Zoekt u een nieuwe woning Van het WEB %z::. z— "-■y— 2' Wie een nieuwe woning zoekt, kan tegenwoordig rustig van uit zijn luie stoel beginnen. Op internet zijn genoeg adressen om je goed te oriënteren. De makelaardij helpt daarbij - soms - een handje... Zo maar een kleine, persoon lijke greep uit het overvloe dige aanbod. hHiMa Besrel VT Wonen Nieuw Huis Plan UOtMHIUVfUAAftU TUI X «PUOOOO» 1 Fig. 1. Zoekresultaat bij Funda. Voor een overzicht van meerdere adressen kun je bijvoorbeeld terecht bij www.tosurfyou.nl/wonen/huizen- markt.html, een 'startpagina'-achtige website, waar ook op het gebied van wonen veel geordende informatie en adresverwijzingen zijn te vinden. Maar via een uitstekende zoekmachine als Google (www.google.com) vind je met enkele goede sleutelwoorden ook een schat aan webadressen. Dat is een kwestie van het aanscherpen van je query. Funda (www.funda.nl) is een initiatief van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) en uitgeverij Wege ner nv. Het is naar eigen zeggen de eni ge website waar het totale, actuele aanbod van koophuizen van de NVM- makelaars is te vinden: "het grootste woningenaanbod van Nederland on line gepresenteerd". Er staan in ieder geval meer dan 50.000 objecten te koop of te huur. Een gebruikersvrien delijk zoekmechanisme levert een overzichtelijk resultaat op (fig. 1). Ook biedt de website mogelijkheden om bijvoorbeeld je maximale hypotheek te laten uitrekenen. Bij een ander adres wordt ongeveer hetzelfde geclaimd, www.digimmo. nl/ (vroeger huisveiling.nl, een samenvoe gingvan meerdere websites op huizen- gebied). Digimmo (fig. 2) biedt als onafhankelijke or ganisatie een zeer breed pakket aan diensten en dus niet alleen woningen zoe ken. Zo kun je bijvoorbeeld ook de verkoopprijzen te weten komen van huizen in een be paald postcodegebied in de achterlig gende periode. Deze gegevens komen voort uit de koopsommen zoals ze door het Kadaster worden geregis treerd. Je hoeft je postcode maar in te vullen en voilaJe krijgt per kwartaal de aantallen transacties te zien op het niveau van gemeente, buurt, straat en postcode, voorzien van gemiddelde verkoopprijs. Als je een beetje bekend bent met de buurt en er zijn niet zo veel verhuizingen geweest, haal je de individuele transacties er zo uit! Een ander initiatief, waarbij je er niet direct achterkomt wie erachter zit, is te vinden op www.yrijehuizenmarkt. nl/. Zo te zien is het kennelijk een ver bond van een aantal 'vrije' jongens (makelaars) dat de schijnbare kartel vorming in de makelaardij wenst te doorbreken. Iets soortgelijks hebben ze ook voor 'kantoren'! Fig. 2. Digimmo. Bij www.woonkrant.nl/ kunnen make laars hun vraag en aanbod opgeven en kunnen particulieren en bedrijven zo met de juiste makelaar in contact ko men. Ook wordt nieuws op het gebied van wonen en huizen vermeld. Het is per slot van rekening een krant! Ook zonder makelaar kunt je genoeg vinden! Kijk maar bij www.huizen- marktparticulier.nl/. Het doel hiervan is het creëren van een marktplaats waar particuliere vragers en aanbie ders van woningen samenkomen zon der een makelaar in te schakelen. Via een directe koppeling naar free.loka- tienet.nl/ kunt u direct zien waar het huis van uw keuze gesitueerd is. Als u geïnteresseerd bent, wordt u na het di gitaal versturen van een invulformu- lier snel in contact gebracht met de verkoper. Vreemd genoeg adverteren ook makelaars op deze website, terwijl alles er toch op gericht is om de make laar juist te ontlopen...? (fig. 3). Fig. 3. Particulieren op de huizenmarkt. Een ander adres buiten de makelaar is www.koophuizen.com/. House Online Moerdijk biedt particulieren en bedrij ven de gelegenheid om via het internet onroerend goed te koop/huur aan te bieden zonder tussenkomst van een makelaar. Feitelijk komt het neer op het plaatsen van een digitale adverten tie. En heb je geen zin om al die adressen zelf af te lopen, dan kun je ook opge ven om een ander - de elektronische makelaar dus - voor je te laten zoeken zoals bij www.huismail.nl/. Na in schrijving ontvang je kosteloos drie maanden lang informatie over het aanbod van voor jou geschikte wonin gen. Berry van Osch, internet- redacteur. GEODESIA 2001-10

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 37