Ook gewoon landmeten (de andere 30%) Summary Dat Globe de neus niet ophaalt voor het meetwerk buiten de petrochemische industrie, blijkt uit een opdracht van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Het Waterschap wil alle sloten en watergangen in hun gebied opnieuw inventarise ren. De oude gegevens zijn verouderd en weliswaar is een recente digitale GBKN voorhanden, maar daarop staan geen bodemdiepten of hoogten, en geen gegevens over stroom richting en dergelijke. Het project behelst het karteren van 3480 km waterlopen, waarbij 2260 dwarsprofielen, 125 stu wen, 341 peilen, bijna 17.000 duikers en 20.000 slootbo dems worden gemeten, grotendeels met inzet van GPS. Globe besloot mee te dingen en ging op informatie. Er was veel belangstelling. Samen met Geomij uit Roermond en rV-Infra uit Papendrecht werd een offerte ingediend en tot eigen grote verbazing bleek er maar één concurrent te zijn: een combinatie van vier grote Nederlandse ingenieurs bureaus. Maar Globe/Geomij/IV-Infra ging met de opdracht strijken. Daarmee werd het streven om beter te zijn dan anderen en de grote broers uit Nederland voorbij te streven bevestigd. Ook in België worden soms dergelijke opdrachten uitge voerd, bijvoorbeeld voor de opmeting van de Zenne, een grote waterloop in de buurt van Brussel. Daarvan moest een groot aantal dwarsprofielen worden vervaardigd (één per vijftig meter). Dit is geheel met tachymetrie gebeurd, maar de bodemdiepte werd gepeild door vanaf een bootje een stok de modder in te duwen. Uit de metingen werden de dwarsprofielen gegenereerd en bijgeschaafd, want met zo'n bootje kun je natuurlijk niet precies in een rechte lijn varen. Het zijn vooral heel grote en complexe opdrachten die ons interesseren, benadrukt Kris nogmaals. Vooral in de industrie constateert men nu een sterk toenemende vraag naar 3D-producten en daarmee is inmiddels veel ervaring opgedaan. Het geeft enorme voordelen bij gebruik, onder houd en vernieuwing, en ook voor de brandweer opent het mogelijkheden. Je kunt overzichtelijk maken welke produc ten door welke buizen stromen. Uitgewerkte 3D- laseropname. Het beeld kan door draaien en kantelen van alle kanten worden bekeken. Op het terrein van BASF in Antwerpen is dagelijks een meetploeg van Globe aan het werk. Globe gaat door op het driedimensio nale pad en blijft nieuwe oplossingen zoeken om op een eenvoudige en over zichtelijke manier situaties in kaart te brengen. En als het kan, wil ze daarbij ook voorop blijven lopen. One day... Globe laser altimetry and pipeline GIS Ten years ago, two Belgian swweyors founded a new firm for mapping services. In the rapidly growing market, Globe founds its position using the most advanced techniques (total stations, GPS, GIS, photo- grammetry and laserscanning) and about 40 specialists, working as surveyors, engi neers and computer specialists. The author visited this firm and describes their in teresting 'way of life'. KEYWORDS surveying, utility registration, profile TREFWOORDEN landmeetkunde, leidingenregistratie, reportage GEODESIA 2001-10

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 34