fe| Voortzetting van de opmars Laserscanning in de praktijk ■■Milll Al snel werd een volgende stap overwogen: het genereren van 3D-modellen van bestaande situaties. Dit is met name interessant voor de chemische en petrochemische industrie met zijn complexe en uitgebreide installaties. Omdat steeds meer informatie in x, y en z bekend is geworden, is pre sentatie in 3D te realiseren, hetgeen erg veel voordelen geeft voor onderhoud en beheer, en ontwerp van nieuwe uitbreidingen. Om de 3D-gegevens te completeren, worden bestaande x,y,z-bestanden vaak aangevuld met gegevens die worden verkregen met behulp van close-range fotogrammetrie, zo dat veel meer details kunnen worden gepresenteerd. De weergave van bouwwerken zoals 'crackers' en raffinade rijen die uit zeer complexe verzamelingen van pijpen en buizen bestaan, kan dan veel gedetailleerder geschieden. Bij het ontwerpen van nieuwe onderdelen daarin (bijvoor beeld kruisende leidingen) is een goede weergave erg be langrijk, ook voor onderhoud. Je kunt exact op tekening aangeven waar een reparatie moet worden uitgevoerd. Je draait het 3D-model net zolang rond tot je het onderdeel zo goed mogelijk in beeld hebt. De fotogrammetrie werd inmiddels bij Globe vervangen door laserscanning, waarmee wederom een voorsprong wordt genomen op anderen. Met laserscanning en uit werking kan snel en uiterst nauwkeurig worden gewerkt (0,6 mm op een afstand van 25 m) en het is een veelbelo vende methode voor de toekomst. Morgen zullen de mede werkers worden geïnstrueerd en vanaf volgend week zal de laserscanning worden ingezet bij BASF in Antwerpen, een vaste klant waarvoor al heel wat opdrachten zijn uitge voerd. Die primeur willen we graag meemaken. De primeur in Antwerpen moeten we de lezer helaas ont houden, maar er was een goed alternatief: een opmeting in Westmalle. Nee, helaas niet de bekende abdij, maar een Begeleiding van de aanleg van nieuwe leidingen. Zeer complexe stelsels van buizen en leidingen hebben de interesse van Globe. :--A; VA loods van gemeentewerken die (geluk kig) inwendig in kaart moest worden gebracht. Gelukkig, want buiten stond een moordende zon te branden en dat is niet alleen een beperking voor uw redacteur, maar ook voor de meetap paratuur, want de laserreflecties gaan dan verloren in de grote hoeveelheid licht (reden waarom bij BASF 's nachts moest worden gemeten). De opstelling van de scanapparatuur duurt niet langer dan een tiental mi nuten en vergt ook niet veel ruimte. Peter voert in de aangesloten laptop de nodige gegevens in en Kris plaatst de referentiemerkpunten (sferen of sub- viewpunten) in het te scannen object, een ijzeren trap. Die referentiemer- ken, een soort rode jeu-de-bouleballen op magneten, dienen om de metingen die van drie kanten gebeuren, aan el kaar te rekenen. Peter stelt ook de hoogte van de densiteiten in, de sferen worden bijvoorbeeld met een hogere densiteit gemeten dan het hoofdobject en dat heeft weer te maken met de duur van de meettijd (hoe nauwkeuri ger hoe langer). Er wordt hier gemeten met een zoge naamde lange scan. Voor metingen op kortere afstand (korter dan tien meter) wordt een korte scan ingezet. Dit heeft te maken met het principe van de scan ner die bestaat uit een buis waarvan aan de ene zijde een laserstraal wordt uitgezonden, die na reflectie door het object aan de andere zijde weer wordt opgevangen. Om de hoek en de afstand tot het object te kunnen berekenen is het nodig dat de basis heel nauwkeu rig is gekalibreerd. Al direct bij het op starten wordt op het beeldscherm het GEODESIA 2001-10

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 32