De prijs van kwaliteit n vijf te onderscheiden nauwkeurighe den: Positionele nauwkeurigheid (positional accuracy). Door de CEN worden vijf kwaliteitsindicatoren vermeld: ab solute nauwkeurigheid, relatieve nauwkeurigheid, hoogtenauwkeu righeid, nauwkeurigheid pixelposi tie en nauwkeurigheid van het straatadres. Voorbeeld: hier kan bij vectorbestanden de relatieve preci sie als functie van de puntprecisie en van de idealisatieprecisie wor den genoteerd, of bij rasterbestan- den een pixelprecisie van bijvoor beeld 25 cm. Thematische nauwkeurigheid (semantic accuracy). De CEN onderscheidt zes onderdelen van de thematische nauwkeurigheid. Dit zijn nauwkeu righeid van classificatie, overeen stemming met betrekking tot een attribuutwaarde, waarschijnlijk heid van ntisclassificatie, nauwkeu righeid van numerieke attribuut waarde, nauwkeurigheid van spel ling en consistentie van afkortin gen. Temporele nauwkeurigheid (temporal accuracy). Vijf onderdelen van tem porele nauwkeurigheid worden on derscheiden. Dit zijn: nauwkeurig heid van de tijdwaarneming, tijd stip waarop de laatste bijhouding heeft plaatsgevonden, veranderfre- quentie, tijdsverloop en tijdsgeldig- heid. In [5] wordt de tijdsvermel- ding van een luchtfoto-opname als voorbeeld gebruikt. Het jaartal is van belang om de actualiteit van de luchtfoto te kunnen bepalen. De da tum van de opname biedt informa tie over de zichtbaarheid van de ob jecten op het aardoppervlak, aange zien de begroeiing van gewassen, struiken en bomen per seizoen ver schilt. Het vermelden van het tijd stip (het moment van de dag) is be langrijk in verband met hinderlijke schaduw door een laagstaande zon en in verband met het getijde van de zee. Volledigheid (completeness). De volle digheid wordt uitgedrukt in omis sie en commissie. De omissie geeft het tekort van elementen aan in de geografische dataset ten opzich te van de werkelijkheid. De commis sie geeft het overschot aan. Beide worden uitgedrukt in een percen tage. Naam organisatie Gemeente Nijmegen Type gebruik Een basiskaart die gebruikt kan worden als ondergrond voor bestemmingsplannen, stedenbouwkundige en civieltechnische ont werpen, voor de beheerders van de gemeentelijke eigendommen, e.d. Een belangrijk gebruik is het raadplegen van de situatie. Beperkingen Niet als kleinschalige topografische kaart gebruiken. Niet gebruiken om op centimeters afstanden te bepalen. Gebruiksdatum Elke dag. Tabel 2. Voorbeeld uitwerking gebruik. Logische consistentie (logical consistency). De CEN onder scheidt vijf soorten logische consistentie. Dit zijn geome trische, topologische, semantische, format- en attribuut waarde-consistentie. Deze controles kunnen worden ge programmeerd in software, waarbij dit wordt uitgedrukt in percentages. Gebruik (usage) Van de dataset wordt beschreven waarvoor deze in het verleden is gebruikt. Organisatie, type gebruik, gebruiks- datum, opgelegde en ondervonden beperkingen kunnen worden vastgelegd (zie voorbeeld in tabel 2). Kwaliteitskosten in drie dimensies Homogeniteit (homogeneity) Tekstuele en kwalitatieve beschrijving van de verwachte of geteste uniformiteit van de kwaliteitskenmerken van de geografische dataset. Bijvoorbeeld: het buitengebied dat fotogrammetrisch is ingewonnen, heeft een slechtere posi tionele nauwkeurigheid dan het bebouwde gebied dat ter- restrisch is ingewonnen. Het is ons heel wat waard. Over de hiervoor behandelde kwaliteitskenmerken onder scheidt de CEN meta-kwaliteitskenmerken. Dit zijn ken merken over de kwaliteit van de lcwaliteitsgegevens. Vier meta-kwaliteitskenmerken worden onderkend: betrouwbaarheid (reliability): hiermee wordt de leans aange geven dat een deel van de geografische dataset, gebruikt voor kwaliteitsbepaling, representatief is voor de gehele geografische dataset; vertrouwen (confidence): beschrijft de correctheid van de kwaliteitsinformatie; Fig. 3. Voorbeeld software- implementatie kwaliteitsnorm. Blat'.l tlal 5ï^rrar~ 3 C\Pmge»n*\6**wE«\;.rv<*l> Unrtkn GEODESIA 2001-10

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 27