Nieuw studieprogramma geodetisch ingenieur Zowel inhoud en organisatie van het onderwijs als gehanteerde didactische methoden zijn regelmatig aan nieuwe inzichten en discussie onderhevig. Naast de doorlopende aanpassing van de vakinhoud door individuele docenten vindt gemiddeld eens in de vijfjaar een integrale curriculumherziening plaats. September 2001 is de TU Delft gestart met het eerste jaar van een nieuw studieprogramma voor geodetisch ingenieur. Dit keer wijzigen zowel de inhoud van het studieprogramma, de organisatie van de opleiding als de didactische aanpak. Zelfstudie, onderwijs visitatie, NIPO-enquête en Bakkenist-rapport Bachelors en masters leren integreren in projecten De laatste grote curriculumherziening stamt uit 1994, toen de universitaire ingenieursstudies opnieuw gebaseerd werden op een vijf- in plaats van een vier jarige studieduur. In navolging van het Nationaal Geo- Aanschouwelijk detisch Plan werden toen ook twee eindstudierichtingen onderwijs aan ingevoerd: Geometrie en Geoinformatie [1], kleine groepen. Een studieprogramma is geen statisch gegeven. Zeker op een universiteit heb ben docenten aanzienlijke invloed op de inhoud van hun vak en mag worden verwacht dat ontwikkelingen op de voet worden gevolgd. Ook worden jaar lijks wel enkele roostertechnische cor recties doorgevoerd om knelpunten weg te nemen. Een omvangrijke her ziening van het curriculum, waarbij vakken verdwijnen of in een ander stu diejaar terechtkomen en nieuwe vak ken ontstaan, dient echter zorgvuldig te worden gepland. Eenmaal aan de studie begonnen moet een student im mers kunnen rekenen op een samen hangend en studeerbaar programma, ook al neemt de afdeling tussentijds het curriculum op de schop. Terwijl de laatste studenten uit het vierjarige programma nog moesten af studeren, werd binnen de afdeling Geodesie alweer gesproken over een herziening van het vijfjarige program ma. Besloten werd echter de onder wijsvisitatie af te wachten, die voor 1999 gepland stond. Elke vijfjaar wor den universitaire en hbo-opleidingen gevisiteerd door een zware externe commissie. Ter voorbereiding daarvan houdt de opleiding in een zelfstudie de kwaliteit van haar programma te gen het licht [2], Daarin constateerden we dat de opleiding meer aandacht zou moeten besteden aan: integratie van kennis uit verschil lende vakken in de basisstudie: keuzevrijheid en ruimte voor spe cialisatie in de eindstudie; beeldvorming over de latere be roepspraktijk in de opleiding; algemene onderzoeks- en ontwerp methoden; GliODIiSIA 2001-10

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 6