Uit verschillende vakken zijn specia listische onderdelen verdwenen of verplaatst naar de mas- terfase. Daarvoor in de plaats wordt meer aandacht besteed aan toepassing en integratie van kennis, en aan sociaal- communicatieve vaardigheden. Hoewel de TU Delft streeft naar de internationaal veel gehanteerde inde ling van een studiejaar in twee semes ters, handhaaft de opleiding Geodesie vooralsnog een jaarindeling met kwar talen. Een kwartaal telt dan zeven col- legeweken, één collegevrije week, en één of twee tentamenweken. Per kwar taal worden slechts drie a vier vakken gegeven. De meeste vakken duren ook maar één kwartaal en zijn dus behoor lijk intensief, met drie college- of prac ticumbijeenkomsten per week. Eerste jaar Tweedejaar Derdejaar Analyse Numerieke Analyse Duurzame Ontwikkeling Lineaire Algebra Discrete Wiskunde Bedrijfseconomie Statistiek Programmeren in JAVA Mechanica Informatie en Organisatie GIS Ontwerp en Praktijk Recht Fotogrammetrie Geoinformatietechnologie Kwaliteitsbeheersing Inleiding Geoinformatie Hydrografie Project 3D GIS Geoinformatievoorziening I Beeldverwerking Project Thematische Geo Project Scheepswrakken Kadasters informatie Inrichtingsinstrumenten Satellietgeodesie Geoinformatievoorziening II Referentiesystemen Remote Sensing Project Meervoudig Ruimte Landmeten Grondgebruikplanning gebruik Waarnemings rekening Project Ruimte voor water Kartografie Navigatie Fysische Geodesie Project GBKN Puntsbepaling Stage Geostatistiek Bachelor-examen Project AHN Fig. 2. Een eerste indruk van het bachelorpro- Overzicht van de gramma wordt gegeven in fig. 2, waar vakken van het per studiejaar de vakken zijn opge- bachelor- somd. Natuurlijk zijn niet alle vakken programma. even omvangrijk en een vaknaam maakt de achterliggende inhoud ook niet in detail duidelijk. De nieuwe naamgeving van veel vakken verwijst echter beter naar het geoinformatie proces. Dat er ook inhoudelijk veel ver andert, mag blijken uit het feit dat het merendeel van de nieuwe vakken geen equivalent heeft in het oude curricu lum. Er zijn onderwerpen verdwenen en bijgekomen, er zijn onderwerpen uit verschillende vakken samenge voegd of tussen vakken verschoven. Het is de bedoeling dat ieder vak gedo ceerd wordt vanuit de optiek van het geoinformatieproces. Deze rode draad mag echter niet worden gelezen als een stroomdiagram van de opleiding. Het is onmogelijk (en trouwens ook GEODES1A 2001-10

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 10