VGVI-afscheid van prof. dr. ir. M. J.M. Bogaerts Eve-symposium van 14 september 2001 Per 1 September 2001 beëindigde prof.dr.ir. M.J.M. Bogaerts na vijfentwintig jaar zijn werk als hoogleraar Vastgoedinformatie aan de TU Delft. Omdat de professor op ver zoek nog een half jaar voorzitter van de afdeling Geodesie blijft, houdt hij pas op 6 februari 2002 zijn afscheids rede en zal de TU Delft hem een re ceptie aanbieden. Het bestuur van de Vereniging voor Geografische en Vast goedinformatie (VGVI) organiseerde op 14 september 2001 in de Senaatszaal van de Aula van de TU Delft een ere-symposium voor ge nodigden. De sprekerskeus was naar wens van prof. Bo gaerts zelf en leidde tot een panoramisch overzicht van zijn aandachtsgebieden. VGVI-voorzitter prof. dr. ir. H.F. L. Ottens (Universiteit Utrecht) deed in zijn wel komstwoord tot de goedge vulde zaal het informele ka rakter van dit gebeuren ter ere van 'mister Vastgoed informatie' uit de doeken. Hij prees Theo Bogaerts als een overdrachtelijke brug genbouwer. Het ging daarbij om bruggen naar vakeilanden, naar de praktijk, naar andere landen en zelfs naar de universitaire bureaucratie. Prof. ir. P. van der Molen (Kadaster/ITC) hield een voordracht onder de titel 'Hoe staan kadasters er internationaal voor?'. Grondregistraties zijn onont beerlijk voor duurzame ontwikkeling en armoedebestrijding. Een verbale wereldreis leerde dat grondregistratie- stelsels nog lang niet overal voldoen aan eisen van rechtszekerheid. Van der Molen vond dat gedacht moet worden in termen van evolutie door eenvoudig te beginnen, en dan geleidelijk verder te verbeteren. Hij concludeerde inzake landrestitutie wel voor Oost-Europa, dat 'waar Theo is geweest, het aardig voor elkaar is'. Adri den Boerredacteur. Prof.dr.ir. A. Bregt (Landbouwuniver siteit Wageningen) behandelde een recente ontwikkeling in het vakgebied van de geo-informatie. Om aan de toe komstige maatschappelijke eisen te voldoen dient de ontwikkeling van de Nederlandse geografische informatie infrastructuur een impuls te krijgen. Overhandiging oorkonde. Een terzake gevormde stuurgroep uit het Ravi-knooppunt diende begin sep tember bij de Interdepartementale Coördinatie Commissie Economische Structuurversterking (ICES) een 'Ex pression of Interest' in voor het speer punt 'Ruimte voor Geo-informatie'. Stil was men van de kosten van het programma van 2003-2006: 59 miljoen Euro, waarvan 26,5 miljoen uit ICES- KIS. Bregt overhandigde professor Bogaerts een eerste exemplaar van de gedrukte versie van deze breed ge steunde Expression, die ook voor de overige symposiumdeelnemers be schikbaar was. Prof.dr. M.J. Kraak (ITC) sprak over 'Kartografie, visualisatie en wat mis schien niet zo bekend is van de kaart'. Uit zijn overzicht bleek vooral dat de kaart niet alleen staat, maar een cen traal onderdeel is van het op allerlei al ternatieve manieren kijken naar ruim telijke gegevens. Dit werd verhelderd met visualisaties van onder meer het manschappenverlies op Napoleons tocht naar Moskou en de groei van de bevolking van Overijsselse gemeenten in 3D. Dr.ir. B. Beers (Cyclomedia Interna tional nv) deed de lange weg uit de doeken van het FRANK- systeem naar de huidige in opbouw zijnde optische databank van zijn bedrijf, waarvan professor Bogaerts de raad van commissarissen voorzit. Het acroniem FRANK bleek trouwens sa men te vallen met de naam van een zoon van de zo bij de ontwikkeling betrokken hoogleraar. Vervolgens reikte het be stuur van het Landmeetkun dig Gezelschap 'Snellius' hun oud-lid Bogaerts de oor konde uit behorend bij het erelidmaatschap en kreeg hij de bijbehorende speld op zijn re vers gehecht. Met een dankwoord pre senteerde de scheidende hoogleraar aan de symposiumdeelnemers het boekje 'De Wereld, het Laboratorium voor Geodesie', waarin 62 columns die hij sinds 1996 schreef voor het com merciële blad VTMatrix zijn gebun deld. (Zijn voorwoord: "Ik denk dat de meeste columns nog niet aan actuali teit hebben ingeboet".) In zijn toe spraak maakte hij tevens publiek dat de hoogstwaarschijnlijke opvolger als afdelingsvoorzitter de huidige rector- magnificus van de TU Delft, professor K.F. Wakker (Luchtvaart- en Ruimte vaarttechniek) wordt. Tot slot volgde een informele borrel, waarbij velen het echtpaar Bogaerts de hand schud den. GEODESIA 2001-10

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 21