Een dagje... Vooroplopen bij Globe in Zandhoven Ingenieursbureau Globe in Zandhoven (België) wijkt in vele opzichten af van de standaard Belgische bedrijven. En dat wil Globe ook zijn: anders dan de andere. In België kent men de bureaus van de kleine zelfstandige landmeters die vooral erg plaatselijk werken. Echt onder de kerktoren. Daar is niets mis mee, vertelt Globe directeur Kris Mintjens, integendeel, zij doen belangrijk werk en zijn onmisbaar. Kris Mintjens en Patrick Nuyts hadden tot voor tien jaar beiden ook zo'n bureau, maar hebben toen de koppen bij elkaar gestoken om een heel andere opzet te proberen. "We wilden beiden wat anders, een goed geoutilleerd en geautomatiseerd bureau, dat zijn klanten een volledige dienstverlening kan aanbieden". Nu, tien jaar later, kun je zeggen dat dit aardig is gelukt. PijpleidingGIS GIS EN LASERSCANNING IN DE PIJPLEIDING Vanaf het begin hebben we ernaar gestreefd meer te kunnen bieden dan anderen en daarmee bedoelen we ook de grotere Nederlandse ingenieursbureaus, ver klaart Mintjens. We wilden producten aanbieden die ande ren (nog) niet hadden en dat kan alleen als je zorgt de ande ren steeds een slag voor te zijn, vooral in de vernieuwingen. We begonnen met de aanschaf van een Intergraph-werk- station en het programma MicroStation. Ook kochten we enkele nieuwe tachymeters en investeerden we voor drie miljoen franc in diverse softwareprogramma's. Collega's verklaarden ons voor gek, maar het stelde ons wel in staat alle landmeetkundige activiteiten volledig geautomati seerd uit te voeren. En daar begon de markt steeds meer om te vragen. We deden een gooi naar de vervaardiging van de Vlaamse Grootschalige Basiskaart waar men toen mee van start wil de gaan. Helaas liep dat landelijk uit op een fiasco, maar wij kregen wel de opdracht de gemeente Pulderbos (bij Zand- Het nieuwe Globekantoor in Zandhoven. hoven) geheel geautomatiseerd op te nemen en daarmee werd onze dure apparatuur direct productief. Een tweede opdracht kwam van de Pijplei ding Rotterdam-Antwerpen om de he le, honderd kilometer lange leiding op te meten en digitaal in kaart te bren gen. Beide directeuren hadden hun er varing in de pijpleidingindustrie en wisten dus waar ze over spraken. De leiding werd opnieuw gedetecteerd en ingemeten, ook de bijbehorende tech nische gegevens, en de kadastrale in formatie werd eraan toegevoegd. Het project verliep zo voorspoedig, dat het een lopende reclame werd voor Globe, en momenteel werkt men voor vrijwel alle bekende grote petrochemische be drijven. Patrick telt er uit het hoofd zo'n stuk of vijftien. Omdat de bijbehorende informatie bij een pijpleiding erg complex is en vele verschillende disciplines omvat, deed Globe een volgende stap: ontwikkelen van een pijpleidingen-GIS, en was daarmee weer de concurrentie voor. Voor de pijpleidingindustrie is het een uitkomst. Op eenvoudige wijze kun nen nu met behulp van dit GIS alle relevante gegevens gemakkelijk wor den gepresenteerd, opgeslagen en bijgehouden, wat het beheer en onder houd zeer vereenvoudigt. Het GIS be vat modules voor de zogenaamde Row- informatie (Right of way) waarin opge nomen de kadastrale informatie (in clusief de was/wordt-situatie), grond gebruik, juridische aspecten en schadeclaims, modules voor technisch beheer en zelfs modules voor onder- GEODESIA 2001-10

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 30