opleiding leidde op tot het ene diplo ma van de brede geodeet. Dat was on aantrekkelijk voor Nederlandse of bui tenlandse studenten die zich in Delft verder wilden specialiseren in een deelgebied als bijvoorbeeld GPS-plaats- bepaling, GIS of landmanagement. Met een relevante vooropleiding kun nen zij vanaf september 2002 de bache lorfase overslaan en direct een twee jarige mastervariant naar keuze be ginnen. niet vanzelf opgepikt in het enorme aanbod van universi taire studies; vwo-leerlingen zullen eerst op de studie moe ten worden geattendeerd voor ze zich in het programma verdiepen. Zelfs een naamswijziging van de opleiding wordt daartoe niet uitgesloten. Naar verwachting zal met name het aanbod van master- opleidingen op het gebied van geoinformatie in de toe komst tot meer keuzemogelijkheden kunnen leiden bij het aantrekken van hoger opgeleide medewerkers. De TU Delft zal zich daarbij op de technisch-geodetische benadering van geoinformatie blijven richten. Literatuur [1] Heus, H. M. de, Faculteit der Geodesie klaar voor de toe komst!? Geodesia 1996 no. 4, p. 139-143. [2] Zelfstudie opleiding Geodesie t.b.v. onderwijsvisitatie 1999. TU Delft, Faculteit Civiele Techniek en Geoweten- schappen. [3] Onderwijsvisitatie Civiele Techniek/Burgerlijke Bouwkunde. Vereniging Nederlandse Samenwerkende Universitei ten, juni 2000. [4] Uyterlinde, M.E. en G.M. Wichard, Het beroepsprofiel van de geodeet, nu en in de toekomst. Rapport uitgebracht aan de Nederlandse Commissie voor Geodesie, Sub- commisie Geodetisch Onderwijs, november 1999. [5] Naar een open hoger onderwijs. Nota van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, november 2000. Toekomst Voor een kleine opleiding als Geodesie biedt de bachelor-masterstructuur zo wel kansen als bedreigingen. Op ter mijn is het verdwijnen van kleine bacheloropleidingen niet uitgesloten. In ieder geval zal de opleiding Geode sie intensiever gaan samenwerken met Civiele Techniek. Essentieel is of we er in slagen de zeer lage instroomcijfers op te krikken. Het nieuwe studiepro gramma beoogt daarom niet alleen aantrekkelijk te zijn voor de studen ten, maar ook 'wervend' in de richting van vwo-leerlingen. De samenhang in het programma is toegenomen, en het zicht op de beroepspraktijk verbeterd. Attractief zijn ook het projectonder wijs en de vroege stage. De kwaliteit en aantrekkelijkheid van een studiepro gramma vormen echter geen garantie voor succes. Vooral sociaal-culturele ontwikkelingen bepalen de keuze van potentiële studenten en een specia listische, technische opleiding wordt Uitleg aan basisscholen op Wereld GIS-dag; hoe vroeg begint de werving van studenten? [6] Schepers, H., Het nieuwe studieprogramma Landmeetkunde in het mbo. Geodesia 2001 no. 5, p. 228-232. Summary New bachelor-master study in Geodetic Engineering Starting September 2001 a new curriculum for Geodetic Engi neering will be implemented at Delft. University of Technology. The Department of Geodesy anticipates on the bachelor-master system that is foreseen to harmonize higher education in Europe. The bachelor program focuses on the geoinformation process, with increased attention to social and communication skills. Project based learning is an important part of the curriculum in order to integrate and apply the knowledge presented in the courses. education onderwijs KEYWORD TREFWOORD GEODESIA 2001-10

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 15