A CEN-norm de LKI-attributen meestal door afnemers niet leesbaar zijn, alleen benaderbaar door de software van de geodeet, heeft de afnemer weinig aan deze vorm van registratie. Op ele mentniveau wordt deze weergegeven in codes, maar niet gericht op een beschrijving van wat de toepassingsmoge lijkheden zijn van de geografische dataset. De geodeet zal hierbij de afnemer klantgericht moe ten gaan bedienen. Iedereen op zoek naar kwaliteit (personeels advertentie Kadaster). In het werkproces van onze klanten wordt door samenvoeging en bewer king van een aantal tussenproducten een eindproduct gemaakt. Een nadeel van digitale geografische datasets is dat ze exact lijken. Over het algemeen zijn de geografische datasets (technisch) opgeslagen in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting met een detailniveau van millimeters. GIS- en/of CAD-bestanden bieden deze nauwkeurigheid, terwijl de dataset is opge bouwd uit een andere kwaliteit voor een specifiek doel. Door deze samenvoeging van een aantal digitale producten ontstaat een nauwkeurigheid die beter uitgedrukt kan wor den als schijnnauwkeurigheid [7]. De gebruiker gaat hierop modelleringen en analyses uitvoeren die feitelijk niet mo gen, met alle gevolgen van dien, zoals verkeerde manage mentinformatie of beleidsanalyses. In het analoge tijdperk kon dit vaak worden voorkomen doordat de gebruiker de benodigde geo-informatie haalde op de afdeling Landmeten en daar een uitleg kreeg over de kaart. De kaartschaal paste ook bij de bedoelde kwaliteit. In het digitale tijdperk is dit verdwenen [5], Hieruit kan een belangrijke conclusie wor den getrokken: 'Zonder kwaliteitsbeschrijving bezit een ge ografische dataset geen waarde'. De gebruikers moeten met betrekking tot kwaliteitskenmerken van geografische datasets klantgericht worden bediend ter ondersteuning van het werkproces. De CEN-norm biedt hier uitkomst. Ier m '...Precies, wat wij zoeken is een Kwaliteitsmanager en Controller' Tabel 1. Voorbeeld uitwerking proces historie (met dank aan de afdeling Informatiemanage ment van de gemeente Nijmegen). bruikt en nieuwe relaties en thema's toevoegt voor eigen gebruik, genereert nieuwe informatieproducten. Daar door wordt elk bestand een combina tie van gegevens van verschillende ge bruikers waarop de oorspronkelijke gegevensverzamelaar geen enkele in vloed meer kan uitoefenen [4], De noodzaak om te komen tot een be schrijving van kwaliteit van digitale geografische datasets is hiermee vol gens mij aangetoond. Om inzicht te ge ven in de CEN-norm zal deze beknopt worden behandeld, eventueel aange vuld met voorbeelden ter verduidelij king op onderdelen (fig. 2). Herkomst (lineage) Een beschrijving van de historie van de geografische dataset is onderverdeeld in twee componenten: productie- en proceshistorie. Elke geografische data set heeft een 1n-relatie met herkomst. Een geografische dataset kan dus opge bouwd zijn uit meerdere andere data sets met allemaal een verschillende bron en productieproces (zie voorbeeld in tabel 1). Kwaliteitsparameters (quality parameters) De kwaliteitskenmerken bestaan uit De CEN-norm geeft een handvat voor de uitwerking van het kwaliteitsmo del. De CEN-norm is beschikbaar, maar dit kwaliteitsmodel zal wel ontwik keld moeten worden voor Nederland, net zoals de HTW-ontwilckeling, maar dan gericht op de gebruikers en niet op het eigen werkproces. Het doel van de CEN-norm is dat aan de hand ervan inzichtelijk kan worden gemaakt of de kwaliteit van de geografische gegevens voldoende is voor het gewenste ge bruik. Geodetische kwaliteitseisen of het proces dat leidt tot kwaliteit (bij voorbeeld HTW) worden niet omschre ven, het gaat enkel over een beschrij ving van de gebruikskwaliteit van digi tale geografische datasets. Ik vind deze norm een juiste interpretatie van de werkelijkheid. Een afnemer die ver schillende geografische datasets ge- Wie Wat en hoe Wanneer Waarom le de firma van Steenis 2e de firma Haskoning 3e de firma Fugro 4e de firma Geo-meetdienst 5e Informatie Management 6e Informatie Management Gemeente Nijmegen Gemeente Nijmegen firma's 1 t/m 4 digitaliseren van de bestaande analoge GBKNijmegen actualiseren van GBKNijmegen d.m.v. terrestrische metingen en het digitaliseren van analoge luchtfoto's. het koppelen van een links/rechts vlakclassificatie-code aan de lijn- elementen die een onderdeel van een vlak zijn. 5 le mutatieronde. Het signaleren en terrestrisch inmeten van de mutaties en deze verwerken in de GBKNijmegen. 6 2e mutatieronde. Het signaleren en terrestrisch inmeten van de mutaties en deze verwerken in de GBKNijmegen. le 01-01-1990 2e 01-09-1990 3e 01-07-1991 4e 01-06-1992 5e 1994-1996 6e 1997-1999 1 t/m 6 Het beschikken over een actuele en consistente digitale GBKNijmegen. GEODESIA 2001-10

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 26