gebied zichtbaar dat de scan waar neemt. Dat is mogelijk omdat van het object een video-opname wordt ge maakt. Op dit videobeeld wordt de be grenzing van het te meten gebied in gesteld, want anders blijft de scanner gewoon doormeten, hij gaat dan hele maal over de kop, licht Kris toe. En dan start de meting zelf. De rode stip loopt voortdurend van links naar rechts over het object, te beginnen bo venaan en zakt dan langzaam omlaag. Hoewel, langzaam? Al na enkele minu ten worden de contouren van het ob ject zichtbaar en bij de hier gekozen instelling van densiteit (1 cm) is de hele meting in tien minuten gebeurd. Hoewel voor een volledige meting drie opstellingen nodig zijn, is nu al door deze ene meting een compleet 3D-mo- del gerealiseerd en kan het gemeten object al van alle kanten worden beke ken: van links, van rechts, vanaf de plafondzijde en vanuit de kelder. Het tweede gekozen object wordt in de af beelding gemarkeerd door een duide lijk afwijkende kleur. Interieurmeting met de 'lange scan' bij Gemeentewerken in Westmalle. De markt van het leidingenbeheer is een heel interessante, waarin weinig concurrentie te duchten is. Kris legt dat uit aan de hand van de NATO Pijp leiding. De vraag was om de leiding te inspecteren met behulp van 'intelligent pigging' en de ge gevens te optimaliseren. De 'pig' wordt in een buis ge plaatst en verplaatst zich met de vloeistof die daar door heen stroomt. Ze constateert een mankement op een af stand van bijvoorbeeld 134 km, 568 m en 17 cm. Nu moet die plek nauwkeurig in coördinaten worden berekend om bovengronds te kunnen aanwijzen waar een put moet wor den gegraven om op de juiste plek bij de buis te komen. Daarvoor moet een lengteprofiel worden gegenereerd. Een vrij algemene opdracht, en iedereen kan meedoen om die opdracht binnen te krijgen. Zeg maar honderd bedrijven kunnen dat aan. Maar een tweede eis is dat de leiding gede tecteerd moet worden met een nauwkeurigheid van 5 cm en dat slechts 5% afwijking is toegestaan. Nu vallen er al negentig af. Maar dan wordt ook nog geëist dat de inspec- tiegegevens gekalibreerd moeten worden aan de hand van vooraf gedefinieerde eisen. Nu blijven er nog maar drie over en omdat Globe met zijn ervaring op dit terrein goedkoop kan offreren, kreeg zij de opdracht. Andere grote opdracht gevers zijn onder andere Distrigas in Brussel, Totalfina Elf, DSM in Geleen, Shell Pernis, Air Liquide in Parijs, Stichting Buisleidingenstraat Zuidwest-Nederland, Defensiepijplei ding Organisatie (DPO) in Noordwijk, Rotterdam-Antwer- pen pijpleiding, DOW Chemicals in Terneuzen, Texaco en Electrabel. voor metingen in de architectuur, waarbij ontworpen gebouwen in een 3D-model worden gesitueerd in hun omgeving. Verder is er toepassing in de cultuurwereld, bij het opmeten van kunstvoorwerpen zoals beeldhouw werken, en bij de auto-industrie. Maai bij Globe zijn het vooralsnog de zeer complexe opmetingen in de pijplei dingindustrie waar de scanner zijn dagen zal doorbrengen, bijvoorbeeld voor het opmeten van grote crackerin stallaties. En dat is ook wel nodig, want de aanschafprijs bedraagt enkele tonnen (guldens). GEMEENTf Voor het gekozen doel zijn we nu klaar. Het afbreken gaat nog sneller dan het opbouwen en we vertrekken naar het Globekantoor in Zandhoven om de meting verder uit te werken, want de gemeten 'puntenwolk' moet nog worden omgezet naar een vector bestand om goed mee te kunnen wer ken en in sommige gevallen is ook nog aansluiting aan een (plaatselijk) coör dinatenstelsel nodig. Globe denkt deze apparatuur in te zet ten voor heel complexe metingen, met veel onregelmatige vormen en op moeilijk te bereiken plaatsen. Overi gens wordt dit systeem ook toegepast Er is niet veel ruimte nodig om met de scanapparatuur te kunnen meten. Het meetresultaat wordt al snel op het beeldscherm zichtbaar. GEODESIA 2001-10

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 33