onaantrekkelijk) om de volgorde van vakken door het geoinfonnatieproces te laten bepalen. De algemene wis- en natuurkundige ondergrond is het omvangrijkst in het eerste jaar en bestaat grotendeels uit het instellingspakket voor alle inge nieursopleidingen. Ook Recht, Discre te Wiskunde (o.a. topologie) en Be drijfseconomie worden voor geodeten tot de algemene vakken gerekend. Het vak Informatie en Organisatie be handelt de basisbegrippen uit de infor matie- en organisatiekunde, informa tieplanning en informatieanalyse. In het begin van het eerste jaar biedt het vak Inleiding Geoinformatie een over zicht van het geoinformatieproces. Daarnaast wordt een introductie gege ven in inwinningsmethoden en GIS. Naar verwachting wordt dit vak in de toekomst samen met de opleiding Civiele Techniek verzorgd. Het vak Geoinformatievoorziening I behandelt onder andere landschaps- en visuali satiemodellen, beschikbare bronnen voor geoinformatie en processen in de geoinformatievoorziening ten behoe ve van bestemming, inrichting en be heer. In het laatste kwartaal van het derde jaar is een stage gepland, zodat studenten daadwerkelijk in de prak tijk hebben gewerkt voordat ze een masteropleiding kiezen (met de prak tijk zijn ze al eerder in aanraking ge komen, onder andere via de projec ten). Studenten die instromen in de master vanuit andere opleidingen zul len vaak ook al praktijkervaring heb ben. De bachelor zal worden afgeslo ten met een mondeling examen waar in de nadruk zal liggen op de integra tie van verworven kennis. Een omvang rijke afstudeerscriptie wordt voor de masteropleiding gereserveerd. De pro jecten worden vaak al afgesloten met een schriftelijke rapportage. Projectonderwijs in de bacheloropleiding Steeds vaker worden in het hoger onderwijs onderwijsvormen als pro- bleemgestuurd of projectonderwijs geïntroduceerd. Daarmee wordt ge tracht niet zozeer de kennisoverdracht door de docent, maar het leerproces van de student centraal te stellen. De Hogeschool van Utrecht is bijvoor beeld ook overgegaan op projectonder- Fig. 3. wijs. De Delftse opleiding Geodesie heeft gekozen voor een Indeling van een mengvorm van klassiek en projectonderwijs volgens het kwartaal met model van de opleiding Kennistechnologie van de Universi- projectonderwijs. teit van Maastricht. Per kwartaal worden meestal drie vak ken gegeven, plus een project dat de kennis uit de verschil lende vakken integreert (fig. 3). In de eerste vier college- weken zijn er colleges en practica, dan gaat de aandacht twee weken lang volledig naar het project, waarna in een laatste collegeweek de vakken worden afgesloten. Om een snelle start met het project te kunnen maken wordt ter voorbereiding gewerkt aan probleemstelling en project plan. Ook wordt expliciet aandacht besteed aan benodigde vaardigheden als samenwerking, onderzoeksmethodiek, verslaglegging en presentatie, vergadertechnieken en pro jectmatig werken. De projecten vinden plaats in groepen van drie tot zes stu denten. Van de studenten wordt samenwerking, planning en vooral initiatief verwacht. In twee weken moet immers resultaat worden bereikt. De docent treedt op als procesbe geleider: hij of zij moet stimuleren, de voortgang bewaken en zo nodig corrigeren, en de verleiding weerstaan om te veel uit te leggen of een oplossing aan te dragen. Die andere houding betekent nogal wat omdat een typische docent van nature tot 'boeiend uitleggen' geneigd is. Fig. 4. Verdeling van de projecten over het bachelor- programma. In totaal zijn er zeven projecten, verdeeld over de drie studiejaren. De in fig. 4 genoemde projectthema's zijn nog heel ruim en zullen per studiejaar nader worden gedefi nieerd. Een projectonderwerp moet kennis integreren en toepasbaar maken van minimaal twee vakken uit het kwar taal. Een voorbeeld daarvan is het project Scheepswrakken (marien informatiesysteem voor de locatie van scheeps wrakken), dat is geprogrammeerd rond de vakken Hy drografie, Beeldverwerking en Geoinformatietechnologie. Vroeg in het eerste studiejaar wordt begonnen met een klein project Thematische Geoinformatie waarin het gaat om het combineren van geoinformatie uit verschillende bronnen ten behoeve van een ruimtelijk vraagstuk. Voor wat betreft projectvaardigheden ligt de nadruk dan vooral collegeweken in een kwartaal week 1 week 2 1 week 3 1 week 4 week 5 week 6 week 7 week 8 week 9 colleges vak A vak A colleges vak B project vakB college- tenta colleges vak C vakC vrij mens proj ectvoorbereiding -» kwartalen van het studiejaar le kwartaal 2e kwartaal 3e kwartaal 4e kwartaal eerste studiejaar project Thematische geoinformatie project GBKN tweede studiejaar project Scheeps wrakken project Ruimte voor water project AHN derde studiejaar project 3D GIS project Meervoudig ruimtegebruik stage GEODESIA 2001-10

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 11